Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nechutenstvo

    , Autor: martinag

    dobrý deň pani doktorka, potrebovala by som poradiť, mám syna 2,5 roka a má 83 cm a 9800 g. Je drobunký a chudunký od narodenia a veľmi slabo papáva od narodenia. Máva obdobia, kedy mu jesť trošku chutí, vtedy má aj stolicku normálne raz za deň. Ale keď má obdobie, že nič neje, má stolicu tak raz za 3 dni. Priblížiť sa k ideálu aby jedol 5 krát za deň akoby malo dieťa v takomto veku sa nám doteraz nepodarilo, je to nereálne pri takejto jeho nechuti na jedlo.Často mám pocit, že on ani nemá pocit hladu. Nejesť vydrží aj 8 hodín a ani si na jedlo nespomenie, ani si nevypýta, a keď ideme spolu papať, vždy naberiem jemu aj sebe, spolu pri ňom jem aj ja, tak, že on nechce, ani neotvorí ústa, a to 8 hodín nejedol, a ani nejaví známky hladu. (napr dnes ráno pol jogurtu, desiata o 10:30 2 hryzy banánu, obed 1 lyžička polievky, večeru nechcel odmietal). Asi takto pre ilustráciu. Takže mi je nereálne priblýžiť sa k ideálu aby jedol 5 krát za deň, keď odmieta, niekedy ho aj napne pri pohlade na tanier. Neviem si už rady, ja neviem, prečo tak slabo papá a neprospieva. Proste tá váha 9800g na 2,5 ročné dieťa odráža jeho slabé papanie. Gastroenterologicky bolo všetko v poriadku, kardiologicky tiež a nefrologicky tiež všetko ok. Peritol má moc nepomohol, nikdy ho do jedla nenútim, užíva probiotiká. Aj jeho tety, babka a ostatná rodina, vidia, že málo papá, ponúknu ho niečim, nevezme si, nechce, pritom moja neterka, (jeho sesternica), keď sa spolu hrajú, ona keď je hladná, otvorí chladničku, povie mama chcem jesť, a dáme im obom jesť. Ona papá a on jasné nechce a pozerá sa ako ona papá. Ako zlepšiť jeho hmotnosť, a vôbec chuť na jedlo? Vyjadreniu, že tak mu to málo stačí, ťažko uveriť, pri tak nízkej váhe. Prosím o radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    dieťa je naozaj na svoj vek drobné a má nízku hmotnosť. Píšete, že vyšetrenia u odborníkov sú v poriadku. Ako jediné vidím ešte vyšetrenie u psychologa. Nepíšete ako s dieťaťom žijete, či ste kompletná rodina alebo nie, ako na neho vplýva okolie. Na druhej strane poznám aj takto drobné deti, ktoré sú inak úplne zdravé a ukončila som mnohé vyšetrenia, ktoré som pri neprospievaní samozrejme začala realizovať, ke´d mi napríklad aj starí rodičia povedali: "Ale pani doktorka, veď jeho otec bol taký istý!" Pri parametroch hmotnosti a výšky zohráva veľkú rolu aj genetika, ako aj psychika dieťaťa. V týchto dvoch oblastiach by som pátrala po príčine vášho problému.