Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Marcel

    Dobrý vecer pani doktorka... Chcela by som sa opýtať ako sa prenašaju plucne chlamidie, ako sa prejavuju a liečia? Dakujem vopred za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Prenášajú sa kontaktom s pacientom, ktorý je chorý, ale musí to byť dlhdobý a dosť blízky kontakt. Zdrojom ochorenia sa udáva že je aj klimatizačné zariadenie, sama často vidím toto ochorenie napríklad u športovcom, ktorí sa pravidelne stratávajú a trávia pomerne často a dlhý čas v spoločných sprchách a šatniach po tréningu. Teplé a vlhké prostredie chlamydiam svedčí. Liečba spočíva v dlhodobom podávaní antibiotík, tzv makrolidových. Liečbu riadi lekár.