Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • príliš veľký rozdiel

    , Autor: martinag

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa opýtať na príliš veľký vekový rozdiel v tom ako sa deti začnú pýtať na záchod (šerblík) kakať. Poznám veľa maminiek, ktoré dokázali (alebo tie deti to dokázali) dať na šerblík dieťa vo veku 8 mesiacov a ono sa tam naozaj vykakalo, a ten raz si zapametalo a od toho dňa proste aj keď ešte nevedelo vyprávať, ukázalo na šerblík a pýtalo sa normálne ísť kakať. Vraj sa s tým má začať tak skoro aspoň s kakaním to vraj tak pekne funguje, keď sa skoro začne a dieťa si na to zvykne. No poznám aj 4 ročné deti, ktoré si vo svojej taštičke ráno do škôlky so sebou nesú aj pampersku, proste kakajú ešte stále do plienky. 8 mesačné dieťa a 4 ročné dieťa keď porovnám tak to je príleš veľký vekový rozdiel, a asi centrálny nervový systém u detí do 5 rokov sa nevyvýja s takýmito obrovskými rozdielmi. Či ako vlastne? Často počúvam, že dieťa musí vyzrieť. No potom tie 8 mesačné deti, kotré majú kakanie už zvládnute sú vyzretejšie ako tie 4 ročné proste lenivšie? či ako? Neviem sa v tomto vyznať. Keď som v obchode kupovala plienky som tam stretla kamošku ktorá má dcérku, že sa jej pekne pýta kakať od 9 mesiaca, a že plienky kupuje sporadicky a sa čudovala, že ja čo mám 2 a 3/4 ročné dieťa kupujem plienky, že sa nevie pýtať cikať kakať. A mne moja teta povedala zas taký názor, že je to pohodlnosť tie jednorázové plienky, keď boli látkové deti sa bežne v roku a pol až 2 roky pýtali a 3 ročné dieťa s plienkou látkovou bolo vtedy rarita. Tak ako to vlastne je? Mne to pripadá, že v takomto prípade vstupuje do hry veľa rôznych faktorov a nie len vyzretie centr. nervového systému dieťaťa. Tak ako to tie 8 - 9 mesačné deti potom krásne zvládajú? Čím to je? Zas moja sestra má 2 deti. jedno dieťa bolo v tomto viac šikovnejšie a v 2 rokoch už bolo bez plienok ( používali látkové) a to druhé bolo menej šikovnejšie a do 3,5 roka bolo s plienkami jednorázové) a viem, že pri tom dieťaťi ktoré bolo do 3,5r s plienkami sa veru natrápila. Nikdy som svoje dieťa za pocikanie pokakanie nehrešila ani nič podobné. Ako to teda je? ďakujem za odborné vysvetlenie.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to také zložité ako to aj vy vidíte. Naozaj sú prípady, kedy sa aj od deviateho mesiaca rieši kakanie na nočníku, zväčša je to vtedy, ke´d to dieťa jasne dá najavo, že začína kakť / spozornie, zastaví sa v činnosti a niekedy je začiatok sprevádzaný aj zvukovou signalizaciou/ vtedy, ak dobre sedí a vysadí sa na nočník sa vykaká a potom sa ale hne´d z nočníka odloží, tak sa pri popakovaní procesu postupne vyvinie akýsi podmienený reflex zavrčím / na kaknaie/ dostanem nočník, vykakám sa odpracú ma z nočníka. Takto to môže fungovať, nie je to vedomé a neznamená to, že rýchlejšie dozrelnervový systém. Iné deti majú účenie na stolicu zložitejšie, ale tiež to neznamená nejaké oneskorené dozrievanie či nedostatok inteligencie. ke´d sú staršie a vidia že nám na dodržiavaní hygieny záleží / buďte si ístá, že to veľmi rýchlo spoznajú vkladajú do toho užsvoje dôvody, prečo kakať / potešiť mamičku, nebyť v dokakaknej plienke/ ale aj prečo do nočníka nekakť ú vytrestám mamu, trošku ju vytýram/. Je to tak. isté je, že každézdravé dieťa sa nakoniec hygienu dodržiavať naučí.