Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • dyshidrosis?

    Dobry den, pani doktorka chcela by som Vas poziadat o radu ohladne mozneho vyskytu dyshidrosis ekzemu u mojej 2,5 rocnej dcery. Od cca 3 mesiacov veku sa u nej prejavil klasicky atopicky ekzem, ktory sme celkom uspesne zvladali. Dokonca boli obdobia, kedy sme okrem premastovania koze nemuseli pouzivat ani steroidy ani fenistil a pod. Mozno aj prave preto sme sa rozhodli skusit homeopatiu so snahou zbavit sa toho raz a navzdy. Takze momentalne (cca 3 tyzdne) sme okrem kremu s kyselinou mliecnou nedavali nic ine. Ekzem sa trosicku prejavil, ale skutocne minimalne, dve - tri nove male loziska na chrbte, ktore sa mi dokonca zda. ze zacinaju blednut a ustupuju. Dcera si cmula palec, takze urcite podrazdenie koze ruky uz beriem "ako samozrejmost". Vcera vsak zacala mat kozu na rukach (oboch ale najma pravej kde si cmula palec) viac cervenu - cela oblast palca az na chrbat ruky, dve mensie loziska na chrbte ruky a v zhybe pri zapesti, na lavej ruke ma cervenu oblast od ukazovaka (vratane) az k palcu. V noci si to pravdepodobne skriabala a dnes mala cele ruky pokryte malymi akoby vodnatymi pluzgierikmi - plochy postihnute uz existujucim ekzemom ale aj medzi prstami. Evidentne ju to svrbi, dokonca ked sme neustrazili, zopar pluzgierikov si az strhla do krvy. Myslim ze by sa mohlo jednat o dyshidrosis. Co ma vsak matie je fakt, ze ma zopar cervenych vyrazok (zatial nie pluzgierikov) aj na tele, dokonca sa mi zdalo ze som videla aj nejake cervene bodky na sliznici v ustach. Plus mala teraz vecer zacervenane kutiky ust akoby si to tym cmulanim preniesla. A, velmi netypicky pre nu, ma vyrazky aj v okoli konecnika. Takze bud je to nejaka choroba alebo sa jej v jeden den zhorsil atopicky ekzem, objavil sa dyshidrosis ekzem a zaroven sa jej prvy krat v zivote objavila plienkova dermatitida. Zvysenu teplotu nema, i ked sa mi zda ze nema zvycajnu chut do jedla (tazko posudit, je velmi zly jedak). Po macani ruk v repiku sa jej to trosku ukludnilo, neskrabala sa. Chcela by som Vas najma poprosit, ci mi viete podla uvedenych priznakov povedat, ci sa jedna o ekzem alebo ci by mohlo ist o nejaku detsku infekcnu chorobu? Zijeme v zahranici, kde vseobecny lekar funguje pre vsetky vekove skupiny, takze by som velmi ocenila Vasu radu ako pediatricky. Vopred Vam velmi pekne dakujem!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pravdepodobne sa postupne objavili podobné pľúzgieriky aj na ploskách nôh. jedná sa pravdepodobne o ochorenie ruka - noha- ústa. je to vírusové ochorenie, trvá niekľko dní až dva týždne. Nebývajú teploty. je potrebné len podávať fenistil, ak dôjde k svreniu / čo nebýva pravidlom / môžete hlavne na mokvajúce časti použiť repíkový alebo slaby hypermangový kúpeš. Podávajte vitaminy. Podľa vašich informácií sa njedná o dishydrotický ekzém. Ten mávajú skôr starší jedinci.