Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • predcasna puberta?

    Dobry den!
    Mala by som jednu otazku. Najstarsia dcerka ma 9 a pol roka a asi mesiac sa stazuje, ze ju bolia prsia, dokonca ich ma mierne zdurene, akoby jej pomaly zacinali rast. Zda sa mi to trocha priskoro, pretoze dcerka je inac drobna, utla, vazi len 21 kil, je to v kazdom ohlade este dieta. Kamaratka mala podobny problem s uplne malou dcerkou, ktora bola potom sledovana na endokrinologii a brala lieky, lenze u nej mi to prislo pochopitelne, jej dcerka pila cele litre kravskeho mlieka denne a vsetko ostatne odmietala. Moja dcera bola dojcena dva roky, kravske mlieko nepije takmer vobec (iba jogurty a kyslomliecne vyrobky), aj mäso jedava prevazne zo svokrovej ekofarmy, sladkosti jedava obmedzene, varim maximalne racionalne, takze prijem ecok alebo umelych hormonov si ani neviem predstavit. Je teda mozne, ze by to bol uz normalny fyziologicky nastup puberty? Moze sa to zastavit samo a pokracovat o nejake tri styri roky alebo to mame riesit u nejakeho odbornika, alebo to uz jednoducho bude tak a netreba do toho zasahovat? Neviem, ako by vplyvalo na jej psychiku, keby to uz skutocne bol nastup puberty a pokracoval by v takom tempe dalej, dcerka je aj mentalne este dieta, hrava sa s hrackami, venuje sa gymnastike, tancu, hudbe a ked som jej povedala, ze prsia ju bolia, lebo jej uz coskoro zacnu rast, plakala, ze nechce. Da sa s tym nieco robit? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vo veku deväť rokov je počínajúci nástup puberty v norme. Nepredpokladám ako príčinu žiadnu poruchu. Ak by však bol problém v psychike dieťatka, že sa nevie s týmto nástupom puberty a všetkým, čo k tomu patrí / lebo to postupne príde/ vyrovnať, konzultujte psychologa.