MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 9232

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

Vela grcka, malo cika

JanaG, 20.05.2015 (09:24)
Dobry den,
Syn ma 9 mesiacov, 6 mesiacov bol plne kojeny, grckal niekedy trochu, inokedy vôbec (1. Dcéra grckala pravidelne do 1 roka). V 6. Mesiacoch začal pekne papať prikrmy, po pár dňoch spapal na obed 100 ml zeleniny.
Asi pred 2 mesiacmi prekonal črevnu virózu, ktorú doniesol starší syn zo skolky. Priebeh nebol akútny (je očkovany proti rotavirusu) - asi 3x vracal a potom pár neštandardných stolíc. Potom odmietal prikrmy asi mesiac, dávala som mu aj probiotiká.
Teraz - asi mesiac papa, začíname akoby od znova, ale papa podstatne menej ako pred virózou. Zaviedli sme postupne zeleninu, ovocie, kase, kuracie mäso, lepok, jogurt. Vodu zatiaľ odmieta, dojčím na požiadanie (relatívne často, nie vsak dlho, v noci min. 3x). Stolicu ma normálnu, niekedy hustejšiu, inokedy "mliekovejsiu".
Problém je, ze grcka, v podstate stále, okrem noci. Nikedy grcka aj v 10 min. Intervaloch. Potom kašle, akoby mu zabehlo. A okrem toho sa mi zdá (v podstate uz od narodenia) ze malo cika. Určite cika menej ako cikali staršie deti. S tým častejším grckanim sa to akoby zhoršilo. Ak by som ho mala prebaliť az ked je plienka skutočne riadne plna, možno by mu stačili denne 2. Este pred virózou mal moč vyšetrený a v poriadku.
Fakt je, ze sa teraz velmi vela hýbe, plazí sa a v krátkom čase mu vyšli 4 zuby (dost ho to potrápilo). Okrem toho ale musím povedať, ze rastie, a v podstate je spokojný a v pohode. Len sa mi zdá, ze s ohľadom na to co spapa, ci uz tej tuhej stravy, alebo mlieka (nemám pocit, ze pije vela) grcka príliš vela a cika malo.
Ďakujem za odpoved. Pekný den...
JanaG.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Treba ho pravidlene vážiť na tej istej váhe. Ak priberá a nemal z toho častého grckania / pravdepdobne reflux/ infekciu dýchcích ciest alebo zápal ušiek, tak si nemyslím, že sa jednáí o závažnú poruchu zdravotného stavu. predpokladájm, že pravidlene chodíte do poradne, mali by ste tieto problémy prebrať s lekárkou. Hlavne by bolo dobré znova vyšetriť moč a sledovať počet mokrých plienok.
Odkaz na otázku

rozdielne zreničky II.

Miroslava, 19.05.2015 (09:06)
Dobrý deň, ďakujem vám za odpoveď ohľadom zreničiek. Chcem sa ale ešte opýtať, dokedy môžu byť zreničky rozdielne? Synček má 10 týždňov a ešte to sem-tam spozorujem,ale zdá sa m to menej ako predtým. Na svetle sú rovnaké,pekne sa sťahujú. Iba tak v šere a najmä večer vidím trošičku rozdiel. ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
To sa naozaj nedá presne určiť, niekedy sa to môže objaviť aj do pol roka.
Odkaz na otázku

Spray do nosa

Nanuša30, 07.05.2015 (22:47)
Dobrý den.
Máme od našej pani doktorky spray do nosa Alergodil.Bola som ho vyzdvihnúť v lekárni a prečítala som si o nom až teraz večer pred aplikáciou. Keďže je zajtra sviatok a následne víkend, no i tak neviem, či mi odpoviete, ale tak skúsim ...
v príbalovom letáku je písané, že by ho nemali mať deti do 6 rokov. Dcérka má 2,5 roka. Nemám jej ho teda dávať ? Alebo máte skúsenosť aj vy, že tento spray môžu aj mladšie deti? Prečo inak by nám ho dr predpisovala ... Dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Áno, mám skúsenosti a aj odporučenia od imunoalergológov, že tento liek môžu aj mladšie deti.
Odkaz na otázku

mäso, jogurty, kožička na prštekoch na rúčkach

agáta, 04.05.2015 (22:25)
Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o rady. Moja 17 mesačná dcérka pekne jedávala všetko, ale teraz asi dva mesiace nechce. Kúskami zeleniny na obed sa nakŕmi, ale polievku úplne odmieta. Najhoršie je, že odmieta aj kúsky mäsa. Ak nejaký kúsok spapá, tak ju napne. Snažím sa jej ho podávať aspoň v polievke, ale to zje tak 3 lyžičky a viac nie. Ako často by mala mäso konzumovať a asi aké množstvo? Odmieta všetky druhy mäsa.
Ďalej sa chcem opýtať, či je nutné, aby mala úplne každý deň 100g jogurtu. Papá aj syry a ešte stále jej dávam aj mliečne kaše. Niekedy sa stane, že nechce aj tri dni po sebe jogurty. Vtedy sa jej snežím dávať aspoň tú kašu.
A ešte by som sa chcela opýtať, čo môže spôsobovať olupovanie (zádery) u naj na prštekoch na rúčkach. Niekedy nemá žiadne a niekedy aj na troch prštekoch na oboch rúčkach naraz. Riešila som to aj s našou pani doktorkou a povedala, že jej to mám natrieť framikoinovou masťou. Natrela som, ale to nepomohlo.

Ďakujem veľmi pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Záderky môže spôsobovať suchá koža, niekedy je toakoby rodové, príčinu nevieme. Určite by som jej nedávala framykoin, sú tam antibiotiká, neviem prečo to dávať, keď zápal nemá. Odporúčam večer natrieť prstíky infadolanom.
Jogurt vôbec nemusí denne, ak jej nechutí tak vôbec nemusí jogurty. Mliečna kaša a mlieko dva alebo trikrát denne úplne stačí, v tomto veku až do troch rokov má byť mlieko ako samostatná porcia umelé,. formula.
Deti v tomto veku občas odmietajú niektoré jedlá hlavne nové. Snažte sa spraviť vždy kvalitnú polievku a aj keď tam bežne mäso nevaríte, skúste v hocijakej polievke uvariť cca 50 gramov mäsa, pretlačiť cez cesnakový lis a dať do polievky / trebárs aj zemiakovej/. Mäso by malo dieťa mať 5 až 6 x týždenne.
Odkaz na otázku

Odplienkovanie

Monika Z., 04.05.2015 (14:21)
Dobrý deň pani doktorka.
Prosím Vás o Váš názor. Snažíme sa odplienkovať nášho 19 mesačného syna. Vyše mesiaca sme ho pripravovali - učili sme ho používať nočník, bez problémov na ňom obsedí viackrát denne.Tento týždeň sme začali so samotným odplienkovaním, ale nejde to tak, ako som si predstavovala. Už skúšame 8.deň, ale počet nehôd je zdruba na úrovni počtu použitia nočníka s tým,že ho stále posádzame my, on sám sa vypýta len možno raz za deň. Presne chápe, čo sa od neho žiada, vie povedať, kam sa má kakať, keď sa stane nehoda, až potom oznámi, že "kaka". Za použitie nočníka ho stále veľmi vychválime, tlieskame, kreslíme mu smajlíkov, vtedy sa veľmi teší a tiež si zatlieska. Pri nehode ho netrestáme, len mu pripomenieme, načo je nočník a tvárime sa smutne..Na spánok plienku samozrejme dostane.
Podľa vás máme ešte pár dní pokračovať, alebo sa máme vrátiť ku plienkam a pokúsiť sa o odplienkovanie o pár týždňov? Ešte dodám, že bol teraz chorý, ale už je v poriadku.
Ďakujem za Váš čas!!
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Robíte to s tým odplienkovaním síce dobre a správne ale pravdepodbne ešte nie je v takej fáze vývinu, aby moholl močenie a defekáciun ovládať. On to verbálne vie, ale necíti celkom tú potrebu. Bohužiaľ často vidíme, že pri predčasnom pokuse o odplienkovanie nastane porucha vo vyprázdňovaní, hlavne stolice a následkom býva zápcha. Odplienkovanie a výuka hygienických návykov je u každého individuálna. Skúste skončiť s vysadzovaním na nočník, pred dieťaťom s nikým tento problém ani verbálne neriešte ale v intimite domova to dieťatkupripomínajte, ako to robia veľký, aké bude mať krásne nohavičky a podobne. Odložte túto fázu vývoja o niekoľko mesiacov a potom podľa dosihanutého stupňa vývoja a porozumenia skúste znova, ideálne v lete, kedy nevadí, že sa pomočí pri nehode.
Odkaz na otázku

Bábätko nechce papať

Reni, 01.05.2015 (04:35)
Dobrý deň prajem pani Dr.

Obraciam sa k Vám o radu. Moj malinky má 3 mesiace, sme od začiatku na umelom mliečku kvoli mojim zdravotným problémom. Do teraz však chvalabohu neboli žiadne problémy a malému mliečko chutilo. lenže už zhruba týždeň zke papa, na začiatku papá kludne, ale potom sa začne zrazu zlostiť , mrví sa, nervačí a dokonca niekedy spustí aj plač, potom začne divne cucať dudlík na flaši akoby ani nevedel cucať. no proste des, som z toho zúfala a neviem či ja robím zle niečo. Už som vyskúšala cumle 3 ma roznými prietokmi, mením polohy pri krmení, dávam odgrgnúť. a toto papanie sa dokoca zhoršuje doteraz mi zjedol aj 140, 160ml a posledné dva dni som rada ak mi pri jednom jedení zje 60ml. predtým sa aj jedlo zvikol pítať každé tri hodiny a teraz nič, amoby ani hladný nebol.

neviem vôbec čomu môžem pripísať takú náhlu zmenu , dodávam, že malý má pravdepodobne reflux, píšem pravdeodobne len preto, lebo naša obvodná nás nikdy na vyšetrenie neposlala, len na základe mojich popisov mi predpísala antirefluxné mliečko.

Ďakujem za každú radu.

Prajem krásny deň.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Lekárka vás ani nemala prečo niekam poslať, reflux je bežný takmer u každého dieťaťa ,nie je to ochorenie, treba len primeraný režim, zvýšenú polohu pri uložení / hlavička vyššie ako nožky/ a niekedy pomôže aj to antirefluxové mlieko.
Ak dieťatko menej papá, treba sledovať hlavne či má dostatok mokrých plienok / mal by mať 5 až 8 za 24 hodín/, či je spokojný a treba ho ísť prevážiť , potom sledovať ako a koľko pije a o týždeň ho ísť znova prevážiť. Prechodné nechutenstvo je možné, možno sa bráni voči nejakej infekcii / ktorá sa napríklad vyskytla v rodine/ alebo má iný problém. Je potrebné sledovať uvedené parametre a ak nebude ríjem stravy lepší, treba konzultovať lekára.
Odkaz na otázku

ziarlivosť

katka, 25.04.2015 (17:13)
Pekný deň, mám 2 ročného syna a 3 týždňové bábo. starší si veľmi zle zvyká,neviem či je to ziarlivosť, ale reaguje zle na plač aj drobné zaplakanie. Začne robiť ako zmyslov zbavený, kričí, plače, zakaždým mu to pekne vysvetlím,ale niekedy už nemám nervy.viete mi poradiť, či si Zvykne? Viem, že toto je otázka skôr na psychológa,syn je odmalička nadpriemerne živé dieťa, obávam sa aby nebol hyperaktívne,malo počúva na rozkazy ale myslím, že vie len nechce poslúchať, ďakujem za radu
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Rozkazy deťom veľmi udeľovať netreba. je naozaj lepšie všetko vysvetliť, aj keď sú malé, ísť príkladom ale na druhej strane v zákazoch / teda keď niečo nie je vhodné, aby robil, mohol by si ublížiť a podobne/ treba byť dôsledný.
Príchod súrodenca je pre staršie dieťa vždy ťažky. Viem, že je to náročné ale treba si zadeliť čas tak, aby ste sa mohli venovať obom. Keď miminko spí, treba upriamiť pozornosť na stariše dieťa / a keď spia objaa, nezabudnite si tiež oddýchnuť, je to dôležité pre vás/. Ak máte v rodine pomoc, hlavne otec detí, je dôležitejšie, aby sa venoval tomu miminku / prechádzka a podobne/ a vy sa vtedy venujete staršiemu. Faktom však je, že aby sa vám rozbeholo kojenie, musíte byť s miminkom 24 hodín denne, takže je ťažké sa nejako oddeliť. chce to veľa trpezlivosti a dôslednosti: takto to spravíme / na príklad odnesieš plienočku, pomáhaš, si veľký/ ale ak sľúbite, že potom príde na rad hra so starším, tiež to treba dodržať. Určite by som staršie dieťa nedávala do kolketívu, tým sa jeho pocit určitého odmietania zhorší. Čaká vás ťažké obdobie ale pri jeho správnom zvládnutí sa všetko upraví.
Odkaz na otázku

omodranie

zuzana, 21.04.2015 (19:35)
Dobry den, mam 7 mesacneho syna a dnes ked buchli dvere sa strasne rozplakal, nemohol akoby chytit dych, bol v tvari dost modry, trvalo to asi 10 sekund a potom sa nadychol, zlakla som sa, co to moze byt, stalo sa to prvy krat. Suvisi to so strachom?
Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite sa zľakol a zadržal dych. Stačí ho zdvihnúť, prehovoriť na neho, nie je to príznak ochorenia.
Odkaz na otázku

prvé prikrmovanie

AdrianaMat, 14.04.2015 (21:07)
Dobrý deň pani Dr., mám zdraveho 4,5 mesačného chlapčeka, kt. od narodenia kojim a taktiež mu dávam Aptamil mliecko nakoľko moje mu od začiatku nestačilo. V súčasnosti má 7,82kg je to baculko no postupne by vraj mal už priberat menej. Zvažujem kedy je najvhodnejšie začať prikrmovať. Páči sa mi váš názor na masozeleninovy začiatok. Kedy je však správne začať keď jeho váha je väčšia na jeho vek? Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Váhu veěmi neovplyvníte a dieřa nemá mař židnu diétu. Skůr by som sa viac prikláňala ku kojeniu a menje k umelému mlieku.
Plne kojené deti by mali začař s bezmliečnymi príkrmami, teda masovozelninovým od šiesteho mesiaca. V zásade je však možné podávař príkrmy už po ukončení štvrtého mesiaca.
Odkaz na otázku

Rozbitá pusinka

Ivka, 14.04.2015 (11:42)
Dobrý deň pani doktorka. Môj 11 mes. syn spadol a pri páde si zahryzol do pusinky. Rana mu začala krvácať, ale po chvíli to prestalo, vypláchla som mu pusinku, pretože mal krv aj v nej. Moja otázka teda je, čím mu to ošetriť a či je nutná návšteva doktora. Teraz sa mu tam vytvoril akýsi biely ,,povlak´´. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaě nemá teplotu, normálne prijíma tekutiny / a ako tak aj jedlo/ nie je potrebné navštíviř lekára. pusinka sa vcelku rýchlo hojí. Neviem presne kde je rana, niekedy pomůže lokálne podávař cebion multi kvapky, sú olejové a obsahujú vitamin A a E, čo napomáha hojeniu. Treba to dávař cca týždeň, vtedy nemusíte dávař vigantol, Virttamin D je v nich obsiahnutý
Odkaz na otázku

rozdielne zreničky

Miroslava, 13.04.2015 (09:10)
Dobrý deň, mám 6 týždňového synčeka a všimla som si,že v šere má niekedy rozdielnu veľkosť zreníc,nie vždy. Rozdiel je minimálny. Na svetle sa mu pekne rovnako sťahujú a aj veľkosť je rovnaká. Je to problém? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nie je to problém, pretože v tomto veku ešte nie je koordinácia oboch strán zraku. To je aj dovod, prečo deti v tomto veku škúlia a nie je to problém.
Odkaz na otázku

príkrm a psychomotorický vývoj

Monika, 10.04.2015 (08:54)
Dobrý den pani doktorka,chcela by som sa opýtať kedy je možné zavádzať príkrm aj viackrát za den,napr.na desiatu,olovrant alebo večeru?Zatial podávam iba ako obednajšiu dávku,zatiaľ sme na zeleninke,kedy môžeme začať s ovocím.A ešte sa chcem opýtať ako je to s psychomotorickým vývojom už skoro 6 mesačného bábätka,ktoré nejaví známky prevalovania sa ani jednu stranu a ani sa ešte neprevaluje na bruško ani na chrbátik sám.Občas sa prevalí na jeden alebo druhý bok,ale to je všetko.Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Prevaľovanie na bol v tomto veku je známkou, že sa postupne prevalí aj na bruško. Je to inidividuálne kedy, ale malo by to byť do siedmeho mesiaca.
Neviem, či je dieťatko kojené alebo umelo živené. V každom prípade najneskôr v šiestom mesiaci musíte začať s bezmliečnymi príkrmami: začíname mäsovo zelneinovým / nebojte sa mäsa / je bližší mlieku ako zelenina, nie je to alergén, teda nie častý a dieťa práve mäso potrebuje/, asi po desiatich dňoch do neho pridajte krupicu, kvôli lepku. Po ďalších cca 10 dňoch začnite dopoludnia s ovocím / len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu/ a po ďalších cca 10 - 14 dňoch priadjte kašu z umelého mlieka alebo mliečnu kašu, ktorú rozrobíte s vodou. Od ôsmeho mesiaca pridajte 2x týždenne pol vareného žĺtka / nevynehávate mäso/ a od deviateho mesiaca jogurt, biely, probiotický / nie pribináči, termix a pdobne/. Od desiateho mesiaca šošovicu / červenú , lúúanú/ niektoré mamičky dávajú od jedenásteho mesiaca avokadu. Jedlo musí byť varené/ nie dusené, pečeé, zaprážané polievky a pdobne/. Postupne pridávate rôzne druhy zeleniny a ako závarku okrem zemiaka, krupice a žĺtka môžete aj ryžu alebo bezvaječnú cestovinu.
Odkaz na otázku

Nocny plac

branka, 08.04.2015 (21:23)
Doplnujem svoju otazku .... Dieta je iba dojcene. Dnes som ju nechala aj rozbalenu z perinky tak sa utisila, ale vobec nespinka a sem tam zas zacne plakat. Mozno aj to ma suvis s tym... neviem. dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ste mladá mamička , trápia vás mnohé veci, ktoré neviete vyriešiť - ako je napríklad aj plač dieťatka.
Určite ho pri odgrgnutí nedávajte na vaše plece - nie je to dobrá poloha pre dieťatko. Majte ju v náručí so zvýšene uloženou hlavičkou.
Niektoré deti plačú preto, že majp tzv. gastroesofageálny reflux, majú pocit ako my, keď nás páli žáha. Dôležité je dieťatko po jedení nenatrisať, nehojdať, manipulovať s ním veľmi málo. Uložte ho do postieľky tak, aby malo zvýšene uloženú hlavičku / odložiť nohy postieľky nie podkladať pod dieťa vankúš!/.
Niektoré detičky sú plačlivejšie, s tým nič nenarobíte.
V každom prípade spoľahlivým liekom pri plači je skúsiť dieťatko priložiť k prsníku.
Dôvodom plaču môžu byť aj bolesti bruška: sledujte svoju stravu, určite nekonzumuje strukovinu, kukuricu, aj nakladnú, kyslú kapustu a redkvičku. Možno časom prídete aj na iné potraviny, ktoré dieťatku spôsobujú bolesti bruška.
Čo sa týka nespavosti: v žiadnom prípade nepite kávu ani iné nápoje obsahujúce kofeín.
Niektlré deti majú radi polohu na brušku, skúste to, hlavne ked sa nevie vyprdkať alebo grgnúť si. Musíte ju však sledovať a nesmie na brušku spať.
Ste veľká rodina, dieťatko má okolo seba možno až viac rozruchu, než je ochotné akceptovať, je potrebné upraviť režim a dopriať mu viac kľudu.
Niekedy pomôže podávanie lieku coli prev roti nafukovaniu alebo podávanie probiotík.
Odkaz na otázku

Nocny plac

branka, 08.04.2015 (15:11)
Dobrý deň, mam 8 týždňové bábätko. Je to moje prvé dieťa a preto nemám skúsenosti, Problém máme v tom, že tak od pol 6 večera začne plakať. okolo 19:00 ju kúpem, tak vtedy je kľudná, potom sa napapá a tak nevie zaspať. Len plače a plače. Niekedy zaspí skôr okolo 22:00 ale niekedy ešte neskôr. Dávam ju po papaní odgrgnúť na plece, aj sa vyblinká (dosť veľa), tak po pol hodinke ju dám aj na bruško niekedy chce byť na brušku a niekedy nie.
Včera sa mi stalo že nechcela byť ani na pleci, ani na brušku, len plakala histericky ... a to hodinu v kuse mala malú pauzu asi 2 minúty kedy si oddýchla a zas začala. Neviem ako ju ukľudniť, Upokojila sa po hodine plaču a tak už zaspala. Spí do rána do 5 hod. Neviem ako ju upokojiť, aby neplakala. Na začiatku som bola veľmi aj na nervózna z toho, žeby som ju najradšej asi vycapala po zadku,,, aj nakričala som na ňu, čo ma potom veľmi mrzelo a mala som vyčítky že som zlá matka... Teraz ju majú na rukách aj svokra, alebo otec, ale tak na chvíľu stíchne lebo je spievajú, ja veľmi spievať neviem, a preto niesom ani rada keď jej vždy spievajú... keď si zvykne tak neviem čo budem ja potom robiť... Keď sa jej ja snažím spievať tak plače. Zaspí potom na iných rukách a ja mám opäť pocit že ja ako matka ju nedokážem ukľudniť, že sa to podarí niekomu inému, alebo to môže byť aj tým, že sa už unaví po takom dlhom plači a prestane len akurát ja ju vtedy nemám na rukách?..... Rano vstane a usmieva sa.. a ja mám zly pocit, že som na ňu nakričala. teraz sa snažím ovládať, ale nie vždy to vydržím.Neviem či to má súvis s návštevami, alebo návštevou u lekára,... fakt neviem... Každý sa snaží mi radiť, ja si myslím niečo iné a keď tak nerobím, tak si myslia že som precitlivela, alebo že preháňam.
Neviem ako ju utíšiť, čo s tým spevom, a tiež s pocitmi viny.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
nenapísali ste ako je dieťatko živené, to je pre moju odpoveď zásadné. Napíšte mi to a pohľadám dobrú radu.
Odkaz na otázku

Ocne chlamydie

Irena, 06.04.2015 (17:59)
Dobry den zelam pani doktorka,
mame doma male babatko a chcu prist na navstevu znami. Jeden z nich ma ocne chlamydie, a s tym spojeny aj opakovany zapal mocovych ciest, nevie sa toho zbavit uz nejaku dobu. Tvari sa, ze ochorenie okolie nedostane, ze nieje infekcne. Chcem sa poradit, mam sa obavat takuto osobu pustit k malemu babatku alebo nie? Nechcem riskovat, ze nas nakazi, hlavne babatko, ci uz z dotykov alebo uterakov atd.
Dakujem velmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite by takýto človek nemal prísť do blízkeho, vlatne žiadneho kontaktu s dieťaťom / vylučujem pestovanie, bozkávanie, hovorenie zblízka na dieťa/. Ak bude u vás dlhšie, mal by mať svoj uterák/ prípadne viac/, ktorý nikto iný nepoužíva. Nemal by si ani utierať ruky do uteráka, kde si utierajú ruky iní členovia domácnosti.
Odkaz na otázku

vhodne topanky

Dominik, 01.04.2015 (14:56)
Dobry den, mam syna a dcerku, syncek ma 4,5 roka a dcerka bude mat 3 rocky..chcem sa opytat, aka obuv je pre ne vhodna..totiz vzdy som im kupila na zimu len jedny a cez leto tiez ale aj sandalky..a byvali to protetika, su drahsie, ale ak su pre dieta lepsie, tak preto..len rada by som vedela, kedze uz potrebuju coraz viac, aj teniskove, sandalkove, topankove a su dvaja, nemozeme si tak dovolit, nevadi ak je obuv kupena napr.v deichmane ci ccc, alebo v klasickej obuvi?, lebo tie protetiky su proste drahe..totiz pocula som, ze detska topanocka ma mat rovnu podrazku, nemusi byt opatok a ani klenba, vraj nech sa dietaku prirodzene vyvija nozicka..doteraz som im ani tenisky ci botasky alebo teple snehule nejak nekupovala, lebo tam je rovna plocha a ja som si myslela, ze dieta musi mat vyraznejsi podpatok, aby som im nespravnymi topankami nezdeformovala nozicky..no predsalen v zime v teplych nepremokavych snehulkach ci vlete v teniskach im bude pohodlnejsie navonku a do piesku a pod v lete, len tie podpatky a klenby ma trapia..co si o tom myslite??
tiez sa chcem opytat, od septembra idu do skolky, ale obaja sa odomna vobec nechcu odlepit, este k starej mame ano, ale ak aj idem s nimi do mamiklubov, kde dieta sa len na hodinku hra s animatorkami a bez maminy, tak ani tam nechce byt ani jeden, krivia usta, je im do placu a jednoducho chytia ma a nechcu pustit..neviem co mam robit, vzdycky mi to urobia a ja som z toho velmi smutna a ideme domov,... lebo ako potom zvladnu skolku?vek maju dobry, hlavne syncek, ved to uz bude predskolak na bud.rok, ale ja neviem co mam robit..a trapit ich nechcem..vraj je normalne u vsetkych deti ze sa placom adaptuju aj dva mesiace ze to trva v skolkach, ale mne to pride drasticke, co asi take preziva to male dieta a z toho si robim tazku hlavu.kazdy povie inac, ze potrebuje kolektiv a zvykne si a zas druha strana, ze ked nechce nenutit, ze nie je este pripravene..uz som takto synkovu skolku odlozila, lebo sa mi nezdal este pripraveny, ale to sa neda odkladat donekonecna a pri dcerke sa tiez obavam....co by ste urobili vy? dakujem za vasu radu
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Čo sa týka topánočiek, majú spĺňať dve podmienky: v tomto veku by mali byť po členky a musia mať pevnú pätu, to si preveríte tak, že skrátka tú topánočku v oblasti päty chytíte a zistíte, či nie je len mäkké plátno alebo koža ale aj pevný materiál.
Klenba v topánkach nemusí byť.
Tenisky by tiež mali siahať až č členku.
Jednak máme ešte takmer pol roka do nástupu do materskej školy, za ten čas deti znova vyrastú, zmúdrejú, vyvíjajú sa. Choďte s nimi do takých centier, kde ostávajú mamičky s detičkami, tým sa motivuú, že hra s ostatnými deťmi je zábavná abude sa im páčiť. Deti sa v tomto veku už začínajú hrať spolu nie len vedľa seba ako do troch rokov. Môžete ich občas nechať u starej mamy, ak tú akceptujú a keď sa vrátite treba im vysvetliť, že mamička musela odísť a znova sa vrátila, z čoho máte všetci radosť. Takto im potom vysvetlíte aj pobyt v škôlke, mamička ide niečo vybaviť, pracovať a potom sa znova určite vráti. Deti to určite začnú správne chápať.
Odkaz na otázku

spanok

petra, 30.03.2015 (07:53)
Dobry den, pani doktorka, prosim poradte mi ako naucit moje 8 mesacne dieta spat same v postielke, stale spi s nami v posteli, lebo sa casto budi, a bojim sa ho nechavat vyplakat ako mi to vravia. Nemoze sa mu nieco stat ak bude plakat pol hodinu az hodinu, a nemoze mat neskor psychicke nasledky? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.
Odkaz na otázku

spanok

petra, 30.03.2015 (07:53)
Dobry den, pani doktorka, prosim poradte mi ako naucit moje 8 mesacne dieta spat same v postielke, stale spi s nami v posteli, lebo sa casto budi, a bojim sa ho nechavat vyplakat ako mi to vravia. Nemoze sa mu nieco stat ak bude plakat pol hodinu az hodinu, a nemoze mat neskor psychicke nasledky? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ak je zvyknuté s vami spať v posteli, nemyslím si, že je práve teraz ten správny čas na odučenie. Je vo fáze prvej separačnej úzkosti, bude vás tak či tak stále hľadať a bude sa budiť stále tak isto často.
Sú rôzne prístupy na výchovu deti aj k spôsobu ukladania na spánok. Ani jeden / teda s rodičmi v posteli alebo samostatne/ nie je ten správny a najlepší. Riaďte sa svojim citom: ak vám nerobí problém mať dieťatko pri sebe, nie je naozaj čas to teraz riešiť. AK je to pre vás problém, vydržte možno pár ťažkých nocí a možno sa v postieľke spinkať naučí.
Odkaz na otázku

otazka

Lenka , 25.03.2015 (23:39)
Dobry den p.Dr.,prosim vas,maly 3,5 rocny nam zjedol jablko s polkou jadrovnika.Jedol ho nie dookola ale od spodu hore.Boli sme u svoktoucov na navsteve a svokra mu dala jablko. Najskor ho pekne papal a ked sme sa otocili a zarozpravali,uz ho mal dopolky zjedene aj s jadrovnikom.Sestricka nasej dr.nam povedala,ze to vykaka,ale aj tak sa chcem opytat lekara,ci mu nic nehrozi.Nejake porusenie criev alebo nebodaj pecene.Nic sa mu prosim nemoze stat?Dakujem pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaľ sa mu nič nestalo, keď to papal/ mohol by vdýchnuť jadierká, keby behal alebo skákal s jablkom/ tak sa mu naozaj nemôže nič stať.
Odkaz na otázku

zápal hrdla

michelle, 23.03.2015 (14:21)
Dobrý deň
Trápi ma bolesť hrdla a hlavy a mám zvýšenú teplotu. Lekár mi povedal že mám znova zapálené hrdlo a chcel mi dať antibiotiká lenže tie som brala ani nie pred mesiacom a tak som ich odmietla. Vypísal ma na 3 dni a keď ma to do vtedy neprejde mám ísť na kontrolu a vtedy mi dá tie antibiotiká. Chcem sa opýtať či je liečba antibiotikami ozaj nutná lebo lekár mi ich predpisuje veľmi často a na internete som sa dočítala že liečba antibiotikami nie je vždy nutná. Ešte sa chcem opýtať predtým som mala vždy zapálené mandle myslela som že operáciou sa to upraví a nebudem chorá lenže teraz mám znovu stále zapálené hrdlo ako by som tomu mala predísť a zlepšiť si imunitu? Mám 16 rokov.
Za radu a odpoveď ďakujem
S pozdravom
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja dávam antibiotká len po zistení, či sa naozaj jedná o bakteriálny zápal hrdla, vtedy sú antibiotiká nie len na mieste ale hlavne veľmi potrebné! Bakteriálny zápal má svoje príznaky, okrem bolesti hrdla je to hlavne horúčka. Nemusí byť u každého.
Bolesti hrdla bývajú veľmi intenzívne aj pri vírusovom zápale hrdla, kde antibiotika podávať nie je správne alebo pri alergii.
Najčastejším vyvolávateľom angíny je streptokok, tam vždy zaberie peniclín aj keď sa táto angína opakuje, čo býva veľmi časté.
Odkaz na otázku

moze 3,5 rocne dieta jablcko s kozkou

Lenka , 22.03.2015 (10:36)
Dobry den p. Dr.,moze prosim 3,5rocne dieta jablcko s kozkou?Pytam sa preto lebo ja mu to vzdy bielim a v skolke im davaju polky jablcok a neobielene,tak sa chcem prosim opytat ci mu to nemoze uskodit. Dakujem pekne. Lenka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nemôže mu to uškodiť.&len niektoré deti to s kožkou nemajú radi, hlavne keď je hrubá. A ak by náhodou tá šupka ostala odlúpnutá, mohlo by sa stať že ju vdýchne, preto pri každom jedle platí: dieťa má sedieť a papať pomaly v kľude.
Odkaz na otázku

skolka

Dada, 16.03.2015 (15:52)
Dobry den, chcem sa opytat na vas nazor a radu..moja , takmer 3 rocna dcerka- v maji bude mat tri roky-je naviazana na mna, bezomna nezostane sama v kolektive, pri starej mame ano, ale ked sme boli aj v mamiklube, kde som dokonca bola s nou, tak tam zacala plakat, ze chce ist domov, od deti nic nezobrala, nic im nedavala, nehrala sa s nimi, bola ticho, smutna a chcela ist odtial prec..v septembri ma ist do skolky, no ak mi tam ma prezivat traumy a trpiet, radsej nepojdem do prace a zostanem s nou, len neviem, co je pre nu lepsie, kedze je sikovna, pekne rozprava, s bracekom sa hraju, tancuju je ziva vesela, pokial nie je s cudzimi..raz zostala s animatorkami sama s bracekom a po chvili mi volali, ze place, a ked som pre nu prisla, tak sa ma nechcela pustit, plakala az ju nadhadzovalo a tak skor dovnutra ako nahlas..poradte, co je lepsie pre take dietatko?synceka som v jej veku nedavala do skolky prave pre tento isty problem, ale on bol este viac na tom ako ona..tento rok by sli vlastne spolu len do inych tried..neviem, ako, ale chcem sa spravne rozhodnut a nechcem ju zas na druhej strane brzdit vo vyvine v sikovnosti ak ju nedam do skolky a mozno by jej to prospelo lebo je sikovna, vnimava, reaguje hned, pekne rozprava..no aj pri navstevach rodiny sa vzdy musi najprv chvilu otukat, co len pozoruje a nic neohovori, potom uz beha,skace:)...no keby som ju tam mala nechat, tak by ma sotva pustila.....aky je vas nazor?dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ste veľmi vnímavá mamička a naozaj správne reagujete: každé dieťatko je iné a naozaj nie každé je vo veku troch rokov zrelé na separáciu od matky. Na druhej strane deti, ktoré sú stále s mamou, vedia, že mam sa aj po príležitostnej krátke odluke znova vráti, postupne naberajú sebavedomie a naučia sa byť chvíľu osamote alebo s iným dospelým, opatrovateľom. Do septembra je ešte pol roka, do toho času vývoj detí značne pokročí. Keď pominie chrípkové obdobie je vhodné chodiť s deťmi viac medzi ľudí, pohrať sa do parku, detského centra. Niekedy je dobré ísť aj na prechádzku do okolia materskej školy, možno ich zaujme ako sa tam detičky hrajú, výskajú a podobne. Do troch rokov sa deti ešte nehrajú spolu, len vedľa seba, takže z toho ako teraz reaguje na iné deti sa ešte celkom nedá usudzovať, ako sa zapojí v materskej škole.
&v každom prípade urobíte dobre: ak už pred nástupom detí do materskej školy budete mať vyriešený aj plán B - ako vyriešite situáciu, ak si dieťatko v kolektíve nezvykne alebo bude zvykať ťažšie a dlhšie a zároveň, keď uvidíte, že dieťatko má naozaj ťažkú, takmer neriešiteľnú v pokoji a bez újmy separáciu od vás, vyhľadáte detského psychológa, prípadne niekedy je potrebné aj psychiatra. Určite to dopadne dobre, deti, kitoré majú takú skvelú mamu nemôžu byť sklamané.
Odkaz na otázku

kašeľ

ema, 12.03.2015 (07:09)
Dobry den, moja 6 mesacna dcera posledny tyzden ked rano vstane, tak po pol hodine po vypiti mlieka pokasliava, ako keby jej v krku nieco vadilo, zakasle tak 5x, potom este po hodine znova trocha, ale cez den ani v noci nekasle vobec, nema ani sopliky, ani teplotu. Moze to byt reflux, alebo zaciatok choroby? Co robit? Dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môže to byť oboje. Odporúčam po vypití mlieka s dieťaťom veľmi nemanipulovať, nehojdať ho, nenatriasať.
V tomto počasí sa môžu zvýšene tvoriť hlieny, tak si ich potrebuje odkašľať. Nie je to chorobný príznak.
Sledujte dieťatko, zhoršenie a kašeľ ako infekcia sa prejaví ďalšími príznaky, prípadne aj teplotou.
Odkaz na otázku

7 mesačne dieťa

julia, 12.03.2015 (07:06)
Dobry den, chcem sa opytat na spanok 7 mesacnych deti. Moj syn od narodenia este nikdy nezaspal sam, bud ho kolisem na rukach a potom polozim do postele, alebo ho hrkame v kociari a tam zaspi, cez den spi kratko iba pol hodinu, asi 4-5x denne, davam ho spat uz po pol hodine az dvoch, lebo je drazdivy, a v noci sa budi nato ako hybe rukami, nohami a sucha si oci, musim ho znova pokolisat, aby sa ukludnil a zaspal. Neviem ako ho mam naucit sameho spat, bez kolisania, ked ho iba tak polozim na chrbat do postielky zacne strasne plakat. Prosim poradte mi, co robit.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Bohužiaľ musím povedať, že ste urobili chybu, keď ste ho hojdali na rukách, keď zaspával Akonáhle sa dostal do fáze plytkého spánku, chýbalo mu hojdanie a preto sa zobudil. S tým súvisí aj nepokojný, prerušovaný spánok teraz a vyžadovanie opakovaného kolísania.
Ako ho naučiť spinkať bez kolísania naozaj presne neviem. Možno si s ním ľahnúť do postele, aby cítil vašu prítomnosť, spievať mu, ale nehajkať ho. Nájsť si nejaký rituál ukladania / spievanie, veršík, / niekedy zaspia v rodičovskej posteli. Dieťa naozaj nemá spať v kočiariku.
Odkaz na otázku

vankus pre dieta a domace zvieratko

Lenka , 10.03.2015 (18:40)
Dobry den p. Dr. V prvom rade dakujem za odpovede. Chcem sa prodim este opytat ci skrecok neprenasa nejaku nakazu keby sa zaobstaral ako domace zvieratko. A na vacsi a vysdi vankus pre 3,5 rocne dieta som sa nepytala kvoly moznemu uduseniu ale kvoly spravnemu vyvoju chrbtice. Ortopedicka nam povedala,ze do 3 rokov ziadny vankus a od 3 rokov taky nizucky. Ale uz ma 3,5 roka a myslim ze ak nebude velmi vysoky tsk moze uz aj velky vankus. Myslim standardnych rozmerov vankus aj perina. Prosim vas ak nebude velmi vysoky nemusim sa bat ze dieta bude mat skoliozu,ak poriem ze ked lezi ma telo s hlavou v rovine. Dakujem velmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Myslím, že beťný vankúš, napríklad aj taký menší ako majú v IKEA by nemal byť problém.
Škrečok teoreticky ako hlodavec a cicavec môže preniesť nákazu, napríklad toxoplazmózu, dokonca aj besnotu. Vzhľadom na to, že sú to zvieratá zväčša z riadeného chovu, je nákaza veľmi málo pravdepodobná. V každom prípade platí, že dieťa, ktoré sa stará o domáce zvieratko, musí dodržiavať zvýšenú hygiemu, týka sa to hlavne pravidleného, správneho, dostatočne dlhého umývania rúk.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa