Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zaspávanie

    Dobrý deň, neviem kde mám začať, moj synček má skoro 5m a od narodenia sa s niečim stale trapime, prve mesiace s kolikami, ma reflux a je skoro od začiatku na umelej strave. Prve tri mesiace vedel spat len v kočiku alebo lehatku. Potom sa to troska ustalilo ale len na velmi kratko, tieto obdobia sa striedaju, momentalne spi len vonku v kočiku aj to občas len hodinu, v postielke len na flasi zaspi a to sa dari len večer, lebo cez den sa mina čas krmenia s časom spanku, kedze prideme z von a uz je pomaly hladny a čerstvo vyspaty. Náš denný rezim je asi takýto o 6-7 sa zobudí napapa a je hore o 8:30-9:30 ideme vonku alebo ide spat doma spi cca 1-2h o 12 sa napapa a je hore do 2 to uz ideme znova vonku kde pospi 1-2 hodiny, ked prídeme domov tak o 18tej uz papa a ide spat na noc, zobudí sa kedy ako, niekedy pospal aj do pol2 teraz vačšinou sa zobudi pred polnocou napapa a potom do rana sa budi tak kazde tri hodiny na papanie. Malokedy vypije celu flašu v pohode, vačšinou sa kruti, rozhadzuje rukami odmieta. Ked nespi tak sa velmi sam nevie zahrat, a aj ked je v lehatku pri mne ked niečo robim, vačšinou mrnči, musim sa s nim rozpravat a hrat aby bol v klude. Starsi syn bol uplne iny, zaspaval sam, hral sa sam, nemal problem byt a jsam v miestnosti a ked uz bolo najhorsie stačilo ze ma videl. Viem, kazde dieta je ine, ale toto je uplne extrem :D Ja niekedy za cely den poriadne nič neurobim, ak tak prerusovane, lebo odbehujem k nemu a niekedy som uz z toho nervozna a zrejme sa to prenasa aj na maleho. Ked bol mensi vedel zaspat aspon na rukach, časom sa zobudil ked sme ho prekladali do postielky a teraz uz nezaspi ani na rukach. Neviem, či ma nejaku poruchu spanku, alebo v čom je problem. Do 4m. sme kakali zasadne rektalnou rurkou, lebo sa nevedel sam vykakat, mal vela vzduchu v črievkach, masirovali sme brusko, davali teply obklad aby sa ako tak ukludnil, teraz uz kaka sam. Neviem, či som dala dostatočne info, dakujem za rady

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kakanie býva problém, pretože si ho dieťatko musí začať, uvolniť vonkajší zvierač a to sa musí naučiť. Raktálan rúrka síce pomôže ale o toneskôr sa to naučí. To však už máte za sebou.
    Spinkanie ako ho popisujete tiež nie je príznak žiadneho ochorenia alebo poruchy. jednoducho papá na jedenraz menej a preto si vyžaduje stále častejšie papanie / ako keby bol kojený/. Starostlivosť o dve deti je vždy náročnejšia ako o jedno dieťatko, musíte sa venovať obom. Na druhej strane ak vás vidí, prihovárate sa mu, tak aj keby občas poplačkal, či pomrnčal / malú chvíľu/ nič sa nedej, niektoré veci proste spraviť musíte. Časom sa začne zaujímať o veci okolo seba a pravdepodobne sa aj zahrá, možno v tom pomôže aj starší súrodenec, že ho zabaví.