Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • streptococus pneumonie

    , Autor: miriama13

    Dobry den,pani doktorka velmi pekne dakujem za predchadzajuce odpovede,zvlast za odpoved,ze si myslite ze u nasho synceka neislo o apnoicku pauzu ale ze sa proste nadychne s vacsim casovym odstupom,upokojilo ma to a ako tak som sa vyspala.Pani doktorka,caka nas kontrola na ORL az bude syncek uplne zdravy,ale vo vytere z hrdielka mje pritomny streptococus pneumonie na 3 kriziky,nasa pani doktorka sa rozhodla nenasadit ATB,kedze syncek je hravy,chuti mu papat,hrdielko aj dychanie je ciste,vcera mal syncek mierne zvysenu teplotu do 37,5 stupna tak sme sa rano isli ukazat pani doktorke,hrdielko je nadalej ciste len su pritomne hlieny,tym padom kasel ktory mame ma obranny mechanizmus a vykasliavame,pre istotu pani doktorka robila CRP vysetrenie,vyslo nam 8,takze je v norme,nadalej sme bez ATB a podla potreby sa prist ukazat,mam vsak velke obavy,kedze vsade je popisane ako je pneumokok nebezpecny,tym ze neberieme ATB,znamena ze bude nadalej pritomny tak teraz sa mam bat toho a ocakavat ci sa rozmnozi a zacne robit problemy?a ako mozem dat synceka do skolky ked mu bude lepsie ked bude nosicom pneumokoka,a tym padom sa mozu nakazit aj druhe deti!ako podla vas dalej pani doktorka?je ockovanie proti pneumokokom dostatocne aby synceka ochranilo?a este otazka,este po prichode z porodnice mal syncek vo vytere z nosika stafylokoka,tym ze nam nesposobaval problemy ho pani doktorka neriesila,ako je mozne ze pri tychto vyteroch nebol pritomny?nikdy sme ATB nebrali.velmi pekne dakujem za vas cas

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Všetko okolo rôznych mikrobov je veľmi zložité, s mikroroganizmami, aj s mikróbmi ľudsto žije od nepamäti, sme na mnohé zvyknuté, nerobia nám problémy ani ochorenie, mnohé sú pre náš život veľmi potrebné. Aj mikróby, ktoré bežne nosí v krku či nose sa za určitých okolností môžu stať pôvodcom ochorenia. je to večný boj medzi mikroorganizmami a nami, kde rozhodcom je náš imunitný systém. Stafylokok v nose bol a po určitom čase ho imunitný systém dieťatka pomohol vylúčiť. Tak isto je tam teraz pneumokok / je ich veľa druhov, proti závažným sa u nás deti očkujú/ a organizmus je na neho zvyknutý, nespôsobuje ochorenie. Ak by sa nasadili antibiotika, možno by sa na chvíľu stratil, ale po čase by sa tam znova objavil. Takže tešte sa, že dieťatko je zdravé, máte skvelú lekárku, ktorá sa hne´d nezľakne nálezu v krku či nose a nedáva zbytočne antibiotiká-