Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • magnetická rezonancia u dieťaťa

    , Autor: martinag

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som vedieť všetky podrobnosti ako prebieha magnetická rezonancia u 2 -3 ročného dieťaťa. Nemám obavu zo samotnej magnetickej rezonancie ako takej, ale mám naozaj obavu až to bude potrebné s anestézou, dať súhlas na anestézu. Je potrebné dieťa uviesť do celkovej anestézy? alebo čo sa podá dieťaťu aby bolo vykonateľné toto vyšetrenie. Presný názov. Viem, že dieťa v takomto veku ťažko udržať bez pohybu 30 minút aby sa vyšetrenie podarilo. To viem. A pri predstave, že ho budú aj intubovať, no juj. A či môžem byť prítomná pri dieťaťi keď ho budú uspávať a keď sa bude preberať, toto ja považujem ako matka za dôležitý moment, byť pri ňom v momente uspatia a v momente prebúdzania. So sociologického hľadiska si myslým, že dieťa má v rodičovi dôveru a chce ho mať pri sebe v čase takéhoto niečoho a nie len cudzích ľudí v zelenom plášti. Je toto u nás už bežné ak si to rodič praje? Najväčší strach mám z anestézy a intubácie. Lebo anestéza v ten deň vyšetrenia predstavuje pre organizmus ovela väčšiu záťaž ako samotné vyšetrenie magnetic. rezonanciou. Prosím o všetky informácie, ako to krok po kroku prebieha. ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Presné informácie neviem, pretože na každom pracovisku a pri každej diagnóze sa to robí inak. Ak dieťa potrebuje magnetickú rezonanciu, jedná sa pravdepodobne o závažné diagnostické rozhodovanie. U takto malého dieťaťa sa inak ako v anstéze nedá urobiť, je to vyšetrenie psychicky zaťažujúce aj dospelého človeka / mám ho za sebou/.Dieťaťu sa pred anestézou podá premedikácia, v tej chvíli s ním ešte budete a po výkone, v čase keď sa bude budiť je ešte obludené, nie hneď celkom pri vedomí, ale určite vám dovolia v pravej chvíli aby ste pri ňom znova bola. Lekári to vyšetrenia robia pre dieťa a kvôli dieťaťu, nie aby mu ubližovali.