Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nepritomne jadierka

    Dobrý deň, boli sme prvý krát na sone kĺbikov až v 10 týždni. Pani doktorka nás zabudla poslať a povedali nám, že dcérka nemá prítomne jadierka a že ju mám baliť na široko. Presnejšie na papieri zo sona je napísané: Klinický termin.viazne bilat.abdukcia, Ortolani negat. UZ kostné okraje zaoblené, chrupavčité širšie, uhly hraničné,centrácia správna, jadrá neprítomné. Záver:UZ Graf llA bilat. kontrola o 2 mesiace, baliť na široko.
    Chcela by som sa opýtať co to znamená, keď nemá prítomné tie jadierka a či je to závažný problém a aké následky to môže mat. Vylieči sa to balením na široko?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Balenie naširoko je odporučené, aby boli dolné končatiny v správom postavení pre dobrý vývoj kým sa objavia jedierka / čo je základ kostnatenia časti stehennnej kosti v klbe/. Práve preto idete znova na kontrolu, aby sa zistilo, či sa klbiky správne vyvíjajú a či to balenie naširoko postačuje.