Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nestavanie sa na nôžky

    , Autor: lenkah

    Dobrý deň p. Dr.,
    chcela by som sa prosím opýtať na váš názor ohľadom stavania sa na nôžky. Malý na 9M a 3 týždne, boli sme na 10m kontrole a naša dr. sa nás pýtala, či sa malý stavia na nôžky. Odpovedala, som,že sa stavia, ale len tak,že keď mu podáme roku, tak sa potiahne rovno do stoja, nie už do sedu a tiež, keď si ho posadím na stehná tvárou ku mne a dám mu ruky, tak sa oprie nohami o moje brucho a postaví sa. Zatiaľ sa len plazí a robí náznaky chodenia po štyroch v zmysle, že sa dá na štyri, pohojdá sa dopredu dozadu a znova si ľahne a plazí sa. Čítala som,že to je začiatok chodenia po štyroch. Všetko by vraj bolo v poriadku, ale vraj sa má v postieľke sám chytiť tyčiek a vytiahnuť sa do stoja a to nerobí. Ak to nebude do 1m robiť, tak nás vraj pošlú na rehabilitáciu. O to mi nejde,že by sme nechceli alebo sa báli, viem,že by mu to len pomohlo, lekár vie, čo s ním robiť a ako, len sa chcem opýtať na váš názor, ak máte aj syna, lebo chlapci sú vraj pomalší ako dievčatá,že či je to v norme s ním v tomto veku, lebo mne sa to zdá v poriadku, počula som aj že 11 m chlapček sa až vtedy vytiahol do stoja a začal rovno chodiť, tak si myslím,že je to v poriadku. Ako to bolo u vás? A aké máte s tým skúsenosti? Viem,že dr. nejde o to, aby chodil, len aby sa sám vytiahol. Čo môžem pre neho teraz robiť je,aby bol doma, lozil, hral sa a spevňoval, tak to aj robíme, v kočíku sme cca 1 hodinku denne.
    Ďakujem veľmi pekne za váš názor.
    Lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Postavenie, vertikalizácia dieťaťa má svoje pravidlá, ako v zmysle postupnosti tak aj časovo. Zo všetkého však existujú odchýlky, ktoré však neznamenajú poruchu. Dieťa nie je potrebné učiť chodiť, naučí sa to samo a nie je potrebné učiť ani stavať, u zdravého dieťaťa to príde samo, postupne. Lezenie je prvý krok k vertikalizácii / niektoé deti hneď štvornožkujú/, potom je to lozenie po štyroch, v určitej chvíli sa dieťa postaví s oporou, časový faktor sa nedá presne spočítať, že ak to nebude do mesiaca, deje sa niečo chorobné. V žiadnom prípade nie je dobré dieťa stavať, chodiť s ním za ruky, kým tento úkon nespraví samo. Okrem toho nie je vhodné ho dávať do chodítka. Moje deti to každé robilo inak, najstaršiemu to trvalo dosť dlho, mao už 11 mesiacov, keď sa postavilo, prostredný po desiatom mesiaci chodil, najmladšia sa postavila okolo desiateho mesiaca a chodila po trinástom.