Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • už mesiac žijeme s kašlom

    Dobrý deň!

    Moja otázka bude trochu zdĺhavá pretože Vám popíšem aj situáciu ako sa to všetko začalo.
    Mám 6-mesačného synčeka, s ktorým sme 6.januára tohto roku bežali v noci o 2,30 hod. na pohotovosť. Diagnostikovali mu laringitídu a následne nás hospitalizovali kde mu ako liečbu nasadili Calcium sirup a vlhké prostredie aj s inhalovaním.Miestnosť však kde sme boli hospitalizovaní bola samá plieseň. To len na margo problému. Po dvoch dňoch vo štvrtok nás prepustili s tým, že v piatok máme ísť na kontrolu obvodnej lekárke. Stalo sa. Tá nám naordinovala ďalej užívať Calcium sirup. Synček mal aj vysoké horúčky tak dostával Paralen čípky a Nurofen sirup. V piatok večer 9. januára sme s ním museli opäť utekať na pohotovosť, ale už nie s laringitídou, ale s vracaním. Dali mu infúziu a ORS a vysadili Calcium sirup a povedali nám, že tam pravdepodobne dostal nejaký vírus keď sme tam boli hospitalizovaní s laringitídou. Postupne sme začali pridávať mlieko a riadnu stravu.Pustili nás 11. januára v nedeľu s tým, že je synček v poriadku. Na druhý deň začal mať hnačky. Tak sme mu podávali ryžový odvar a mrkvový odvar.ten však nezabral tak sme 16.januára šli k lekárke, ktorá nám kázala dávať ďalej ryžový odvar, ORS a dala mu aj Smectu a Nutrolin B. Po dvoch dňoch hnačka prešla a my sme si mysleli, že je všetko zažehnané. No mýlili sme sa.Synček ďalej pokašliaval tak som zavolala lekárke a tá mi naordinovala najprv Stoptussin sirup a potom Hedelix kvapky. Kašel neprestával.Dňa 31. januára sme s ním opať utekali na pohotovosť s tým, že mu opäť chrčí v prieduškách. Dali nám tam Spiropent a Mucosolvan junior. Synček stále kašle, má hlienový kašel, soplíky a lekárka mu nič iné nedala.Vykašliava hlieny a má taký kašel, že skoro všetko čo spapá aj vyvráti a vracá prúdom. Ešte musím spomenúť, že po príchode domov som mala zavolať na výsledky výterov z nemocnice a tam mi povedali, že je všetko v poriadku, následne som však zavolala svojej lekárke a tá mi povedala, že má malý nejakého bacila a dala mu Summamed. Ten dobral 29. januára. Toho istého bacila som mala aj ja. Moja lekárka mi dala Unasyn, ktorý som však nedobrala lebo som mala od neho nežiaduce účinky. Môžem byť príčinou jeho kašlu aj ja keď nemám doliečeného bacila? Poraďte mi prosím ako zbaviť synčeka hlienového kašla aby bol v poriadku. Lebo som už zúfalá a keby sa dalo tak by som to zaňho aj vykašliavala lebo tie noci sú strašné. Z dieťatka, ktoré prespalo celú noc je teraz dieťa, ktoré sa zobudí za noc aj 5-6krát a plače pretože sa zobúdza na strašný kašel, ktorý prestane až po niekoľkých minútach a aj to ho musím mať na rukách. Spáva vo vyvýšenej polohe. Poraďte mi prosím čo najskôr aby som mohla konať pretože sa nemôžem už dívať na to ako sa môj synček trápi. A ešte taký detail aj doma ho inhalujeme kúpili sme mu inhalátor, do ktorého dávame Vincentku a harmanček.To striedame. A vlhkosť v miestnosti udržiavame na 55 - 60% a pravidelne vetráme. Za Vašu odpoveď, radu a Váš drahocenný čas Vám veľmi pekne ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    harmanček okamžite vyraďte, je alrgén a môže skôr spôsobovať problémy. Neviem, či a koľkokrát bolo dieťatko očkované proti čiernemu kašľu. Určite by som vyšetrila protilátky na toto ochorenie. Inak ale tiež má veľa pacientov s opakovanými infekciami dýchacích ciest s dlhým priebehom ochorenia. Ochorenie, ktoré skončilo akozvracanie a hnačka bolo pravdepodobne spôsobené rotavírusom, ktorého dostal v nemocnici. Často sa to stáva.