Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nedostatocne priberanie 9 mes. dietata

    , Autor: jujala

    Dobry den pani doktorka,
    tymto Vas chcem poprosit o radu popr. informacie co sa tyka hmotnostnych prirastkov mojho 9 mes. syna. Posledne 4 mesiace boli prirastky a ubytok nasledovny: 130gr, 175gr, 35 gr, -25gr. S prikrmom som zacala v 6.mes kedze je plne kojeni, ziadne UM nikdy nemal. Zacali sme s neutralnymi chutami, po mesiaci pridala ovocie....pridavala som prikrmy a dnes v 9 mes. ma 4 prikrmy denne (desiata, obed, olovrant, vecera). Po kazdom prikrme si vypyta mlieko, co mu samozrejme dam. Je pravda, ze zje toho velmi malo. Bezneho jedla (polievka, maso plus zelenia alebo bezlepkova kasa so zeleninou) max 3 polovicne cajove lyzicky. Keby som mu davala cele dni ovocie alebo kasu s ovocim, to zje aj na kila ale to samozrejme nerobim. Minuly mesiac som ho skusila nutit, co raz vyustilo do zvracania a hned som s tym prestala, takze momentalne papa pokial chce, co nie je viac ako tie 3 ciastkove lyzicky. Miery po porode: 51 cm, 3,81 gr. Miery dnes 75cm, 7,910gr. V ziadnom pripade ho nenutim, nechcem vyvolat nechut k jedlu. Pred 8 dnami zacal s lezenim, mozno preto ten ubytok...ale i tak dieta v jeho veku nema co klesat na vahe, tak si myslim. Tu v zahranici kde byvame, sa vyjadrili, ze zatial je to ok, co moc tomu neverim. Moze byt, ze mu chyba mozno zelezo, nemala by som dat vysetrit krv...? Vobec neviem, co robit. Dnes 9.9. ma 9 mesiacov a zacinam zavazdzat 5. prikrm - ranajky (chlieb, kase s lepkom, dalsie suroviny pre jeho vek). Dakujem pekne za radu a informacie. S pozdravom Julia

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jeho hmotnosť a výška je v poriadku. Ten malý hmotnostný úbytok tiež nemusí nič znamenať. Už dávno ste mu mohli podávať kašu s lepkom / začíname už po piatom alebo šiestom mesiaci/. Množstvo jedlanech si dieťa naozaj určí samo, ale denne by mal mať mäso. nesmie papať, keď je unavený, pretože vtedy sa mu jesť naozaj nechce.Môžete to robiť aj tak, že mu pri každom jedle podávate malé množstvo bezmliečneho príkrmu a potom sa dokojí. Takže po rannom kojení chlebík, v tomto veku ešte bez nátierky. Dopoludnia ovocie, môže s bezvaječným kekesíkom. Na obed mäsosozelninový príkrm, môže v ňom byť zavarená detská krupica, dvakrát týždenne aj polka na tvrdo uvareného vajca, ale nevyraďujte mäso. Na olovrant už môže jogurt, večer kašu, obilninovú, ryžovú alebo zemiakovú. Sledujte hmotnosť, ale keď je zdravý, môže naozaj priberať teraz, keď sa rozbehne / lezie/ menej.