Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • sopliky chraplanie

    Dobrý deň pani doktorka,

    chcela by som sa opýtať ako sa môžem zbaviť chrapčania mojej dcérky.
    Z nedeľu na pondelok sa skoro utopila v soplíkoch, okolo 5. ráno mala 38,3v zadočku, ale táto teplota potom klesla. Detská lekárka jej urobila CRP a nič nenašla, takže to vyzerá na zúbky. Občas dcére ešte vytečie dáky soplík, vytiahneme šušník, no trápi ma chrapčanie, ked spí, ked pije, ked sa hra...... chcem sa opýtať ako sa tohto chrapčania zbaviť a čo može znamenať. Obaja s manželom máme od pondelka sopel, tak sa bojim aby sme malu nenakazili. Denne jej davame physiomer baby.
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nenapísali ste ako je dieťatko staré, predpokladám, že okolo pol roka. už som písala, že chrapčanie pri soplíkoch / teda zvýšenej sekrécii hlienu/ ale niekedy aj pri bežnej sekrécii hlienu, ktorý chráni dýchacie cesty, vo väčšine prípadov neznamená závažné ochorenie, ani predzvesť poškodenia zdravia. Soplíky v sucho vzduchu vyschnú, pri pohybe vzduchu v dých. cestách sa vyschnutý soplík hýbe a vyludzuje zvuk, ktorý sa v úzkych dýchacích cestách zosilňuje. je to teda v podstate fyzikálny jav. Je potrebné zvlhčiť vzduch v okolí dieťatka azvlhčovať aj sliznicu nosa.