Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Striasanie a mykanie hlavickou

    Dobry vecer, Mam takmer 11 mesacnu dcerku. Uz sam prejde par krokov a obcas ked ju vediem za jednu rucicku tak sa pusti a ide sama. Ale parktat sa takto pustila a spadla na hlavicku. kedze plakala len chvilku a normalne sa spravala neutekala so s nou k lekarovi.No par dni si vsimam ze kruti hlavickou akoby ukazovala nie nie nie ale neviem urcit ci je to vedome alebo nevedome. mam pocit skor ze to robi nevedome , ze je to ako tik. Robi to casto a popri tom ju aj striasa . Viem ze aj dospeleho cloveka obcas striasie ale je to moc caste. stava sa to pri akejkolvek cinnosti ktoru vykonava. Bojim sa ze to je sposoben padmi ktorych je v poslednej dobe dost. Snazim sa im predchadzat ale nie vzdy to ide. Dokonca sme ju naucili zliezat z postele - co robi stale a aj pri tom uz spadla- najskor na zadok a potom sa zvalila na hlavicku. Myslite ze pri beznom pade si moze poskodit hlavicku tak ze dostane tik? dakujem za akukolvek odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Akýkoľvek pád môže spôsobiť nejakú neurologickú symptomatológiu. U malých detí sú pády časté a nemusia spôsobiť nič. Ale pokiaľ si myslíte, že tých pádov bolo viac a mohli by mať súvislosť s mykaním hlavičky, pre Vašu spokojnosť by som vyhľadala neurológa. Možno sú to naozaj iba tiky, ktoré by neskôr mal riešiť psychológ, ale pre istotu by som to riešila zatiaľ neurológom.