Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zápcha zo zadržiavania

    Dobrý deň, prosím Vás o radu, čo pomôže proti zápche u 3,5 ročného dieťaťa? Nekakal 5 dní, ale viem, že sa mu chcelo už počas 5 dní viac krát kakať, aj mi to povedal, že mami chce sa mi kakať, išla som ho posadiť na záchodik, a potom, povie že už nie, nič nevykaká, a zadržiava. Ja viem, že mal už plné črevá, a že sa mu naozaj chcelo kakať, ake nevykakal sa ale naschvál zadržiaval. Toto zadržiavanie robil 5 dní, až si ON SÁM zadržiavaním vyrobil zápchu. Nechápem prečo to robí. Doposiaľ to nerobil. Predtým si na kakanie pýtal plienku pekne 1 x za deň si ju vypýtal a sa pekne vyprázdnil. No lenže má už 3,5 roka a tak som mu už plienku nedala, keď mi oznámil, že chce kakať tak som ho viedla pekne na záchodik, a som tam s ním bola a aby tlačil, a nič zadržiaval. Nič mu v tom nebráni vykakať sa pekne do záchodika, naozaj nič mu v tom nebráni, no on radšej zadržiava a vyrobí si zápchu.Nikdy som ho za to nehrešila, vždy pekne po dobrom. No nech si nemyslý, že mu budem do 4 - 5 rokov dávať plienku na kakanie! To v žiadnom prípade! No nechápem, že pokiaľ nemal predtým počas plienkoového batolacieho obdobia problémy zo zápchou a nezadržiaval, tak prečo terza má problém zo zápchou prečo naschvál zadržiaval. Jedálniček som mu nijak nemenila, vlákniny a jabĺk má dostatok, v týždni sa stravuje desiata, obed, olovrant v škôlke. Kupujem doma, ľanový, vlákninový chleba už 3 roky. Dnes ho po 5 dnoch čo nekakal, chytil obrovský záchvat, bolesti riťky a brucha, jasneé že mal úplne plné črevá, od bolesit vrieskal, a ja som s ním na záchode, doslova RODILA. Čupela som pred ním, pred záchodom, on sedel na záchode, a pomáhala som mu tlačiť, vrieskal od bolesti, plakal, a ja som naňho stále rozprávla tlač, tlač talč, bolo to naozaj ak na pôrodnej sále, doslova. Viem, že keby sa vrátim naspäť ku plienkam, môže sa to trocha, tá zápcha upraviť. No v žiadnom prípade keď už 2 mesiace mu nedávam plienku na kakanie, a to vlastne len zadržiava a kaká, vlasnte rodí tak každých 4 až 5 dní, tak po tejto dobe 2 mesiacov sa už u 3,5 ročného decka nechem naspäť vraciať ku plienkam. To mi príde už ako krok dozaku, naspäť sa várťiť k bábätkovský zvykom. To mu už môžem rovno kúpiť cumlíky, a hrkalky a perinku, ak malému novorodencovi. Čo pomáha na takéto schválne zadržiavanie, a na takto zadržiavaním vyrobenú zápchu? Dospelo to už do takého štádia, že už ako 3,5 ročný začal rozprávať v škôlke, krstnej, tete, ujovi, a iným ľuďom, že aké je to supel pohodlné kakať do plienky. To ma naštvalo, a potom sa ma všetci vypitovali, aj učiteľky v škôlek, že či on naozaj kakáva ešte do plienky, vyhanbili ma, a od hanby by som sa vtedy pred učiteľkou v škôlke aj do myšej diery schovala. Začala som chápať už aj ten sociálny rozmer, že že už v určitom veku je naozaj potrebné aby dieťa už nepoužívalo plienky, lebo to môže naozaj robiť taký sociálny, spoločenský problém keď už navštevuje škôlku na 8 hodín, a tá socializácia dieťata sa už deje, a tam sa už predpokladá, že naozaj už používanie sociálnych zariadení má byť priorita, a že naozaj plienky už bokom, tak som sa strašne hanbila. Doktorka mi na to vlastne žiadnu radu nedala, len povedal, že máme skúšať dávať ho na záchodik a stále mu ho ponúkať. No on napriek tomu zadržiava, a potom vriaska od bolesti po 5 dnoch čo nekakal, a vlastne teraz má negatívnu skúsenosť s kakaním do záchoda., pretože ho to strašne bolelo, plakal, a aby si nezafixoval tútu skúsensoť že kakať do záchodika je niečo čo ho bude ukrutne bolieť a tak bude sa toho báť a radšej bude zadrživať. So stravou to nesúvisí, pretože jedálniček som mu nemenila, a predtým kým som bola ochotná do jeho 3,5 roka mu dávať plienku tak nič takéto vôbec nebolo, až teraz, keď môj kamoš si už veľký, a plienky už musíš prenechať svojmu pol ročnému súrodencovi. Plienky už nie sú pre teba! mu hovorím. V škôlke sa to už tiež stalo, že učiteľkám kričal od bolesti, zadržiaval, dali ho na záchodik, nevykal sa tam pravdaže, potom mal zápchu, len im vrieskal od bolesti, a pritom ho pekne posadili na záchodik a nič mu nebránilo sa tam vykalať, ale nie on radšej bude zadržiavať, a učiteľky tomu nechápali, prečo to tak robí, čo sa to deje, prečo sa nevykakal, keď sa mu chcello, a prečo si on sám nechá zápchu dohnať do takeho štádia že vrieskal od bolesti, a nechápali tumu. Potom mi to len rozprávali, a nevedeli si s ním poradiť. Doktorka skontrolovala mu pred mesiacom riťku povedalla, že riťku má v poriadku, s tým problém nevidí, prehmatala bruško, to bolo tiež v poriatku, len črievka mal mierne plné, povedala, že zápchu má z toho zadržiavania a nie zo zlej stravy. Som už súfalá čo môže pomôcť? Viem isto že plienky, cumlíky, a hrkalky už prenechajme malým bábätkám!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Sama iste cítite, že problém nie je v nejakejorganickej príčine / porucha zažívacieho traktu/ ale v psychike. Musím povedať, že ste odstránili plienku na kaknie predčasne! Teraz vás tým nekakním v určitom zmysle vydiera a trestá za to, že ste sa s ním"nedohodli" Neviem, či má mladšieho súrodenca, môže to súvisieť aj s tým, aj on chce byť ešte ten malý, ktorý má plienku. Neviem ako dlho chodí do materskej školy, možno takto chce dať najavo, že niektoré veci si stále chce riešiť doma apo starom. Nie je potrebné hlavne nie pred ním, tieto problémy riešiť aj s príbuznými a učiteľkami. On to vníma a preot to robí ešte viac aj s tým, že je tým zaujímavý a stredobodom pozornosti. to, že sa vy nechcete vracať späť / k hrkálkam ako bábätko sa určite nevrátiete/ na veci nič nemaneí a takéto problémy sa budú len zhoršovať. Odporúčam dať mu znova plienku, keď vidíte, že ide kakať, pred ním nikdy s nikým!!!!o jeho kakní nehovorkť, ani o návrate k plienke a jeho motivoať jemne, bez svedkov o tom, aké to je fajn mať ritku bez plienky a kaka ť do nočníka či záchoda. Iný spôsob neexistuej. Násilné riešenie tohto problému / nedť plienku vo vašom prípade/ bude celú situáciu zhoršovať a úprava bude ešte horšia a zdlhavejšia. Mať v tomto veku plienku na kaknie ie je žiadna hanba ani zaostávanie. Ešte k strave , deti v tomto veku ešte nemajú konzumovať v žiadnom príade celozrnné pečivo a chlieb, akým pravdepodobne ľanový chlebík je.