Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odmietanie varenej stravy

    Dobry den,
    moju 10 mesacnu dceru stale kojim. Zo zaciatku papala varene prikrmy zeleninove, masove a pod. Ako je vysli prve zubky vsetko varene odmieta. Spapa len 2 druhy kase, trochu jogurtu, vyzivu, sem-tam pozuje trochu rozteka a to je vsetko. Mam uz 5 rocneho syna, ktoreho som tolko nedojcila a naucit ho papat bolo jednoduchsie, jednoducho som mu nedala Sunar. dakujem za pomoc.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Problém môže byť prechodný, súvisiaci aj s prerezávaním zúbkov. Trpezlivo, pravidlene jej ponúkajte na obed mäsosozelninový príkrm, aj keby spapala len pár lyžičiek, dopoludnia ovocie, navečer kašu, odpoludnia jogurt, inak mlieko. Nedávajte jej nič papať medzi jednotlivými porciami. Samozrjem po každej porcii aj bezmliečnej ju môžete nakojiť. Pokial to súvisí so zúbkami a budete trpezlivo takto postupovať, po niekoľkých dňoch by sa znova mal zväčšovať objem bezmliečnej skonzumovanej stravy. Ak sa stav budenaopak aj pri trpezlivom podávaní zhoršovať, je dobré konzultovať lekára. Niekedy sa v tomto veku / aj v závislosti na tom, či bývala do roka chorýá, či mala dlho žltačku po pôorode/ objaví chudokrvnosť.