Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zavislost na dudle

    Dobry den p. doktorka,

    chcela by som od Vas radu co mam robit s 2,5 rocnou dcerou, je uplne zavisla na dudle, je to az nenormalne, vsade ho taha, spi s nim, ked je tak si ho druhou rukou drzi, pri hre ho ma v ustach aj pri plavani, vonku ho musi mat vo vacku. Zaspat bez neho? To sa neda. Aj ked jej padne, to jej vobec nevadi, strci si ho spat do ust, neustale ho kontroluje aj ked spi, musim jej ho menit za novy taky isty typ, lebo do neho hryzie a potom nam dudel plesnie.Skusali sme vselico, vysvetlovat, dohovarat, nic, nevieme co s nou. Inak je to sikovna baba. Nikdy sme jej ho nebrali na silu, alebo ze by sme sa jej vyhrazali, ale chceme uz s tym skoncit, byva casto chora a pediatricka nam povedala, ze je to aj dudlom, lebo ho vsade taha, hocikde si ho polozi, ak jej pri rozpravani vypadne da si ho spat. Rady typu dat ho do soli, ci papriky, alebo do vecka, alebo smetiarom ci ho spapal havo, su pre nu smiesne.
    Co s tym?
    Kojila som ju 18 mes, ale po ukonceni to je priam katastrofa, dovtedy bola zavisla na prsniku, teraz na dudle.
    Dakujeme

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zamyslite sa, či má dôvod byť určitým spôsobom frustrovaná, nechcem sa vá dotknúť, ale či sa jej dostatočne venujete. Často však aj ke´d je všetko v poriadku, dieťa proste má v tom dudli určitý rituál správania. U deti, s ktorými sa už dá komunikovať / čo v tomto veku už býva/ je možné odobratia cumľa vyjednať za niečo iné a potom to ale dôsledne dodržať a ani pri naliehaní sa k dudlu nevrátiť. Niekdy je to ťažké. Ak býva často chorá, viem si predstaviť, že ju dudel zase v horúčke ukľudní. Okrem toho, ak nebude mať dudel, môže si nájsť palec. Myslím, že v jej veku by som to až tak neponáhľala s odobratím dudla, Skúste dohody, napríklad že bude len na spinkanie, alebo v aute a podobne.