Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • silver-russel syndrom

    Dobrý deň, rada by som sa Vás spýtal na Silver-Russel syndrom. Syn je nízkeho vzrastu a podľa genetických vyšetrení má určite znaky/nie všetky/ SRS. Bola by som rada, keby ste mi vedela popísať čo tento syndrom vlastne znamená, napr. akej výšky sa chlapci dorastajú poprípade poradiť nejakú publikáciu alebo stránku v slovenčine príp, v češtine, kde by som nejaké informácie získala.Ďakukjem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Priznám sa, aj ja som si musela tento syndrém preveriť v literatúre. jedná sa o pomerne vzácne ochorenie, udáva sa asi 200 publikovaných prípadov, príčina ochorenia nie je známa, možné sú rôzne spôsoby dedičnosti alebo aj náhodný výskyt. Priebeh ochorenia a predpoveď je relatívne priaznivá, nebýva postihnutie intelelktu a psychiky, problémom ostáva nízky vzrast. Ten nie je možné predom určiť, dieťa zaostáva v raste už v maternici, rodí sa menšie a toto zníženie rastu pretrváva ajpo narodení. Dieťa má relaltívne veľkú mozgovú časť hlavy a trojuholníkovitú tvár. Liečbu je potrebné zamerať na fyzioterapeutickú starostlivosť, teda cvičenie pod vedením odporníka, deti sú sledované ortopédom a tiež endokrinologom.