Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Mixovaná strava

    Dobrý večer. Moja dcérka má 19 mesiacov a máme problém s jedením obedu (vareného jedla). Jedáva len jeden chod a to väčšinou druhé. Dcérke však musím jedlo pomixovať, lebo inak ho nezje. Skúšala som ho popučiť, alebo nadrobno nakrájať, no nefunguje to. Ako náhle jej dám popučené, tak ju napne na vracanie a všetko povyplúva von a potom sa zatne a nedostanem do nej už ani lyžičku.Aj v mixovanom jedle, keď natrafí na kúsky (zle pomixované), tak ju napína pri prehĺtaní. Mixovanú stravu má tiež rada redšiu. Už sme skúšali všelijaké triky, no nič nepomáha, akoby sa jej nechcelo žuť! Keď jej to isté jedlo, ktoré popučené nejedla rozmixujem, tak zje plnú misku. Neviem či je to lenivosť, alebo vymýšlanie, lebo chlebík keď jej dávam kúsky do úst, tak zje, piškótu si tiež pekne požuje, aj jablko. Trvá jej to dosť dlho, no pekne žuje. Ďakujem za radu. Jana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nič chorobné sa nedej! Každé dieťatko sa učí papť rôzne dlho. jednoducho papať ešte nevie. Je dobre, že jej jedlo zatiaľ pomixujete, to zje ako základ obedného jedla / mala by v ňom mať zeleninu, obilninu a hlavne 6x týždenne kúsok mäsa/ a potom je podajte niečo z vášho jedla / nie pálivé masné, vyprážané a pod/ vhodnej konzistencie a mäkké a tak sa učí hryzkať. je to v jej veku normálny splsob konzumácie jedla. jesť sa ešte len učí!