Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • aspiracia jedla

    Dobry den. Dnes som stretla znamu ktora pracuje ako zdravotnik a medzi recou mi povedala ze ide so synom 5 rocnym ne liecenie lebo ma stale problemi so zapalmi pluc alebo priedusiek a to preto lebo ked bol maly tak sa mu par krat stalo ze aspiroval jedlo. Az som zbledla hrozou,lebo mam 21 mesacne dieta a tiez sa mu par krat stalo ze vdychol potravu...aj naposledy ked vdychol lyzicku vyzivy,ale sem tam sa mu podarilo aj ryzu alebo co obeduje...vzdy som ho sledovala zo 3 dni ci nebude mat horucky,nikdy nemal,tak som to nebrala tragicky. Ale po rozhovore so znamou som si nie celkom ista ci nebude mat nasledky do buducnosti,nejake zapaly z toho,alebo ked nedostane horucky do 3 dni tak je vsetko v poriadku? Ze az astmu to moze vyvolat,je to pravda? Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Apirácia znamená, že naozaj cudzoe teleso vnikne do pľúc a spôsobí tam zápalový proces, ktorý sa prejaví horúčkou kašľom zhoršením celkového stavu. Veľmi správne to sama popisujete a pozorujete. Ak ste takýto stav nezaznamnali, k žiadnej aspirácii, ktorá by mala za následok astmu nedošlo. Nemajte ničím neopodstatnené obavy.