Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zacal odmietat mliecko i stravu

    , Autor: teada

    Dobry den pani doktorka.moj 1,6 rocny syncek zacal odmietat mliecko i ostatne papanie.vzdy rano a vecer vypil okolo 200 ml sunaru, no teraz privonia, ochutna alebo len vidi a uz nechce za ziadnych okolnosti.tiez rano si pochutil na chlebiku so syrom a teraz ani to, ani jogurty, mliecne vyrobky, nechce proste vobec papat a tiez malo vypije tekutin.okolo 200 ml za den namoc nasilu..vazi okolo 10,2 kg..co mam robit??nema to malo?v com mu mam to mlieko nahradit ked nehcce nic mliecne?velmi place az zuri, ked sa to snazim mu dat do ustociek..uz je to takto dva tyzdne, bojim sa aby z toho nejak neochorel..

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nepíšete, či ostatné porcie jedla, teda bezmliečne papá dobre. Ak by sa nechutenstvo týkalo všetkého jedla, je potrebné pár dní vyčkať, tekutiny ponúkať a ak nedôjde k náprave , vyhľadať lekára. Ak sa však odmietanie týka len mlieka, alebo aj mliečnych výrobkov nie je potrebné ho do nich nasilu nútiť. Sú deti , ktoré nepijú mlieko a dokonca ani mliečne výrobky. V takom prípade je potrebné, aby ostatná strava bola plnohodnotná a zabezpečila prísun živín. Musí obsahovať hlavne mäso / denne/ vajcia/ 2x týždenne/ obilniny, strukoviny /2x týždenne/, ovocie a zeleninu. Žiadne sladkosti! Ani sladké nápoje.