Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Uspávanie

    , Autor: ennywer

    Dobrý deň. Mám päťmesačného synčeka s ktorým mám od štvrtého mesiaca neskutočný problém keď ho chcem uložiť spať. Cca pred mesiacom a pol nám naša pediatrička naordinovala dávať sladený detský čajík kvôli tomu, že malý málo priberá. No náš Dávid si na čaj zvykol tak, že zaspáva jedine a výhradne pri ňom. Vypije cca 220 ml denne a vždy mu ho dávam len predtým ako ide spať, lebo bez toho ho môžem aj tri hodiny nosiť na rukách bez akéhokoľvek efektu. Čítala som aj o tzv." dráždivom type" detí a presne taký je môj syn. V knihe Mamaaja, ktorú som dostala pri odchode z pôrodnice píšete, že stačí uložiť dieťatko predtým, ako začne byť nepokojné. Na nás nezaberá ani to. A ak, tak opäť s čajom. Sám od seba oči nezatvorí, len vtedy keď mu na ne priložím ruku. Už som z toho zúfalá, skúšam všeličo možné aj nemožné, no nič nezaberá. Predtým sme bojovali len večer, teraz bojujeme aj počas dňa. Keď mi pospí doobeda 2 hodinky, poobede je to už len jedna hodina maximálne do 14,00 a potom sa môžem snažiť ako chcem aby som ho dala spať ešte pred 17,00, no márne. Zaspávame okolo 20,00 s plačom, začervenanými očami a opäť pri čaji. Len so závisťou počúvam kamarátky, ktorým deti zaspávajú samé od seba, bez akéhokoľvek snaženia a pýtam sa, či to raz pominie. :((( Chcem Vás poprosiť o radu ako na môjho synčeka a zároveň sa opýtať, či z toho vyrastie, alebo sa mám obávať neustáleho boja keď budeme chcieť spať? Môže byť problémom aj to, že som nemala pokojné tehotenstvo, že bolo plné stresu a nepokoja? :( Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ešte som ani nedočítala otázku a už musím bohužiaľ povedať, že rada o sldenom čaji bola úplne nesprávna!!!!!!!!!!!!!!!!!!Okamžite mu čaj prestaňte dávať, je to pre neho veľká záťaž tekutinami a znižuje to jeho potrebu papať a piť iné potrebné zložky stravy. V tomto veku by už mal začať dostávať bezmliečne príkrmy, mäsosozelninový a ovcný, neskôr aj obilniny a kašu. Čaj nepotrebuje vôbec!!!!Prevarenú ochladenú vodu až okolo desiateho mesiaca, alebo skôr len vo výnimočnom teple!
    jednýmz dôvodov nepsavosti dieťatka môže byť určite aj nepokojné tehotenstvo a možno aj teraz žijete v určitom strese Tieto nevhodné rady vašim problémom len pridali. neviem, či ešte kojíte?
    V každom prípade žiaden čaj, môžete dieťatko uspať v náričí alebo ho nechajte pri sebe v obývačke, niekedy deti naozaj potrebujú cítiť prítomnosť matky veľmi blízko. Ale čaj okamžite ukončite. Naozaj by ste mali začať zavádzať bezmliečnu stravu, je popisovaná v mnohých príspevkoch aj v tejto poradni. Ak potrebuje vedieť vaic, kľudne znova napíšte.