Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Atopický ekzem

    Ako sa vyznačuje atopicky ekzém?A na ktorej časti tela sa najviac vyskytuje?A z čoho vzniká?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Keby som vedela odpovede presné na vašu otázku a ešte aj nejaký zaručený recept na liečbu, asi by som dostala Nobelovu cenu. Tým chcem povedať, že problematika nie je celkom preskúmaná ani uzavretá.
    Atopický ekzém sa nepovažuje celkom za prejav alergie, ale súvisí s imunitným systémom a reakciou organizmu na rôzne podnety, kde jedným zo spúšťačov môže byť aj precitlivelosť ne niektoré zložky potravín, u detí je to predovšetkým bielkovina kravského mlieka. Atopický ekzém sa objavuje na rôznych častiach tela podľa toho kedy / v akom veku / sa objaví ale aj podľa intenzity prejavov. U malých detí je to zväčša na tvári, neskôr na horných a dolných končatinách v oblasti lakťovej a kolennej jamky, na zpästí, pri vážnom priebehu býva postihnuté, hlavne u malých detí, aj celé telo. Vo vyššom veku sú prejavy hlavne na krku a tvári. Príčina vzniku je neznáma, závisí to od rôznych charakteristík imunitného systému ale súvisí to aj so stresom a nervovým systémom.