Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Brusko

    Dobry den, mam trojmesacneho synceka ktory je plne dojceny. Ked sme boli v porodnici tak vsetky deti otacali len na jednu stranu - pravu. Po prichode domov som maleho otacala aj na druhu stranu ale vecer v postielke ho mam tak pri posteli ze je zase otoceny na pravu stranu. Pred mesiacom sa manzel v poradni pediatricky spytal ze ci je vsetko ok ze sa mu zda ze maly uprednostnuje jednu stranu. Doktorka ho oticila na brusko a povedala ze hlavicka je v poriadku ze nie je prelezana. No ja teraz doma ked ho otocim na brusko tak sa mi zda ze pravu stranu hlavicky ma prelezanu a druhu stranu ma peknu okruhlu. Maly sa este stale vyvija tak chcem vediet ci sa to da este napravit alebo co s tym. Dalsim nasinm problemom je caste dojcenie. Skoro kazdu tristvrte hodinku je maly na prsniku. Doteraz nam pekne priberal tak pol kila za tri tyzdne. Naposledy pribral ale pol kila za viac ako mesiac a pol. Vecer ked ho kojim tak niekedy aj dve hodky, stale sa odtrhava od prsnika ako by mu neslo mliecko. Nepomaha ani stlacanie prsnika tak som mu skusala dat Nutrilon HA ale ten vypluva vobec ho nechce. Po brusku mu neskutocne kruci len neviem ci od hladu kedze si stale berie celu pasticku do pusinky alebo ma plne brusko a len mu travi. Place nam uz dva mesiace kazdy den a doktorka nam povedala ze to je kolika. Najprv som si myslela ze to ozaj kolika ale teraz si uz nie som tak ista, lebo ten plac je hrozny. Maly raz kope nozickami raz robi doslova mostiky... Stolicu mal doteraz aj patkrat za den a zrazu sa nam nevykaka niekedy aj dva dni. Davali sme Espumisan ktory nezabral, aj probioticke kvapky no tiez bez vysledku. Teraz sme skusali Sab-Simplex tak ten nam trosku pomohol. Ked kaka tak strasne tlaci doslova sa pri tom puci ale zato pravidelne mava vetry. Teraz sa vykakal po dvoch dnoch ale este nikdy mu tak stolica "nezavanala" ako teraz. Mam strach aby to nebolo nieco ine ako kolika. Vraj sa podla pachu stolicu niekedy pozna aj nejake ochorenie. Nasa pediatricka aj napriek nasmu naliehanie tvrdi ze to je kolika. Tak sa chcem opytat nedalo by sa na nejakom vysetreni napr. na sone zistit ze ci je to brusko v poriadku aby sme tak vylucili pripadne ine ochorenie??? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To, čo popisujete nenaznačuje na príznaky žiadneho ochorenia. kakanie u kojeného dieťatka býva bežne 1x za niekoľko dní, ak má vetry, nezvracia veľmi, nemá krv v stolici, nie je čoho sa obávať. Ak sa bolesti bruška opakujú najčastejšie v určitom čase dňa, je potrebné tak pol hodinu predtým podať tie sabsimplex kvapky. Probiotika ukážu svoj účinok až po dlhodobejšom podávaní, pri tomto probléme sa veľmi osvedčuje swis lactobacilky. Čo sa týka priberania, je dôležité ho teraz častejšie zvážiť, odporúčam po týždni. V tomto veku už aj kojené deti pijú asi 8x denne, interval býva dve až tri hodiny medzi kojením. Niekedy aj po dobrom nabehnutí kojenia dôjde k tzv. laktačnej kríze a vtedy je znova potrebné kojiť viackrát denne. Nezabúdajte, že najväčším nepriateľom kojenia je únava!!!!Ak bábo spinká, uložte sa tiež, práca, upratovanie, varenia ani zábava vám neujdú, ale mlieko môžete stratiť. Hlavným vodítkom v tom, že máte dosť mlieka a nie je potrebné prikrmovať je počet mokrých plienok, má ich byť 5až8 zadeň. Ak by sa však problémy stupňovali, hlavne úpoorné bolesti bruška, je potrebné sa znova poradiť s lekárom.
    Čo sa týka hlavičky, ten tvar sa samozrejme vyvíja, niekedy býva zležané záhlavie, niekedy niektorá strana, Keď už dieťatko nebude len ležať, tvra hlavičky sa postupne upravuje, aj keď faktom je, že je to jeden zo znakov, ktoré sa aj dedia. Takže samotný tvar je potom daný aj tým.