Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • bolesti brucha

    mojmu 28 mesacnemu synovi sa raz za 2-3 tyzdne objavia nahle oblesti bruska trvajuce od 2-10 minut.
    Pocas nich hovori ze ho boli bruska,chce byt na rukach a je taky akoby malatny.
    Zapchu nema,nechutenstvo nema,v ten den normanle papa aj pred aj po bolestiach,vztah ku konkretnemu jedlu som si nevsimla,laktozovu intoleranciu nema,moci pravidelne - bezbolestne,krv v stolici ani v moci na pohlad nema.
    Par krat sa stalo ze bolesti zacali po "hadke" so mnou-neposluchal,bol vyhreseny
    Tiez nedavno videl v TV serial Bambulka a to cast o bolesti bruska-neviem ci nenapodobnuje.
    Chcem sa opytat ci sa moze jednat o skutocne bolesti-ak trvaju tak kratko/2-10minut/ a nie su s nimi spojene ziadne ine priznaky,aj naladu ma potom hned dobru a blazni sa.
    Jeho vyska je 100cm a cca 15 kil-teraz za posledne mesiace pribral len cca 200g,ale teraz aj menej rastie-ale stale je nadpriemer na svoj vek.
    Zatial sa dane bolesti zopakovali cca 5 krat za dobu 4 mesiace,z toho 3 krat bolo po jeho vyhreseni a zvysok neviem najst ziadnu suvislot ani so psychikou ani s jedlom.
    Este nas s manzelom napada ci nema vtedy zastavene vetry,ale nevime ci tak rychle mozu bolesti pominut.
    Ake vysetrenia by ste odporucali ? Stretli ste sa uz s niecim takym?
    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bolesti bruška sú u detí veľmi časté, niekedy za bolesť považujú až silnejšiu peristaltiku / pohyb čiriev/ alebo rôzne pocity v dutine brušnej , ktoré môžu chrakterizovať ako bolesť.
    Faktom je, že nadúvanie, napínanie môžu spôsobiť niektoré druhy jedál, ako uvádzate súvislosť s jedlom ste nezaznamenali. ďalšou častou príčinou u detí bývajú parazity.
    Dobrý efekt pri bolestiach brucha vidíme pri podávaním probiotík. Je potrebné vybrať tie, ktoré sú vhodné pre daný vek.
    O vyšetreniach, ktoré sú potrebné rozhoduje lekár, ktorý dieťa pozná a vyšetrí.