Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • rada

    Dobry den. Citala som vo vasich odpovediach,kedze citam tuto poradnu, vela sa tu dozviem ze neodporucate detom do 3 rokov sladkosti. Ja mam 22 mesacneho syna ale sladkosti sa pred nim ukryt nedaju,kedze ich dostava od starych rodicov,tiet,susediek... ja to tiez nemam rada ale vsetci nosia sladkosti a uz ked mu ju daju do ruky tak syn si to uz nepusti. Ale preco je podla vas dobre aby deti netusili ze existuje sladke? Predchadza sa tym kazom alebo? Dalej sa spytam na vit. D ten odporucate v zimnych mesiacoch az do puberty,preco? Je tento vitamin nejak dolezity? Telo ho nevie cerpat z jedla? A este ma zaujima ci je normalne ze syn vela nerozprava on ma svojich par slov ale poznam jedno dievcatko co rozprava a hovori basnicky v jeho veku. Tak neviem ci su dievcence chytrejsie,alebo synovi sa nechce rozpravat. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vývoj reči, tak ako všetko v ľudskom živote je prísne idnidviduálny. Samozrejme platia určité pravidlá. V jeho veku by mal používať asi 60 slov, respektíve vedieť jeho význam. Po druhom roku života by mal začať používať jednoduché vety / mama daj a pod./
    So sladkosťami je to ťažké. Všetci ich máme radi, sladká chuť nám robí dobre, zahasia rýchlo aktuálne hlad. Deti na to tiež veľmi rýchlo prídul Neopdorúčam ich práve preto, že chuť na sladké , keď ho spoznajú ich vedie k tomu, že ju preferujú a odmietajú jesť, to čo ich vývoju prospieva, teda bežnú "zdravú" výživu. potom sa mamičky sťažujú, že dieťa zle papá, samozrejme sladkosti papá, ale tie mu nezabezpečia prísnu potrebných živín! Takže preto. Osobne môžem povedať, že sme s mužom tiež babka a dedko a nedať nášmu vnukovi žiadnu sladkosť je problém aj pre nás. Snažíme sa to kompenzovať tým, čo má rád z toho "dobrého" Nech starkí alebo susedka donesia banán alebo detskú výživu. Dostať od Hipp ale aj iné značky také keksiky, ktoré sú vlastne koncentrátom ovocie medzi dvoma oplátkami. To je dobré a vhodné mlsadlo! Samozrejme, že nepodávaním sladkostí sa aj predchádza zubnému kazu.
    Vitamin D je jeden z najdôležitejších vitamínov pre celý metabolizmus, teda látkovú vým,enu v organizme, ktorá je celoživotne intenzívna ale v období rastu, vývoja učenia sa o to bohatšia. Vitamin D musí byť dodávaný do organizmu v strave, ale u nás ho nie je dostatok / morské ryby sú jeho veľký zdroj/ okrem toho na jeho premenu a využitie má veľký vplyv slnečné žiarenie, ktorého u nás jednak nie je dostatok / a preháňanie so slnkom zase má iné riziká/ a nie je celoročne. Takže práve preto je potrebné dodávať tento viatmin hlavne v zimných mesiacoch. preparáty, teda formy sú rôzne. vedeli to však už naše prababičky, ve´d deti v zime papali rybí tuk.