Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • sladkosti

    Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa spýtať či je vhodné dávať 2,5 ročnému dieťatu sladkosti ak ich neustále vypytuje. Abnormálne vypytuje sladkosti. Mami čokoládu. mami cukríky. mami keksík, počúvam 23 krát za deň. jednu sladkosť za deň za odmenu, že pekne spapal obed mu dám. Ale on vypykuje sústavne. neviem či je to normálne u všetkých detí. alebo mu niečo chýba,(niečo v strave) si to kompenzuje? Neviem čo je norma čo sa týka sladkostí a čo je už extrém. Situáciu mám zhoršenú tým, že nebývame sami. Bývame u svokrovcov a svokra, chce byť tá naj super babka, ktorá všetko dovolí. Takže môj synátor je naučený, že babka nikdy drankaniu o sladkosť nepovedala nie. vždy mu ju tá. Tak ani ja sama nemám koľkokrát prehlad, koľko toho sladkého za deň pojedol, keďže svokra mi všetko ani nezradí. Snažila som sa jej dohovariť, že mi ide o zdravie malého a že ja som v prvom rade rodič, za to zodpovedná no márne, snaha byť naj super babka, ktorá všetko dovolí je silnejšia. Povie mi, čo som mala robiť keď zas vypytoval sladké. Všimla som si, že ak som mu dala namiesto sladkosti dajakú "akože náhradu" vianočku, makovník, jablko, banán, croisant, tak sa mu to ani len nerátalo, nenahradilo mu to sladkosť, čokoládu a vypytoval zas, stále aj 23 krát za deň. čo s týmto? ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Mám teraz skúsenosť s mojim o niečo mladším vnukom, Naozaj mu nedávame žiadne sladkosti, starí rodičia z oboch strán plne rešpektujeme prianie jeho matky. píšem to preto, že naozaj vidím, že je to dobré malým deťom sladkosti nedávať, krásne papá, všetko ako dostane a sladkosti mu vôbec samozrejme nechábajú. je to tak určite u všetkých detí, myslím, že do troch rokov nie je dôvod dávať sladkosti, ani čokoládu ani keksíky, ani sladké nápoje. Rozpisujem to preto, aby ste to eventuálne nechali prečítať aj svokre. Dieťa si žiada to, na čo ho naučíme, Kým o tom nevie, nemá dôvod to žiadať. je to naozaj v záujme zdravia dieťaťa a jehosprávneho vývoja. Nie je to žiadna porucha, že si to žiada. je to výsledok toho, že vie, že je to dobré.V zásade zlozvyk. To, že naše deti majú kopec sladkostí so všetkými nepriaznivými následkami je v zásade dôsledok nášho až veľmi dobrého života.