Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • možne vdychnutie jedla

    Dobry deň pani doktorka.Dcérka ma 16 mesiacov, papkala babovku, no v tom trošku sa zakašlala, svokra ju mala opretu o seba (nie v ležatej polohe, ale naklonena do zadu).No ja som ju hneď posadila do rovnej polohy a zdvihla hore ručky.Medzi tym sa aj nadychla.Ďalej to dopapkala, ani viac nekašlala. Len ja som vystresovana a stale ju chodim sledovať aj teraz keď spi, že či dycha normalne, raz sa mi vidi, že trošku ťažšie. Manžel ma upokojuje.Aj ja si to priznavam, strašne panikarim, stresujem a v tom si začnem namyšľať aj veci ako s tym dychanimi.Chcem sa vas opytať.Ak by predsa len niečo z tej babovky vdychla,(čo nemusela a ja zbytočne stresujem) môže niečo nastať, napriek tomu, že ide o jedlo meke(nie ako oriešok alebo kusok jablka).Či by sa s tym pľucka vyrovnali same, kedže obsahuju riedky hlien aby nam možno take veci pomohli vykašľať?Viem, že je prirodzene bať sa o svoje dieťa, ale niekedy mam pocit, že priliš veľa čítam a z toho potom panikarim. Tak ako som včera čítala članok v Mama a ja ako dvojročne dieťatko vdychlo šupinku z pukancov a čo potom nasledovalo.Vopred vam ďakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak by bábovku vdýchla / nepredpokladám, lebo tak ľahko by toneprešlo/ tak by postupne dostala zápal pľúc, mala by horúčku, kašeľ, ťažkosti s dýchaním. Ak by sa to stalo, iste pôjdete k lekárovi a nezabudnite pripomenúť vami popisovaný incident. V bábovke je tuk, takže až taká neškodná by nebola.