Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Xyzal alebo Aerius?

    Dobrý večer pani doktorka, moj 3,5 rocny syn ma alergiu na pel,travu, roztoče, od jeho 16 mes. užíva xyzal (počas peľovej sezony), asi po roku sme navštivili inu alergol.ambulanciu, kde nam pani doktorka predisala Aerius. Počas jeho užívania sme si nevšimli žiadne rozdieli s porovnani so xyzalom, a tak sme sa vratili k xyzalu, nakolko sa zan menej doplacalo.Začala som mu opat podavat xyzal, no docitala som sa , ze niekde odporucaju uzivat radsej Aerius, tak som teraz z toho zmetená. Syn má najviac podráždené oči, soplíky Asi od zimy ma na zapästi maly fliačik, ekzém. Ak mi viete poradiť ktorý sirupček by bol vhodnejší, bola by som vam vdacná, nakoľko v každej ambulancii mi odporucaju nieco ine, za odpoved vopred dakujem.Zuzana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Obe antihistaminiká sú druhej generácie, s oboma mám dobré skúsenosti. Skôr by som odporučila, aby ich užíval v zásade celý rok, ak tak pauzu od novembra do januára. Keď vám xyzal viac cenovo vyhovuje, kľudne pri ňom zostaňte. Nie je dobré meniť lekára, potom ste zmätená. Každý ma svoj sôsob liečby a aj svoje lieky, ktoré používa.