Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Anemia

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat , ako dlho trva liecba anemie u novorodencov. Dcera bola od narodenia anemicka, od druheho mesiaca brala maltofer (2 krat denne 5 kvapiek)a pyridoxin. Ked mala 5 mesiacov urobili jej kontrolu, vysledky boli v poriadku, takze sme liecbu ukoncili. Momentalne ma takmer 8 mesiacov a velmi slabo pribera.Uz mi viaceri povedali, ze vyzera biedne. Ma 73cm a 7560g (porodna vaha 3300g). Za poslednych 6 tyzdnov pribrala len 480g. Papa doobeda ovocie s keksikom(cca 70g), na obed ma masovozeleninovy prikrm, tie jej chutia, zje tak 150-170g. No a vecer jej robievam kase, ale tie jej moc nechutia (spapa par lyziciek). Inak vyzera podla mna v pohode, sedi, este nestvornozkuje, ale stavia sa na styri a kyva sa, plazi sa. Je mozne, ze je znova anemicka? Bolo by vhodne jej znova skontrolovat krv? Citala som, ze zelezo je v tomto veku dolezite pre vyvoj mozgu, tak mam trochu obavy.
    Dakujem,
    Tana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie každé dieťa priberá tabuľkovo. Je dôležité, aby priberala a nechudla alebo nestála na hmotnosti. Je dôležité, aby v mäsovozelennových príkrmoch mala hovädzie alebo telacie mäso, ktoré sú najbohatšie na železo. Ak však máte pocit, že neprospieva, tak by bolo dobré skontrolovať nielen krvný obraz a železo, ale aj základné biochemické parametre. Dieťa v jej veku by malo mať stravu 5x denne a dostatočne pestrú.