Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • papanie

    , Autor: martinag

    dobrý deň, mala by som takú otázočku, nakoľko sa jedná o moje prvé dieťa, takže nemám mať odkiaľ také skúsenosti, či sa dá spoľahnúť na to, že koľko jedla si dieťa za deň vypýta toľko mu to na jeho správne prospievanie stačí. Lebo dcéra má 2,5 r a 10 kg, je dosť drobunká a chudučká odnarodenia. Od narodenia je strašne slabá jedáčka. Keby som 6 hodín od toho čo naposledy jedla za ňou neprišla s jedlom, tak si ani nevypýta. Ju vždy bolo potreba doslova núkať, inak by si na jedlo nespomenula aj 8 hodín s plnou spokojnosťou. Pritom už pekne vypráva, vie pomenovať rôzne potraviny, takže logicky by si mala vypýtať aj jesť keď je hladná. No ona si nikdy ešte jesť nevypýtala (ani po 8 hodinách od posledného jedenia nie). Vždy som mala pociť, že v stravovaní bola pozadu oproti ostatn deťoch, prechod z mliečnej stravy na tuhú stravu bol zlý, kým to ostatné deti v roku, roku a pol zvládli, ona nie, dlho sme jej pučili stravu, napr so slížikou v polievke ju napýnalo až vracala, väčšie kúsky napr zeleniny v polievke neprehltla, vyplula. učenie sa jesť lyžičkou začala až po 2 roku,( skôr to odmietala), aj teraz nachce papať rukou lyžičkou, ak chcem, aby aspoň dačo zjedla, musím ju nakŕmiť. Tak teraz neviem, či ju mám prestať kŕmiť, s tým, že však ty budeš raz hádam hladná naješ sa aj sama. Moja mama mi radila metódu hlad na ňu neboj naje sa aj sama, keď bude vyhladovaná. Celkovo s jedením a pýtaním si jesť bola, aj je málo samostatná. Moja otázka znie, či sa dá na to spoľahnúť, že množstvo jedla, ktoré si dieťa samo za deň vypýta bude plne postašovať na jeho sprvánne prospievanie. Čiže nechať už tú reguláciu množstva vypýtaného si jedla a množstva zjedeného jedla jeho rukou na ňom. Niekedy si totiž pri tej jej nesamostatnosti ohladne stravovania myslým, že by v takom prípade aj schudla a horšie prospievala. ďakujem zo odbornú radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Celkom na nej , aby jedla len ke´d sama chce by som to nenechávala, skôr množstvo jedla si dieťa určí samo. Dieťaťu v tomto veku je potrebné pravidelne ponúkať 5xdenne stravu, nenútiť ho, ale pri stole za určitých podmienok má dostať jedlo. Vôbec nevidím nič výnimočné v tom, že dieťa v tomto veku ešte krmíte. Môžete mu dať druhú lyžičku, nech sa snaží tiež prispieť k zdarnému priebehu jedenia, ale určite ho krmte.
    Určite sa v tomto veku ndá spolahnúť na to, že dieťa si samo reguluje správny čas jedenia a že sa napapá samio!