Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ziabre

    , Autor: mimina389

    Dobry deň mám dva a pol ročnú dcérku už 5dni má teplotu od piatka minulého týždna má malá horučku 38-38,6 v sobotu v noci už mala 39,8 boli sme na pohotovosti tam jej predpisala Augumentin že vraj má zápal hrdla dala som jej prvu idávku ked sme prišli domov potom o daľších 12 hod. ale ani po druhej a tretej dávke jej to nezabralo tak sme šli znova k lekárovi a povedal že to nieje žiaden zápal hrdla ale že má ziabriky.Dal jej nejaké tabletky ISOPRINOSINE a nejaké vitaminy RIBOFLAVIN a THIAMIN. Malá nechce vôbec nič jesť už od kedy má teploty má ďasienka zapálené Po troch dnoch už trocha začala jesť krupicovú kašičku a piť vodičku. lebo pritom nemusí hrizať, na jazyku má pľuzgieriky. Dnes je druhý deń ako sme boli u lekára ale malá má stále teplotu 38,6 dávam jej sirupik Nurofen ten jej zaberie na takých 8 hodin. Neviem ako dlho jej možem ešte podávať takbletky proti teplote a kedy by to malo ustupiť? Prosím porate mi.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    neviem, čomu váš lekár hovorí žiabriky, podľa vášho popisu sa jedná o zápal sliznice dutiny ústnej, pravdepodobne vyvolaný vírusom. liečba je naozaj hlavne v podávaní vitamínov, dostatku tekutín a v podávaní liekov proti teplote. teploty zväčša trvajú až päť dní, naozaj také vysoké, dieťatko pri tom aj schudne ale po uzdravení znova všetko priberie a bude v poriadku. Samozrejme je treba ustriehnuť, aby sa neobjavilo niečo horšie, sledovať kožu, či na nej nie sú škvrny, fľaky, vyrážky. Do jedla dieťa nenúťte, podávajte hodne tekutín. Tento stav vyžaduje často opakované kontroly u lekára, aby sa včas odhalili nejaké komplikácie.