Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Problém dvíhanie hlavičky do sedu

    Dobrý deň, môj synček má tri mesiace a jeden týždeň. Máme problém s dvíhaním hlavičky do sedu keď sa zatiahne za ručičky. Inak je veľmi čulý stále kope otáča sa na oba boky a pekne si drží hlávku v polohe na buršku. Naša pani doktorka povedala, že ak si nebude ťahať hlavičku so sebou do sedu nemôže ho zaočkovať. Prečo? Je veľký problém ak si v takomto veku neťahá hlávku a čo to môže zanamenať? Môže to byť vážna porucha? Má trošku zaležanú hlávku v zadu do roviny, lebo napriek polohovaniu sa stále v noci otočil na chrbát. Aj s otáčaním začal najprv do prava a dlho si aj hlávku otáčal len do prava no po tom ako som ho začala dávať tak aby videl len keď sa otočí do ľava tak sa už otáča pekne aj do tejto strany.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa v tomto veu má spinkať na chrbte! nemá spať na brušku. Zležaná hlavička s aupraví. Ak sa pani doktorke neidí psychomotorický vývoj / nevidím problém s držaním hlavičky/ tak je potrebné hľadať príčinu a podľa nej postupovať potom aj v očkovaní. Ak nie je dôvod myslieť na nejaké ochorenie, nie je dôvod ani neočkovať. Na druhej strane musím napísať, že o očkovaní vždy rozhoduje lekár, ktorý ho prevádza, pretože je za neho zodpovedný, takže všetko je na jeho rozhdonutí.