Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • odvykanie od plienok

    Vazena pani doktorka, mame trojrocneho chlapca a problem s odvykanim od plienok. Doteraz nebol chory, je bystry, navstevuje MS, ale este sa nikdy nevypytal na WC. My ho davame na zachod kazdu chvilu, vzdy sa vycika, aj v skolke ale sam sa nepyta. Keby sme zabudli, alebo pani ucitelky kludne sa pomoci aj pokaka. Sme zufali lebo inak vie dobre rozpravat, pozna vsetky farby spieva, vie rozpravky,ale vzdy len slubuje ale to neriesi. Mame pocit,ze je mu to jedno. Ani ziadna motivacia nanho neplati. Kde robime chybu? Starsi surodenec nemal ziadne problemy. Ked sa zacal pytat prestal hned aj v noci. Dakujeme za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Takto na diaľku je to niekedy ťažké riešiť. Deti, keď robia problémy s vyprázdňovaním / pretože oni veľmi dobre vedia, že nám na tom, aby sa to naučili záleží, tak občas ukazujú, že to bude podľa nich nie podľa nás/ tak sa zvyčajne nechcú vycikať alebo vykakať, keď ich na nočník posadíme. Podľa vášho popisuje je to u vás trocha inak, On to naozaj nerieši. Myslím, že je správne ho vysadzovať, vždy mu pripomenúť, že by mohol povedať aj sám, kedy je to potrebné a neusel by tam ísť seidiť na povel. Je dôležité sledovať, ako spolupravuje pri iných činnostiach, ktoré má robiť ako určitú povinnosť, či spolupracuje / ukladanie hračiek, pozdraviť ap./. Ak by sa problém nedarilo riešiť, asi by bolo vhodné zistiť, či nie je nejaká roganická porucha, prečo necíti preplnený močový mechúr alebo črevo, aby sa vypýtal. Potom je potrebné to riešiť s lekárom eventuálne aj s nejakými odborníkmi.