Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 4-mesacne babatko a par otazok...

    Pani doktorka,pekny den prajem.Chcem sa spytat na niekolko veci,tykajucich sa mojho synceka ,ktory ma 4mesiace aj 9dni.
    1.Ak mu robim polievocku,alebo prikrm masko.-zel-,kolko oleja mu mozem pridat?
    2.Polievocku,alebo prikrm,mozem uskladnit v chladnicke a ak mi zvysi z predchadzajuceho dna,alebo mu musim kazdy den robit cerstve jedlo?
    3.ked s nim idem von,kolko hodin by mal byt za den na vzduchu?Ak som s nim 2 hodiny vonku,1.hod doobeda a 1 hod.pooobede,staci to?
    4.malemu davam na vecer ryzovu krupicku od nestle(je inak na UM BEBA HA1),kedy mozem zacat davat aj s prichutami?
    5.kedy mu mozem zacat davat bananik?
    6.je normalne ak mi cez den malo spi?Napr.cca 15 min,30min....a v kociku hodinku?pritom skoro celu noc vyspi.
    7.Viete mi poradit,co je dobre na lepsie zasytenie na noc?
    8.Maly ,ked lezi na bruskua dviha hlavicku,stale ma zavrete pasticky.Aj na nozkach som si vsymla ,ze ich casto krci.Hracku ked dam pred neho,obcas potiahne ale vacsinou stale ma zatate v past.Co s tym'?
    9.Pod krkom sa mu robia take cervene pasy,lekarka mi povedala ,aby som mu tam davala sudocrem,je este nejaka ina masticka,lebo stale to ma take.Aj za uskami som si vsimla(neviem,ci sa poskrabal,ale mal tam take krvave,akoby si tam bol poskriabal,ale na oboch uskach?cim mu to mozem natriet?davala som calciovu masticku.
    Dakujem pekne za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    3 až 4 kvapky
    Môžete to uvariť na dva dni,, ale hneď po uvarení polovicu uložiť do chladničky, nie to, z ktorého už papal a bralo sa z neho lyžičkou
    Pokial nefúka silný vietor a nie je hmla, môže byť vonku akokolvek dlho.
    Kaše s príchuťami vôbec neodporúčam, znižujú chuť do jedla na iné, nie až tak chutné potraviny a môžu byť príčinou alergie
    Mal by spať dvakrát denne, dlžka je rôzna, ke´dže spí celú noc, ale mala by to byť aspon hodinka raz denne a potom ešte cca pol hodinu
    Neviem prečo by mal byť na noc nejako veľmi zasýtený, je známe, že s plným bruchom sa nespí dobre
    To by mal posúdiť lekár, ktorý ho vyšetruje. V tomto veku sú už dlane otvorené a hračku chytá, ale je to individuálne, skúsený lekár to vidí pri vyšetrení, či je to v norme, ale sa niečo oneskoruje.
    Na krk mám dobréskúsenosti s tanno hermal lotionv tenkej vrstve, ak je okrúhlučký, tak tam má také faldíky. Za uškom pozor, aby mu tam po kúpeli neostávala voda, lebo potom sa tamusídli infekcia. za uškom po kúpeli priestor vysušiť / tou paličkou s vatičkou na konci/