Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • vyvoj reci

    Pani doktorka,
    dakujem za vase cenne rady, tato poradna je vynikajuca.
    Chcela by som sa poradit ohladom vyvoja reci dietatka. Nasa 15mesacna dcerka sice cely den dzavoce, ale nie je to velmi zrozumitelne. Vie povedat "mama", na tatina povie
    iba "ta"(ale vie, ze je to on, hlada ho na fotkach, ukaze na neho prstikom a povie "ta"), ked jej nieco spadne alebo ona sama pri chodzi povie "baa" (ako bac) a zretelne na otazku "kde je .." ukaze prstikom a odpovie "tam".Dava si veci do suvislosti, vidi auto a povie"brrr, tam" a ukaze.Rovkano v knizkach, aj v tych ktore vidi prvy krat pekne ukaze zvieratko, napodobni. "Kolo kolo mlynske" urobi a povie pekne "baa" a "taak" sa zatocime, zdvihne pri tom rucicky. Celkovo mam pocit,ze je velmi vnimava,reaguje pekne a rozumie snad vsetkemu, o com s nou hovorim, o co ju poziadam..
    Ale na poradni nam pani doktorka povedala, ze je to malo a ma vediet povedat aspon 4 zrozumitelne slova. Rada bz som poznala aj vas nazor, aspon na dialku..vdaka.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ale veď ona tei slová vie,len ich hovorí v skrátenej verzii / ta/ Vývoj reči je prísne individuálny, veľa s ňou rozprávajte, správne, nie maznavo a nepoužívajte jej skrátené verzie slov.