MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 9183

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

omodranie

zuzana, 21.04.2015 (19:35)
Dobry den, mam 7 mesacneho syna a dnes ked buchli dvere sa strasne rozplakal, nemohol akoby chytit dych, bol v tvari dost modry, trvalo to asi 10 sekund a potom sa nadychol, zlakla som sa, co to moze byt, stalo sa to prvy krat. Suvisi to so strachom?
Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite sa zľakol a zadržal dych. Stačí ho zdvihnúť, prehovoriť na neho, nie je to príznak ochorenia.
Odkaz na otázku

prvé prikrmovanie

AdrianaMat, 14.04.2015 (21:07)
Dobrý deň pani Dr., mám zdraveho 4,5 mesačného chlapčeka, kt. od narodenia kojim a taktiež mu dávam Aptamil mliecko nakoľko moje mu od začiatku nestačilo. V súčasnosti má 7,82kg je to baculko no postupne by vraj mal už priberat menej. Zvažujem kedy je najvhodnejšie začať prikrmovať. Páči sa mi váš názor na masozeleninovy začiatok. Kedy je však správne začať keď jeho váha je väčšia na jeho vek? Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Váhu veěmi neovplyvníte a dieřa nemá mař židnu diétu. Skůr by som sa viac prikláňala ku kojeniu a menje k umelému mlieku.
Plne kojené deti by mali začař s bezmliečnymi príkrmami, teda masovozelninovým od šiesteho mesiaca. V zásade je však možné podávař príkrmy už po ukončení štvrtého mesiaca.
Odkaz na otázku

Rozbitá pusinka

Ivka, 14.04.2015 (11:42)
Dobrý deň pani doktorka. Môj 11 mes. syn spadol a pri páde si zahryzol do pusinky. Rana mu začala krvácať, ale po chvíli to prestalo, vypláchla som mu pusinku, pretože mal krv aj v nej. Moja otázka teda je, čím mu to ošetriť a či je nutná návšteva doktora. Teraz sa mu tam vytvoril akýsi biely ,,povlak´´. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaě nemá teplotu, normálne prijíma tekutiny / a ako tak aj jedlo/ nie je potrebné navštíviř lekára. pusinka sa vcelku rýchlo hojí. Neviem presne kde je rana, niekedy pomůže lokálne podávař cebion multi kvapky, sú olejové a obsahujú vitamin A a E, čo napomáha hojeniu. Treba to dávař cca týždeň, vtedy nemusíte dávař vigantol, Virttamin D je v nich obsiahnutý
Odkaz na otázku

rozdielne zreničky

Miroslava, 13.04.2015 (09:10)
Dobrý deň, mám 6 týždňového synčeka a všimla som si,že v šere má niekedy rozdielnu veľkosť zreníc,nie vždy. Rozdiel je minimálny. Na svetle sa mu pekne rovnako sťahujú a aj veľkosť je rovnaká. Je to problém? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nie je to problém, pretože v tomto veku ešte nie je koordinácia oboch strán zraku. To je aj dovod, prečo deti v tomto veku škúlia a nie je to problém.
Odkaz na otázku

príkrm a psychomotorický vývoj

Monika, 10.04.2015 (08:54)
Dobrý den pani doktorka,chcela by som sa opýtať kedy je možné zavádzať príkrm aj viackrát za den,napr.na desiatu,olovrant alebo večeru?Zatial podávam iba ako obednajšiu dávku,zatiaľ sme na zeleninke,kedy môžeme začať s ovocím.A ešte sa chcem opýtať ako je to s psychomotorickým vývojom už skoro 6 mesačného bábätka,ktoré nejaví známky prevalovania sa ani jednu stranu a ani sa ešte neprevaluje na bruško ani na chrbátik sám.Občas sa prevalí na jeden alebo druhý bok,ale to je všetko.Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Prevaľovanie na bol v tomto veku je známkou, že sa postupne prevalí aj na bruško. Je to inidividuálne kedy, ale malo by to byť do siedmeho mesiaca.
Neviem, či je dieťatko kojené alebo umelo živené. V každom prípade najneskôr v šiestom mesiaci musíte začať s bezmliečnymi príkrmami: začíname mäsovo zelneinovým / nebojte sa mäsa / je bližší mlieku ako zelenina, nie je to alergén, teda nie častý a dieťa práve mäso potrebuje/, asi po desiatich dňoch do neho pridajte krupicu, kvôli lepku. Po ďalších cca 10 dňoch začnite dopoludnia s ovocím / len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu/ a po ďalších cca 10 - 14 dňoch priadjte kašu z umelého mlieka alebo mliečnu kašu, ktorú rozrobíte s vodou. Od ôsmeho mesiaca pridajte 2x týždenne pol vareného žĺtka / nevynehávate mäso/ a od deviateho mesiaca jogurt, biely, probiotický / nie pribináči, termix a pdobne/. Od desiateho mesiaca šošovicu / červenú , lúúanú/ niektoré mamičky dávajú od jedenásteho mesiaca avokadu. Jedlo musí byť varené/ nie dusené, pečeé, zaprážané polievky a pdobne/. Postupne pridávate rôzne druhy zeleniny a ako závarku okrem zemiaka, krupice a žĺtka môžete aj ryžu alebo bezvaječnú cestovinu.
Odkaz na otázku

Nocny plac

branka, 08.04.2015 (21:23)
Doplnujem svoju otazku .... Dieta je iba dojcene. Dnes som ju nechala aj rozbalenu z perinky tak sa utisila, ale vobec nespinka a sem tam zas zacne plakat. Mozno aj to ma suvis s tym... neviem. dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ste mladá mamička , trápia vás mnohé veci, ktoré neviete vyriešiť - ako je napríklad aj plač dieťatka.
Určite ho pri odgrgnutí nedávajte na vaše plece - nie je to dobrá poloha pre dieťatko. Majte ju v náručí so zvýšene uloženou hlavičkou.
Niektoré deti plačú preto, že majp tzv. gastroesofageálny reflux, majú pocit ako my, keď nás páli žáha. Dôležité je dieťatko po jedení nenatrisať, nehojdať, manipulovať s ním veľmi málo. Uložte ho do postieľky tak, aby malo zvýšene uloženú hlavičku / odložiť nohy postieľky nie podkladať pod dieťa vankúš!/.
Niektoré detičky sú plačlivejšie, s tým nič nenarobíte.
V každom prípade spoľahlivým liekom pri plači je skúsiť dieťatko priložiť k prsníku.
Dôvodom plaču môžu byť aj bolesti bruška: sledujte svoju stravu, určite nekonzumuje strukovinu, kukuricu, aj nakladnú, kyslú kapustu a redkvičku. Možno časom prídete aj na iné potraviny, ktoré dieťatku spôsobujú bolesti bruška.
Čo sa týka nespavosti: v žiadnom prípade nepite kávu ani iné nápoje obsahujúce kofeín.
Niektlré deti majú radi polohu na brušku, skúste to, hlavne ked sa nevie vyprdkať alebo grgnúť si. Musíte ju však sledovať a nesmie na brušku spať.
Ste veľká rodina, dieťatko má okolo seba možno až viac rozruchu, než je ochotné akceptovať, je potrebné upraviť režim a dopriať mu viac kľudu.
Niekedy pomôže podávanie lieku coli prev roti nafukovaniu alebo podávanie probiotík.
Odkaz na otázku

Nocny plac

branka, 08.04.2015 (15:11)
Dobrý deň, mam 8 týždňové bábätko. Je to moje prvé dieťa a preto nemám skúsenosti, Problém máme v tom, že tak od pol 6 večera začne plakať. okolo 19:00 ju kúpem, tak vtedy je kľudná, potom sa napapá a tak nevie zaspať. Len plače a plače. Niekedy zaspí skôr okolo 22:00 ale niekedy ešte neskôr. Dávam ju po papaní odgrgnúť na plece, aj sa vyblinká (dosť veľa), tak po pol hodinke ju dám aj na bruško niekedy chce byť na brušku a niekedy nie.
Včera sa mi stalo že nechcela byť ani na pleci, ani na brušku, len plakala histericky ... a to hodinu v kuse mala malú pauzu asi 2 minúty kedy si oddýchla a zas začala. Neviem ako ju ukľudniť, Upokojila sa po hodine plaču a tak už zaspala. Spí do rána do 5 hod. Neviem ako ju upokojiť, aby neplakala. Na začiatku som bola veľmi aj na nervózna z toho, žeby som ju najradšej asi vycapala po zadku,,, aj nakričala som na ňu, čo ma potom veľmi mrzelo a mala som vyčítky že som zlá matka... Teraz ju majú na rukách aj svokra, alebo otec, ale tak na chvíľu stíchne lebo je spievajú, ja veľmi spievať neviem, a preto niesom ani rada keď jej vždy spievajú... keď si zvykne tak neviem čo budem ja potom robiť... Keď sa jej ja snažím spievať tak plače. Zaspí potom na iných rukách a ja mám opäť pocit že ja ako matka ju nedokážem ukľudniť, že sa to podarí niekomu inému, alebo to môže byť aj tým, že sa už unaví po takom dlhom plači a prestane len akurát ja ju vtedy nemám na rukách?..... Rano vstane a usmieva sa.. a ja mám zly pocit, že som na ňu nakričala. teraz sa snažím ovládať, ale nie vždy to vydržím.Neviem či to má súvis s návštevami, alebo návštevou u lekára,... fakt neviem... Každý sa snaží mi radiť, ja si myslím niečo iné a keď tak nerobím, tak si myslia že som precitlivela, alebo že preháňam.
Neviem ako ju utíšiť, čo s tým spevom, a tiež s pocitmi viny.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
nenapísali ste ako je dieťatko živené, to je pre moju odpoveď zásadné. Napíšte mi to a pohľadám dobrú radu.
Odkaz na otázku

Ocne chlamydie

Irena, 06.04.2015 (17:59)
Dobry den zelam pani doktorka,
mame doma male babatko a chcu prist na navstevu znami. Jeden z nich ma ocne chlamydie, a s tym spojeny aj opakovany zapal mocovych ciest, nevie sa toho zbavit uz nejaku dobu. Tvari sa, ze ochorenie okolie nedostane, ze nieje infekcne. Chcem sa poradit, mam sa obavat takuto osobu pustit k malemu babatku alebo nie? Nechcem riskovat, ze nas nakazi, hlavne babatko, ci uz z dotykov alebo uterakov atd.
Dakujem velmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite by takýto človek nemal prísť do blízkeho, vlatne žiadneho kontaktu s dieťaťom / vylučujem pestovanie, bozkávanie, hovorenie zblízka na dieťa/. Ak bude u vás dlhšie, mal by mať svoj uterák/ prípadne viac/, ktorý nikto iný nepoužíva. Nemal by si ani utierať ruky do uteráka, kde si utierajú ruky iní členovia domácnosti.
Odkaz na otázku

vhodne topanky

Dominik, 01.04.2015 (14:56)
Dobry den, mam syna a dcerku, syncek ma 4,5 roka a dcerka bude mat 3 rocky..chcem sa opytat, aka obuv je pre ne vhodna..totiz vzdy som im kupila na zimu len jedny a cez leto tiez ale aj sandalky..a byvali to protetika, su drahsie, ale ak su pre dieta lepsie, tak preto..len rada by som vedela, kedze uz potrebuju coraz viac, aj teniskove, sandalkove, topankove a su dvaja, nemozeme si tak dovolit, nevadi ak je obuv kupena napr.v deichmane ci ccc, alebo v klasickej obuvi?, lebo tie protetiky su proste drahe..totiz pocula som, ze detska topanocka ma mat rovnu podrazku, nemusi byt opatok a ani klenba, vraj nech sa dietaku prirodzene vyvija nozicka..doteraz som im ani tenisky ci botasky alebo teple snehule nejak nekupovala, lebo tam je rovna plocha a ja som si myslela, ze dieta musi mat vyraznejsi podpatok, aby som im nespravnymi topankami nezdeformovala nozicky..no predsalen v zime v teplych nepremokavych snehulkach ci vlete v teniskach im bude pohodlnejsie navonku a do piesku a pod v lete, len tie podpatky a klenby ma trapia..co si o tom myslite??
tiez sa chcem opytat, od septembra idu do skolky, ale obaja sa odomna vobec nechcu odlepit, este k starej mame ano, ale ak aj idem s nimi do mamiklubov, kde dieta sa len na hodinku hra s animatorkami a bez maminy, tak ani tam nechce byt ani jeden, krivia usta, je im do placu a jednoducho chytia ma a nechcu pustit..neviem co mam robit, vzdycky mi to urobia a ja som z toho velmi smutna a ideme domov,... lebo ako potom zvladnu skolku?vek maju dobry, hlavne syncek, ved to uz bude predskolak na bud.rok, ale ja neviem co mam robit..a trapit ich nechcem..vraj je normalne u vsetkych deti ze sa placom adaptuju aj dva mesiace ze to trva v skolkach, ale mne to pride drasticke, co asi take preziva to male dieta a z toho si robim tazku hlavu.kazdy povie inac, ze potrebuje kolektiv a zvykne si a zas druha strana, ze ked nechce nenutit, ze nie je este pripravene..uz som takto synkovu skolku odlozila, lebo sa mi nezdal este pripraveny, ale to sa neda odkladat donekonecna a pri dcerke sa tiez obavam....co by ste urobili vy? dakujem za vasu radu
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Čo sa týka topánočiek, majú spĺňať dve podmienky: v tomto veku by mali byť po členky a musia mať pevnú pätu, to si preveríte tak, že skrátka tú topánočku v oblasti päty chytíte a zistíte, či nie je len mäkké plátno alebo koža ale aj pevný materiál.
Klenba v topánkach nemusí byť.
Tenisky by tiež mali siahať až č členku.
Jednak máme ešte takmer pol roka do nástupu do materskej školy, za ten čas deti znova vyrastú, zmúdrejú, vyvíjajú sa. Choďte s nimi do takých centier, kde ostávajú mamičky s detičkami, tým sa motivuú, že hra s ostatnými deťmi je zábavná abude sa im páčiť. Deti sa v tomto veku už začínajú hrať spolu nie len vedľa seba ako do troch rokov. Môžete ich občas nechať u starej mamy, ak tú akceptujú a keď sa vrátite treba im vysvetliť, že mamička musela odísť a znova sa vrátila, z čoho máte všetci radosť. Takto im potom vysvetlíte aj pobyt v škôlke, mamička ide niečo vybaviť, pracovať a potom sa znova určite vráti. Deti to určite začnú správne chápať.
Odkaz na otázku

spanok

petra, 30.03.2015 (07:53)
Dobry den, pani doktorka, prosim poradte mi ako naucit moje 8 mesacne dieta spat same v postielke, stale spi s nami v posteli, lebo sa casto budi, a bojim sa ho nechavat vyplakat ako mi to vravia. Nemoze sa mu nieco stat ak bude plakat pol hodinu az hodinu, a nemoze mat neskor psychicke nasledky? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.
Odkaz na otázku

spanok

petra, 30.03.2015 (07:53)
Dobry den, pani doktorka, prosim poradte mi ako naucit moje 8 mesacne dieta spat same v postielke, stale spi s nami v posteli, lebo sa casto budi, a bojim sa ho nechavat vyplakat ako mi to vravia. Nemoze sa mu nieco stat ak bude plakat pol hodinu az hodinu, a nemoze mat neskor psychicke nasledky? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ak je zvyknuté s vami spať v posteli, nemyslím si, že je práve teraz ten správny čas na odučenie. Je vo fáze prvej separačnej úzkosti, bude vás tak či tak stále hľadať a bude sa budiť stále tak isto často.
Sú rôzne prístupy na výchovu deti aj k spôsobu ukladania na spánok. Ani jeden / teda s rodičmi v posteli alebo samostatne/ nie je ten správny a najlepší. Riaďte sa svojim citom: ak vám nerobí problém mať dieťatko pri sebe, nie je naozaj čas to teraz riešiť. AK je to pre vás problém, vydržte možno pár ťažkých nocí a možno sa v postieľke spinkať naučí.
Odkaz na otázku

otazka

Lenka , 25.03.2015 (23:39)
Dobry den p.Dr.,prosim vas,maly 3,5 rocny nam zjedol jablko s polkou jadrovnika.Jedol ho nie dookola ale od spodu hore.Boli sme u svoktoucov na navsteve a svokra mu dala jablko. Najskor ho pekne papal a ked sme sa otocili a zarozpravali,uz ho mal dopolky zjedene aj s jadrovnikom.Sestricka nasej dr.nam povedala,ze to vykaka,ale aj tak sa chcem opytat lekara,ci mu nic nehrozi.Nejake porusenie criev alebo nebodaj pecene.Nic sa mu prosim nemoze stat?Dakujem pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaľ sa mu nič nestalo, keď to papal/ mohol by vdýchnuť jadierká, keby behal alebo skákal s jablkom/ tak sa mu naozaj nemôže nič stať.
Odkaz na otázku

zápal hrdla

michelle, 23.03.2015 (14:21)
Dobrý deň
Trápi ma bolesť hrdla a hlavy a mám zvýšenú teplotu. Lekár mi povedal že mám znova zapálené hrdlo a chcel mi dať antibiotiká lenže tie som brala ani nie pred mesiacom a tak som ich odmietla. Vypísal ma na 3 dni a keď ma to do vtedy neprejde mám ísť na kontrolu a vtedy mi dá tie antibiotiká. Chcem sa opýtať či je liečba antibiotikami ozaj nutná lebo lekár mi ich predpisuje veľmi často a na internete som sa dočítala že liečba antibiotikami nie je vždy nutná. Ešte sa chcem opýtať predtým som mala vždy zapálené mandle myslela som že operáciou sa to upraví a nebudem chorá lenže teraz mám znovu stále zapálené hrdlo ako by som tomu mala predísť a zlepšiť si imunitu? Mám 16 rokov.
Za radu a odpoveď ďakujem
S pozdravom
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja dávam antibiotká len po zistení, či sa naozaj jedná o bakteriálny zápal hrdla, vtedy sú antibiotiká nie len na mieste ale hlavne veľmi potrebné! Bakteriálny zápal má svoje príznaky, okrem bolesti hrdla je to hlavne horúčka. Nemusí byť u každého.
Bolesti hrdla bývajú veľmi intenzívne aj pri vírusovom zápale hrdla, kde antibiotika podávať nie je správne alebo pri alergii.
Najčastejším vyvolávateľom angíny je streptokok, tam vždy zaberie peniclín aj keď sa táto angína opakuje, čo býva veľmi časté.
Odkaz na otázku

moze 3,5 rocne dieta jablcko s kozkou

Lenka , 22.03.2015 (10:36)
Dobry den p. Dr.,moze prosim 3,5rocne dieta jablcko s kozkou?Pytam sa preto lebo ja mu to vzdy bielim a v skolke im davaju polky jablcok a neobielene,tak sa chcem prosim opytat ci mu to nemoze uskodit. Dakujem pekne. Lenka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nemôže mu to uškodiť.&len niektoré deti to s kožkou nemajú radi, hlavne keď je hrubá. A ak by náhodou tá šupka ostala odlúpnutá, mohlo by sa stať že ju vdýchne, preto pri každom jedle platí: dieťa má sedieť a papať pomaly v kľude.
Odkaz na otázku

skolka

Dada, 16.03.2015 (15:52)
Dobry den, chcem sa opytat na vas nazor a radu..moja , takmer 3 rocna dcerka- v maji bude mat tri roky-je naviazana na mna, bezomna nezostane sama v kolektive, pri starej mame ano, ale ked sme boli aj v mamiklube, kde som dokonca bola s nou, tak tam zacala plakat, ze chce ist domov, od deti nic nezobrala, nic im nedavala, nehrala sa s nimi, bola ticho, smutna a chcela ist odtial prec..v septembri ma ist do skolky, no ak mi tam ma prezivat traumy a trpiet, radsej nepojdem do prace a zostanem s nou, len neviem, co je pre nu lepsie, kedze je sikovna, pekne rozprava, s bracekom sa hraju, tancuju je ziva vesela, pokial nie je s cudzimi..raz zostala s animatorkami sama s bracekom a po chvili mi volali, ze place, a ked som pre nu prisla, tak sa ma nechcela pustit, plakala az ju nadhadzovalo a tak skor dovnutra ako nahlas..poradte, co je lepsie pre take dietatko?synceka som v jej veku nedavala do skolky prave pre tento isty problem, ale on bol este viac na tom ako ona..tento rok by sli vlastne spolu len do inych tried..neviem, ako, ale chcem sa spravne rozhodnut a nechcem ju zas na druhej strane brzdit vo vyvine v sikovnosti ak ju nedam do skolky a mozno by jej to prospelo lebo je sikovna, vnimava, reaguje hned, pekne rozprava..no aj pri navstevach rodiny sa vzdy musi najprv chvilu otukat, co len pozoruje a nic neohovori, potom uz beha,skace:)...no keby som ju tam mala nechat, tak by ma sotva pustila.....aky je vas nazor?dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ste veľmi vnímavá mamička a naozaj správne reagujete: každé dieťatko je iné a naozaj nie každé je vo veku troch rokov zrelé na separáciu od matky. Na druhej strane deti, ktoré sú stále s mamou, vedia, že mam sa aj po príležitostnej krátke odluke znova vráti, postupne naberajú sebavedomie a naučia sa byť chvíľu osamote alebo s iným dospelým, opatrovateľom. Do septembra je ešte pol roka, do toho času vývoj detí značne pokročí. Keď pominie chrípkové obdobie je vhodné chodiť s deťmi viac medzi ľudí, pohrať sa do parku, detského centra. Niekedy je dobré ísť aj na prechádzku do okolia materskej školy, možno ich zaujme ako sa tam detičky hrajú, výskajú a podobne. Do troch rokov sa deti ešte nehrajú spolu, len vedľa seba, takže z toho ako teraz reaguje na iné deti sa ešte celkom nedá usudzovať, ako sa zapojí v materskej škole.
&v každom prípade urobíte dobre: ak už pred nástupom detí do materskej školy budete mať vyriešený aj plán B - ako vyriešite situáciu, ak si dieťatko v kolektíve nezvykne alebo bude zvykať ťažšie a dlhšie a zároveň, keď uvidíte, že dieťatko má naozaj ťažkú, takmer neriešiteľnú v pokoji a bez újmy separáciu od vás, vyhľadáte detského psychológa, prípadne niekedy je potrebné aj psychiatra. Určite to dopadne dobre, deti, kitoré majú takú skvelú mamu nemôžu byť sklamané.
Odkaz na otázku

kašeľ

ema, 12.03.2015 (07:09)
Dobry den, moja 6 mesacna dcera posledny tyzden ked rano vstane, tak po pol hodine po vypiti mlieka pokasliava, ako keby jej v krku nieco vadilo, zakasle tak 5x, potom este po hodine znova trocha, ale cez den ani v noci nekasle vobec, nema ani sopliky, ani teplotu. Moze to byt reflux, alebo zaciatok choroby? Co robit? Dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môže to byť oboje. Odporúčam po vypití mlieka s dieťaťom veľmi nemanipulovať, nehojdať ho, nenatriasať.
V tomto počasí sa môžu zvýšene tvoriť hlieny, tak si ich potrebuje odkašľať. Nie je to chorobný príznak.
Sledujte dieťatko, zhoršenie a kašeľ ako infekcia sa prejaví ďalšími príznaky, prípadne aj teplotou.
Odkaz na otázku

7 mesačne dieťa

julia, 12.03.2015 (07:06)
Dobry den, chcem sa opytat na spanok 7 mesacnych deti. Moj syn od narodenia este nikdy nezaspal sam, bud ho kolisem na rukach a potom polozim do postele, alebo ho hrkame v kociari a tam zaspi, cez den spi kratko iba pol hodinu, asi 4-5x denne, davam ho spat uz po pol hodine az dvoch, lebo je drazdivy, a v noci sa budi nato ako hybe rukami, nohami a sucha si oci, musim ho znova pokolisat, aby sa ukludnil a zaspal. Neviem ako ho mam naucit sameho spat, bez kolisania, ked ho iba tak polozim na chrbat do postielky zacne strasne plakat. Prosim poradte mi, co robit.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Bohužiaľ musím povedať, že ste urobili chybu, keď ste ho hojdali na rukách, keď zaspával Akonáhle sa dostal do fáze plytkého spánku, chýbalo mu hojdanie a preto sa zobudil. S tým súvisí aj nepokojný, prerušovaný spánok teraz a vyžadovanie opakovaného kolísania.
Ako ho naučiť spinkať bez kolísania naozaj presne neviem. Možno si s ním ľahnúť do postele, aby cítil vašu prítomnosť, spievať mu, ale nehajkať ho. Nájsť si nejaký rituál ukladania / spievanie, veršík, / niekedy zaspia v rodičovskej posteli. Dieťa naozaj nemá spať v kočiariku.
Odkaz na otázku

vankus pre dieta a domace zvieratko

Lenka , 10.03.2015 (18:40)
Dobry den p. Dr. V prvom rade dakujem za odpovede. Chcem sa prodim este opytat ci skrecok neprenasa nejaku nakazu keby sa zaobstaral ako domace zvieratko. A na vacsi a vysdi vankus pre 3,5 rocne dieta som sa nepytala kvoly moznemu uduseniu ale kvoly spravnemu vyvoju chrbtice. Ortopedicka nam povedala,ze do 3 rokov ziadny vankus a od 3 rokov taky nizucky. Ale uz ma 3,5 roka a myslim ze ak nebude velmi vysoky tsk moze uz aj velky vankus. Myslim standardnych rozmerov vankus aj perina. Prosim vas ak nebude velmi vysoky nemusim sa bat ze dieta bude mat skoliozu,ak poriem ze ked lezi ma telo s hlavou v rovine. Dakujem velmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Myslím, že beťný vankúš, napríklad aj taký menší ako majú v IKEA by nemal byť problém.
Škrečok teoreticky ako hlodavec a cicavec môže preniesť nákazu, napríklad toxoplazmózu, dokonca aj besnotu. Vzhľadom na to, že sú to zvieratá zväčša z riadeného chovu, je nákaza veľmi málo pravdepodobná. V každom prípade platí, že dieťa, ktoré sa stará o domáce zvieratko, musí dodržiavať zvýšenú hygiemu, týka sa to hlavne pravidleného, správneho, dostatočne dlhého umývania rúk.
Odkaz na otázku

spanok

Zuzana, 10.03.2015 (10:09)
Dobry den, kedy prespia deti celu noc? Mam 6 mesacne dieta a este stale sa budi v noci 1-2x, uz nie je dojcene, ale este mu davam v noci 60 ml mlieka, pije Bebu, vypije ju v polospanku, tak neviem, ci je hladne, alebo mu nemam davat nic pit. Pred spanim vypije 150 ml mlieka( 17:30 h) a aj rano ked vstane 150 ml( 5:00 h). V noci sa aj dost budi na mavanie rukami a prevracanie sa, je to normalne?
Cez den spi 3-4 x ale iba po pol hodiny, obcas hodinu, nie je to malo?
Dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Cez deň spinká dve hodiny, ak v noci spí cca 11,5 hodiny, tak spánku má dostatok.
Spánok dieťaťa je veľmi individuálny Ak by bol kojený, určite by sa tiež v noci budil a napil sa, tak to takto robí aj s umelým mliekom. Určite mu namiesto neho nezačnite dávať sladký čaj, pil by ho zbytočne a je to potom zlozvyk, stále sa dožadovať sladkého. Aj deti, ktoré od druhého mesiaca spia v podstate celú noc, sa v tomto veku začnú znova v noci budiť. Súvisí to s prevahou plytkého spánku a ľahkým prebudením. V tomto vekz začína aj prvá separačná úzkosť a budí sa aj preto, že stále kontroluje, či je mama nablízku. Záver. je úplne normálne , že 6 mesačné dieťa sa v noci budí. Kedy prestane neviem odpovedať.
Odkaz na otázku

osifikačne jadra

zuzana, 10.03.2015 (10:02)
Dobry den, pani doktorka, chcem sa opytat, mam 6 mesacneho syna a v januari sme boli na poslednom usg vysetreni bedrovych klbov. Ortoped povedal, ze klby su v poriadku, ale nevidi jadierka, doporucil nam vit.D a kontrolu o 6 mesiacov. Chcem sa opytat, ked zacne lozit a stavat sa na nozicky, nemozu mu to ublizit, ked este nema vyvinute jadierka? Ďakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Vitamin D by malo dieťa v tomto veku užívať denne dve kvapky, teda 800 j. Užíva sa to od prvého dňa tretieho týždňa do 18mesiacov, v zimných mesiacoch až do puberty by mali deti užívať vitamin D. To už samozrejme nesúvisí s osifikáciou jadierok ale s metabolizmom vitamínu D a následne zdravými kosťami a inými dejmi v organizme.
Jadierka sa dajú hodnotiť u detí okolo piateho mesiaca veku ale ani vtedy nebývajú vždy prítomné. Väčšina ortopédov ich preto kontroluje až okolo deviateho mesiaca veku. Takže v tomto veku nie je nič neobvyklé a už vôbec nie chorobné , ak jadierka nie sú.
V žiadnom prípade dieťaťu neublíži ako spontánne, bez toho, aby sme ho to učili , začne loziť. V žiadnom prípade ho nedávajte do chodítka, / to neodporčam ani keď sú už jadierka osofikované/ ani ho neučte chodiť - teda ani vodiť za ručičky, aby chodilo po dvoch.
Odkaz na otázku

Syn nechce príjímať tuhú stravu

Kamila, 09.03.2015 (10:16)
Náš 4 ročný syn nechce,jesť tuhú stravu,stále mu podávame mixované jedlá.Nevie,resp.bojí sa prehltávať tuhú stravu,napína ho na vracanie.Boli sme na viaceré vyšetrenia ako gastro USG, dets. psychológ,psychyáter,neurológ. Zistili mu reflux,berie tabl. costi,chodíme na pravidelné kontroly.Chcela by som radu,ako ďalej,príp. najsť odborníka,alebo alternarívnú liečbu ako ho priviesť k prijímaniu tuhej stravy.Počula som o hypnóze,ktorá vraj zbavý strachu.Za radu vopred ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem, či ste už boli u otorhinolaryngológa, ale predpokladám, že áno.
Sú deti, ktoré sa naozaj boja nových jedál, ale býva to vo veku medi jedným a tretím rokom. Ktovie, či mu niekto v tomto veku nevnucoval niečo, čo nechcel alebo v nevhodnej forme, napríklad chcel mať mixované a niekto ho nútil jesť kúsky.
Ak sa nenájde žiaden problém v prehĺtaní, myslím, že problém treba riešiť s psychiatrom a psychológom.
K hypnóze by som sa v tomto veku určite neprikláňala. Hlavne by som sa vyhla akejkoľvek liečbe nevedeckej, nemedicínskej u rôznych liečiteľov, firiem s úžasnými prístrojmi a podobne.
Odkaz na otázku

vankus pre dieta a domace zvieratko

Lenka , 09.03.2015 (06:50)
Dobry den p. Dr.,chcem sa vas prosim opytat kedy je vhodne a ci teda je vhodne dat dietatu 3,5 roka vacsi a trosku vyssi vankus. Do 3 rokov sme mu vankus nedavali a od 3 rokov len taky maly a tenucky. Ma k nemu aj mensiu perinku. Staci dietatu a do akeho veku prosim takyto vankus. Lebo ta perinka je nensia a chcela som mu kupit uz taku velku aby nebol stale odkryty ako s touto malou a popri tej bude tento vankus maly a ked kupim vacsie obliecky na perinu tak aj na vankus budu vacsie. Ale neviem ci uz moze mat vankus vyssi ako ten tenulinky. A druha otazka sa tyka domaceho zvieratka. Ake male domace zvieratko je pre dieta najvhodbejsie? Viem ze macka a andulka prenasaju toxoplazmozu a co skrecok alebo zajacik. Nemoze dieta niecim nakazit? A k tej macke. Moja mama je uz na dochodku a chce si kupit macku. Maly u nej byva ked je chory. Pokial ta macka nebude chodit von a chytat potkany a zrat mysi tak tiez neprenesie ziadnu nakazu?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Čo sa týka mačky, ak je ošetrovaná veterinárom, dodržiavajú sa pravidlá, aby dieťa nemalo úplne blízky kontakt so zvieraťom / bozkávanie/ a dodržiava hygienu, hlavne umývanie rúk, nemusíte sa občasného kontaktu s mačkou u babky obávať.
Čo sa týka domáceho zvieratka, pokiaľ nie ste rozhodnutí kúpiť psa, ja vidím ako ideálne zvieratko suchozemskú korytnačku. Je nenáročná na starostlivosť, v zime spí. Je však tiež potrebné, aby ste si po každej manipulácii so zvieratkom umyli ruky, môže tiež prenášať niektoré choroby, napríklad salmonelózu. My máme doma jednu vyše 10 rokov a je veľmi milá, súčasť našej domácnosti.
Čo sa týka vankúša, pokojne môže mať bežný vankúš a bežný paplón. Je už veľký, nehrozí udusenie vo veľkom vankúši.
Odkaz na otázku

Pikovit IQ

Petrass, 07.03.2015 (17:49)
Dobrý deň
Včera som prvýkrát dala svojmu synovi vitamíny pikovit IQ. V noci mi začal vracať a celú noc ho napínalo na vracanie. Dávala som mu po trošku vody, aby nebol dehydrovaný, ale skoro všetko vyvracal, až nad ránom sa to ukľudnilo a vypil celú fľašu čaju a mlieka. Dnes má zase celý deň svetlú riedku stolicu. Chcela by som sa opýtať či to môže byť vitamínmy alebo chytil nejakú virózu. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem ako je dieťatko staré a koľko vitamínu ste mu dali, prípadne, či sa nemohol k lieku dostať a vypiť aj viac sám.
Tento liek presne nepoznám ale určite obsahuje vitaminy D A E, ktoré sú rozpustné v tukoch a dajú sa predávkovať. Známkou predávkovania býva riedka stolica, ale môže začať aj zvracaním.
Na druhej strane máme aj virózy, ktoré sa prejavujú zvracaním, niekedy horúčkou a tiež riedkou stolicou. Niektoré ustúpia behom 24 hodín.
Správne ste robili, že ste ponúkali tekutiny, správne len po lyžičkách, nie vypiť veľa naraz.
Naozaj neviem ako je staré dieťa, ale ráno stačilo dať prevarenú vodu, alebo detský čaj a ak je staršie, tak nejaký suchý rohlík alebo maces. Určite nenútiť do jedla a a smliekom by som počkala najmenej 12 hodín.
Odkaz na otázku

Šedý zákal

jaty063 , 01.01.2015 (13:48)
Dobrý deň, viem že nie ste očná doktorka, ale chcela by som sa spýtať ako sa rieši šedý zákal u malých detí? Naša očná povedala že to budeme len sledovať.
Mala ma 1 rok. Záver od očnej :Vpravo v šošovke malý belavý oapcit paracnetr, -centr? bimokr., pupial okrúhal, v mydr. 4,5mm
Záver: Opacitates lentis o.dx.cong.
Mám len čakať?
Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to nález, ktorý tam podľa mňa nemá byť. Naozaj nie som očná lekárka a neviem odpovedať. Odporúčam - čo by som spravila aj ja s mojim dieťaťom alebo vnúčaťom - profesor Gerinec, najlepší detský očný odborník na Slovensku, má svoju súkromnú ambulanciu v Bratislave na Teslovej ulici, teraz neviem presne jeho číslo tam ani mail, ale keď mi napíšete na môj súkromný mail / martasp@vydur.sk / pošlem vám tie kontakty a určite by som si spravila konzultáciu u neho v jeho súkromnej ambulancii.
Odkaz na otázku

zapal

Daska, 29.12.2014 (11:21)
Dobry den pani doktorka, rada by som vas poprosila o radu..zacalo to asi mesiac, dva dozadu, ked syncek , ma 4 roky, sa zacal stazovat na bolest uska, sli sme k Dr, davali kvapky, pomohlo, no este v ten den mu velmi scervenali ocka, zapal ocnych spojiviek, rano zahnisane, nemohol obe oci ani otvorit, trvalo to asi tyzden, co som si uz myslela, ze to uz je koniec, ale potom zasa hrdielko, kasel, co nebolo az take drasticke, potom bol asi tyzden"zdravy" a opat, pred stedrym dnom dostal popoludni 38,8 a stazoval na hrdielko, na druhy den horucka stupla na 39,5, a na dalsi tiez taka vysoka hned zrana..a zacal sa stazovat na zubky, dasienka mal na niektorych miestach opuchnute a cervene az krvave, tak sme sli na pohotovost a hrdielko ma vraj uplne ciste a dala nam gencianku na dasienka a ze ocka su este stale zapalene, tak na tie framykoin..lenze tie dasienka sa mu to rozsirilo po vacsej ploche, ma cervene, opuchnute ale teplotu ma uz nizsiu, uz len tak 37,4 k veceru...tie dasienka ma uz take skoro tyzden a este nebadam zlepsenie..davam mu kloktat repik, uz sa to naucil a tiez florsalmin riedeny s vodou..lekarka nevedela, ci ide o virus, ktory sposobuje chore dasienka alebo ide o stomatologicky problem, ktory sposoboval tu horucku..prosim vas, cim mu to este mozem potierat, co zabera na taketo dasienka?vzhladom na to, ze ma ocka zapalene, aj stredne usko mal mierne, tak si myslim, ze ide o taky virus sprevadzany vysokymi horuckami, tak som dufala, ze ked horucky klesli, ze sa uz aj zubky vyriesia, ale dasienka su zatial stale zapalene..poradte, co by mu na to pomohlo??do skolky nechodi, tak to odtial ani nemohol dostat.......dakujem vam velmi pekne za vasu radu a prajem pozehnany vianocny medzicas a stastny novy rok:)
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môže to byť aj vírus, ktorý spôsobil zápal na všetkých slizniciach, teda v očkách, ušku aj dutine ústnej. Na druhej strane to môže byť aj niečo závažnejšie, prečo sa u doteraz zdravého dieťaťa objavili náhle zápalové zmeny na všetkých slizniciach. Ja by som určite navštívila vášho lekára a odporučila vyšetriť aj krvný obraz a zápalové parametre.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa