MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 8773

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

Problémy s konečníkom

Katka, 17.08.2014 (11:45)
Dobrý deň pani doktorka
Môjmu 2 ročnému synčekovi väčšinou po každej stolici trčia von črievka niekedy len kúsok niekedy trošku viac. po určitom čase sa zas vrátia späť. Má to už pár mesiacov, neviem čo s tým či treba ísť k lekárovi, aké vyšetrenia nás čakajú a ako sa to dá liečiť, ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Zväčša je to prechodný problém a časom sa sám upraví. Veľmi dôležité je, aby dieťa malo pravidlenú stolicu a nie tvrdú / hlavne zabezpečiť stravu, ktorá neobsahuje látky, ktoré podporujú zápchu/. Ak problém dieťa aj obťažuje, hlavne bolesťami po kakaní alebo ak sa stav nebude zlepšovať po pár týždňoch, je potrebné vyhľadať chirurga.
Odkaz na otázku

zadychavanie, potenie, zle travenie...

petra, 11.08.2014 (18:17)
dobry den pani doktorka,
este ste mi neodpisali na moju otazku, tak to vyuzijem a doplnim ju.
zistila som (viem, ze to znie zvlastne, ale je to tak), ze 5r. dcerke takym dospelackym potom zapacha len pod lavou pazuskou. stretli ste sa uz s tym? pisala som vam, ze sa zadychava uz pri mensej namahe, niekedy aj pri rozpravani.bo rychlejsie dychala od narodenia oproti ostatnym detom v jej veku, aj v spanku, ale teraz sa jej uz aj pri rozpravani niekedy zlomi hlas. je to pri nadychu, nie vydychu. vazne chora nebola, pokial neratam 2x zapal pluc a opakujuce sa infekty hornych dýchacích a zvacsene oboje nosne aj krcne mandle. ako 2rocna trpela obsipaciou asi 1,5r. nepomahal ani duphalac, jedine yal, ktory som jej uz davala potom aj sama a nejake lieky na stimulaciu mozgu, aby uvolnili svaly konecnika. teraz je to uz ok. len to travenie, ckane, grganie, kyselina ako pri refluxe... kaslat nekasle, ale v priebehu dna, hlavne po jedle je zachripnuta, tak sa to snazi akoby odkaslat, ale nie je to kasel. od narodenia nema zrastene srdiecko, chodíme na kontrolu kazde 2 roky na slovensku, kedze sme v zahranici. lekar hovori, ze krv tam nevidi pretekat, tak to nie vazne. napriek tomu sa bojim, aby to nebolo srdiecko. berieme uz 2 sirup zantac - ranitidin, ale moc jej to nepomaha, aj ked ziadnu dietu nedrzime a citala som na nete, ze ak by to bol reflux, musi byt aj patricna zahustovacia dieta. moze sa zadychavat aj z refluxu? ak by to bol teda reflux. teraz to potenie, uz som z toho zufala, nechce chodit ani moc von, lebo nevladze chodit a pediater tu mi povedal, ze zatial ju mam pozorovat, ze ked je v klude, tak na nej nic nevidi...
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Naozaj neviem odpovedať viac na diaľku. Dieťa by sa v tomto veku pri námahe, tak ako to popisujete nemalo unaviť. AK by bola moja pacientka, pravdepodobne by som ju nechala podrobne vyšetriť v rámci hospitalizácie. Môže mať ale nie len obyčajný reflux ale refluxovú chorobu, to sa nedá dokázať inak. len 24 hodinovou pHmetriou. Ale podľa popisu mi to skôr imponuje ako ochorenie srdiečka. Negatívnu rolu iste zohrávajú aj zväčšené mandle, hlavne nosné.
Odkaz na otázku

zapachajuci pot

petra, 07.08.2014 (14:42)
dobry den pani doktorka,
dcerka ma 5r, posledne 2m trpi nechutenstvom, schudla cca 2kg za 2m. ma dlhodobo zvacsene krcne mandle a stale akokeby bola zachripnuta. je unavenejsia a viac sa pri namahe zadycha. dnes som si vsimla, ze pod pazuchou zapacha silnym potom ako dospely. zijeme v zahranici, bola u orl lekara povedal, ze aj ked su mandle velke nie je potrebne vyberat, aj ked sem-tam zakasle, alebo zachripne. pokial nie su horucky alebo silne anginy. na sk je robili krvny obraz a ten mala okrem mierne zvysenych trombocitov v poriadku. neviem, ci to spolu suvisi, mava traviace tazkosti v podobe palenia zahy, alebo casteho ckania. narodila sa v case, ked sa uz robil screaning na cysticku fibrozu, napriek tomu sa bojim, aby to nebolo nieco vazne. doteraz prospievala celkom dobre. bojim sa, aby to nebolo nieco vazne. moze sa cyst fibroza pri screaningu u novorodenca prehliadnut? teda mam namysli, ci sa moze stat, ze ukaze negativne a opak je pravdou. dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V medicíne je všetko môžné a môže sa stať, že sa cystická fibróza v skríningu neodhalí. Neviem prečo pomýšľate práve na toto ochorenie, máte ho v rodine? Je naozaj nezvyčajné, aby dieťa v tomto veku schudlo tak ako to popisujete. V každom prípade by som dieťa podrobne vyšetreila, nie len krvný obraz ale aj iné parametre. Závisí aj na tom, aké má iné príznaky: kašeľ, zvracanie, hnačka, zápcha a podoabne. Iste by som vyšetrila aj možnú celiakiu.
Odkaz na otázku

mlieko

jusepa, 07.08.2014 (09:28)
Dobrý deň pani doktorka je problém ak dieťa nechce piť teplé mlieko?náš chlapec nechce teplé ale takú teplotu ako vychldena dojcenska voda vďaka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Teplé mlieko nemusí piť, hlavne , aby nebolo veľmi studené a aby to bolo to správne mlieko pre daný vek, teda do troch rokov umelé mlieko formula, po treťom roku čerstvé, prevarené mlieko, nikdy nie nízkotučné ani trvanlivé!
Odkaz na otázku

keď zuby pri jedení chýbajú

Darinka, 07.08.2014 (09:06)
dobrý deň prosím o radu. Synček má 11 mes (v septembri bude mať 1rok), a dodnes nemá žiadneho zubu. Problém je viete čo? že zuby chýbajú pri jedení. Nemôže požuť to čo požujú a zjedia už ročné deti ktoré už majú plnú pusu zubov. Zuby pri konzumovaní jedla chýbajú bez ochľadu na to či sa jedná o dieťa alebo dospelého. Jeho stravovacie náviky nie sú potom na takej úrovni ako stravovacie náviky u detí ktoré už požujú aj väčšie kúsky jedla, mäsa, atď. ,ktoré sú v jeho veku. Všetko mu musím doposiaľ drviť, mixovať. Minule som mu schválne nechala v jedle väčšie kusy potravi väčšie kusy zemiakov a mäsa tak ako už mávajú ročné a zubaté deti, že ako si s tým poradí. No neporadil si, ostal by hladný. Väčší kus zemiaku ho v hrdle napínal nedokázal ho prehltnúť až sa s toho skoro povracal. Tak som opäť mixovala. úroveň jeho stravovacích návikov je potom o niečo nižšia ako úroveň návikov dieťaťa už so zubami. Stravu má pestrú, priberá primerane, o to nejde. trápi ma to kôli tomu že aj úroveň stravovacích návikov má dieťa zvládať adekvátne k veku a k rovesníkom, a jemu to žuvanie nejde, a zuby veľmi chýbajú pri jedení aj dospelému. neviem čo stým.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Zaoberáte sa úplne zbytočným problémom. Všetko u dieťaťa je individuálne a prichádza v rôznom veku. Nikde nie je napísané, kedy má dieťa konzumovať ešte mixovanú stravu a kedy už kúsky. Vôbec sa neriaďte inými deťmi ani vekom, len e len tým, ako to vyhovuje vášmu dieťaťu!!!!!!!!!Pozor: dávať mu neprimerané kúsky keď ešte nevie papať môže viesť jedine k tomu, že kúsok vdýchne a to môže byť naozaj nebezpečné až život ohrozujúce!!!!!!!!!!Takže papáme tak, ako nám to vyhovuje, u vás teraz len mixovanú stravu. Žiadne experimenty s kúskami. Zúbky mu iste čoskoro vyrastú a potom sa naučí jesť kúsky. Každému dieťaťu rastú zuby inokedy. Ak by mu prvý zúbok nenarástol do 15 mesiaca, navštívte svojho detského lekára.
Odkaz na otázku

odstranenie materskéo znamienka u dieťaťa

mamina, 05.08.2014 (09:10)
Dobrý deň, môj 7 ročný syn má na chrbátiku vypuklé materské znamienko. Keď sa narodil alebo mal 1 rok, nemal ho tam. Potom sa mu časom tam urobilo, to vypuklé. Pravdaže má na tele materské znamienka, ktoré sú malé hnedé, nie sú vypuklé a nezväčšujú sa tie ma netrápia. Ale trápi ma toto jendno vypuklé pretože sa mu zväčšuje.Ako posúdiť u dieťata či sa vypuklé znamienko zväčšuje len tým ako rastie dieťa, alebo sa znamienko zväčšuje pretože rastie samotné znamienko? Chcela by som mu ho dať odstrániť - ak by vyšli z hystologie výsledky o.k. bol by pokoj nastálo, a nemuseli by sme riešiť žiadne sledovanie znamienka dobudúcna, vyriešiť to takto nadobro. Ja som mala osobne na tele na ramene, také jedno väčšie vypuklé znamienko (vypuklé som mala na tele ten to jedno), dala som si ho pred pár rokmi odstrániť, výsledky z hystoly boli o.k. a mám pokoj nadobro, že to vypuklé znamienko nemusím do 100 rokov sledovať. Je vhodné dať 7 ročnému dieťatu odstrániť vypuklé znamienko aby bol nadobro pokoj s tým? ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
pokoj bude len s týmto jedným znamienkom . Odporúčam vyšetrenie u kožného lekára, ktorý odporučí odstránenie znamienka, ktoré môže spraviť detský chirurg. Odošle samozrejme materiál na histológiu. Je potrebné to spraviť do desiateho roka života, potom sa to zväčša robí až po puberte.
Odkaz na otázku

váha

jusepa, 04.08.2014 (10:55)
Pani doktorka môj syn sa narodil s váhou 3220a 50 cm teraz má14 mesiacov A ma8600g A 76cm je veľmi živé dieťa A všetko papá nemá problém
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to zdravé dieťa. Je trošku drobnejší ale ak je všetko v poriadku, nie je potrebné nič riešiť Iste ho treba ďalej sledovať, hlavne hmotnosť a výšku, ako aj psychomotorický vývoj ale nevidím dôvod na obavy.
Odkaz na otázku

sójové mlieko

jusepa, 04.08.2014 (10:35)
Dobrý deň pani doktorka chcem sa opýtať či je sójové mlieko vhodné pre 14 mesačné dieťa odmieta aké kolvek mlieko pije iba čistú vodu skúšali sme všetky druhy A jedine nám vypije sójový nápoj čo sa dáva do teplej vody A to iba V noci jednu fľašu 250ml vďaka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaľ nemá alergiu na sojové mlieko, nenafukuje ju, tak je možné ho v uvedenej dávke podávať.
Odkaz na otázku

nezdravý strach

Eva, 03.08.2014 (13:48)
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Môj syn má 6 rokov. Keď mal 4 roky zažili sme u nás doma strašnú búrku v lete. Blesky a hromy priamo v okolí náško domu, šlahali veľmi silno, boli sme vtedy doma v nútri a dom sa raz až poriadne zatriasol od jedného blesku čo udrel, vyrazilo elektrinu dom sa troška otriasol, inak sa nikomu nič iné nestalo, akurát to bolo veľmi nepríjemné. Syn sa vtedy strašne bál, strašne sa rozplakal, až jačal, triasol sa úplne celým telom, zuby mu klepotali, ruky sa mu chveli, že nedokázal udržať pohár s vodou, kolená rostrasené že nedokázal stáť. Tak som sa snažila sa mu to vysvetliť že sa nemusí báť že v dome sme bred bleskami a búrkou v bezpečí. No lenže viete strach je silnejší než akékoľvek racionálne vysvetlovania. Len som ho vzala do náručia aby sa upokojil. Viem že si tento zážitok dodnes veľmi dobre pamätá dodnes a veľmi často to aj spomína. Toto leto ozaj máme bohaté na podobné scenáre, búrky a blesky máme veľmi často a on sa každý večer bojí, trasie, a hovorí mi že mami ja sa veľmi bojím že zas bude búrka a blesky, tak sa bojím pozri že sa celý moc trasiem. Celý sa chveje, zuby klepocú, v ruke pohár s vodou neudrží, dnes má 6 rokov. Bolo obdobie kedy už rok pekne sám vo svojej detskej izbe spával, nebál sa, teraz tam nechce ísť si ani ľahnúť, ani tam spať, stále sa medzi nás na manželskú postel talčí, že on sa strašne bojí, že zas príde búrka a blesky, že sa zas celý trasie. Raz som ho večer keď mi zas hovoril že sa strašne bojí chytila som mu hrudník, v oblasti kde má srdiečko a bilo mu strašne moc rýchlo, vtedy keď sa bojí sa trasie, má nadmerne vysoký tep, rýchle búšenie srdca a možnože aj zvýšený tlak. Tieto strachy, a úskosť s búrky, trasenie, strašne búšenie srdca máva toto leto takmer každý večer. Neohrozuje to jeho zdravie, srdce? Syn má na srdiečku od naroenia nález, defekt srdcovej prepášky, dierka v prepážke, je sledovaný v dec, kard centre v BA. Logické vysvetlovania a pritúlenie moc nepomáhajú pretože viete strach a úskosti sú vždy mimo logického a racionálneho vysvetlenia, strach je vždy silnejší než racionálne vysvetlenie. čo s tým máme robiť? Večerné búšenie srdca, veľmi vysoký tep, neohrozujú jeho zdravie?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaľ je nález na srdiečku stabilizovaný, nevyžaduje medikamentóznu ani operačnú liečbu, je pravidlen sledovaný, vysoký tepl jeho zdravie neohrozuje. Faktom je, že nepríjemný zážitok veľmi ovpylvňuje jeho psychiku a následne sa objavujú príznaky, ktoré udávate. Určite odporúčam vyhľadať dobrého detského spychológa, aby vám pomohol tento stav s dieťatkom prekonať. Pri najbližšej kontrole na kardiológii tieto ťažkosti dieťatka určite oznámte lekárovi.
Odkaz na otázku

bite po hlávke a búchanie o zem

Radka, 28.07.2014 (22:22)
Dobrý deň pani doktorka,
mám 15 mes dcérku a už vyše mesiaca sa udiera o zem (plávajúca podlaha, dlažba, betón ..) a bije sa po hlávke. Nie je to len keď sa nahnevá alebo ak jej niečo zakazujeme. Robí to kedykoľvek. (napr. dnes ráno sme sa zobudili a keďže už začala debatovať, tak sme "rozprávali" a usmievali na seba a ona sa začala biť po hlávke) Nestretli sme sa ani s takými detičkami, ktoré sa bijú alebo aby bili ju, ani u nás doma sa nekričí a nebije, máme harmonickú rodinku a nemala to ani kde vidieť. Nerozumieme tomu. Už sme sa o tom rozprávali s našou pani doktorkou, tá nás odporučila na neurológiu (už sme tam raz boli - strašne málo spinká, ale už sa jej to polepšilo) a ak tam nič nezistí, tak nás chce poslať ku psychológovi.
Myslíte si, že je to dobrý nápad, dať tak malé dieťa ku psychológovi? Pomohla by mi aj rada ako sa v takej situácií mám zachovať, čo robiť, ignorovať, zakazovať - to už nepomáha, objať ju, alebo .... ?
Ďakujem Vám krásne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Vziať ju do náručia, objať a upriamiť na niečo iné je správny postup. Deti to niekedy robia, akoby skúšali, čo všetko sa s vlastným telom dá robiť. Samozrejme keď zistia, že to bolí, prestanú s tým. AK by však toto správanie neustupovala a malo až charakter sebapoškodzovania, je na mieste vyšetrenie u psychológa alebo detského psychiatra.
Odkaz na otázku

topanocky

deniA a, 25.07.2014 (18:15)
dovry den..mam rocneho ktory este zatial nechodi ale chcem sa spytat na vas nazor ci je vhodne pouzivat na chodenie capacky tzv.topanky s tvojvrstvovou podrazkou ktora sa podoba chodzi na boso...je taketo pouzivanie detskej obuvi vhodne alebo treba zvolit pevnejsiu obuv s pevnejsou podrazkou?pytam sa preto lebo casto citam ze chodza na boso je najzdravsia a taketo typy topanok sa k nej najviac podobaju..a este otazka odkedy staci skusat davat dieta na nocnik?dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa dávame na nočník, keď vidíme , že rozumie tomu, čo od neho chceme. Býva to vo veku okolo troch rokov. Je však možné, ak dieťa súhlsí, ho v pravidlených intervaloch hlavne ráno po vyspatí odpoludnia, po obede vysadiť a sledovať, či nejako spolupracuje, vyciká sa alebo vykaká veľmi ho za to chváliť. Niektoré deti sa takto naučia pravidlenému vyprázdňovaniu.
Topánočky by mali mať pevnú podrážku, siahať ku členkom a mali by mať v oblasti päty pevnú podporu. Dieťa má po rovnom teréne chodiť v obuvi a po tráve, kamienkoch piesku bosé.
Odkaz na otázku

prikrmy

Lenka, 25.07.2014 (16:07)
Dobry den pani doktorka,
mam 7, 5 mesacneho synceka a odmieta papat prikrmy. Zacala som zeleninkou (ked mal 5,5 mes.), spapal tri az styri lyzicky, potom som pridala aj masko. Nic mu nechuti, nezacal viac papat, ale aspon tych par lyziciek spapal, no ked som zacala nedavno s ovocim, ktore zo zaciatku tiez len par lyziciek zjedol, tak zacala mu chutit napr. broskyna a jej kombinacie a tu zjedol aj plny tanierik. No zeleninove prikrmy, ci s masom alebo bez, uplne prestal jest, uz ani lyzicku neda do ust, odvracia sa. Snazim sa byt trpezliva, aj ked ma to mrzi, ze uz dva mesiace sa ho snazim prikrmovat a stale nic:( Mam mu davat ovocie nadalej, alebo na chvilu prestat a len tie zeleninovo-masove prikrmy podavat? Syncek je kojeny. Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Buďte pokojná, podávajte trpezlivo dopoludnia ovocie, na obed mäsosozelninový príkrm, večer už môžete mliečnu obininovú kašu. Postuúpne iste začne papať všetko. V každom prípade mäso potrebuje.
Odkaz na otázku

Sestra mala uraz vo vani

Ivana, 22.07.2014 (12:58)
Dobry den pani doktorka.Zvacsa Vam pisem kvoli malemu synovi ale tnetokrat je to sestra,kto ma nastrasil.Kupala sa VCERA VECER vo vani a zrazu bol opocut ranu.nEJAK SA NESTATSNE SMYKLA, A AKO SEDELA TAK JU HODILO DO ZADU PRICOM PRESNE ZAHLAVIM TRAFILA OBLU CAST VANE.Vraj ju to bolelo len chvilku a potom uz nie. Ako postupovat? mA 22 ROKOV. Dnes rano spominala ze v noci jej strpla noha,mohlo to byt len zlou polohou ci i takto sa moze prejavit problem sposobeny spomenutim buchnutim. Dakujem vopred
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Úraz na záhlavie môže byť nebezpečný. Ak ste ešte nenavštívili lekára, mali by ste tak spraviť čo najskôr, hlavne ak má sestra nejaké ťažkosti: tŕpnutie, bolesť hlavy, porucha videnia, nestabilita a podobne
Odkaz na otázku

Obhryzanie nechtov

Janka, 21.07.2014 (02:50)
Dobry den p.Mudr.,
viete mi poradit ako odnaucit moju trojrocnu dcerku obhryzat si nevhty????
Dakujem pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Univerzálny liek neviem. Ohrýzanie nehtov je považované zaurčitý prejav detskej neurózy. Takže najprv pátrajte po tom, prečo to asi robí. Určite je správne ostrihať jej nehtíky na celom krátke, motivovať ju tým, že nehty sú prejavom krásy, možno by ste ich mohli aj nalakovať kvalitným lakom. V klaždom prípade keď vidtíe ohrýzanie nehtov, nekomentujte to, nekričte, nenapomínajte ale zabavte dieťa inou činnosťou. V lekárni sa môžete opýtať na nejaký gel, ktorý odpudzuje ohrýzanie. Ak nič nepomáha a ohrýzanie je výrazné, je namieste poradiť sa s psychológom.
Odkaz na otázku

novorodenec sanie - nesanie

mamina, 20.07.2014 (22:29)
Je možné že sa narodí podľa hodnotenia pediatrov zdravý novorodenec, nemá ráštep podnebia, AS 10, adaptácia dobrá, bez potreby inkubátora, že by nesalo s prsníka? nesalo alebo nevedelo sať s prsníka a že by na 3 - 4 -5 den po pôrode neusalo, neuvládalo usať ani kvapku s prsníka,napriek častému prikladaniu môže sa toto stať? čo je toho potom príčina? Mne sa toto totiž stalo pri prvom synovy, že nesal s prsníka inak zdravý novorodenec, v 36 tt narodený, AS 10, adaptácia dobrá, bez inkubátora a neusal vôbec ani kvapku s môjho prsníka. Potom nasledovalo sondovani, infúzie, potom pokus o krmenie s fľašky, to s fľašky trocha papal mliečko, potom znova pokus o časté prikladanie prsníka a znova neusal ani kvapku. Je toto možné? Mlieka som mala dostatok, až veľmi veľa, a často som ho prikladala, a napriek tomu chudol, chudol a chudol, neusal nič. S fľašky sa trocha rozpapal, a pri mojich prsníkoch chudol, chudol, chudol. Je toto môžné? čím to je pri zdravom novorodencovi, AS 10, čím to je možné? Mala som potom pravdaže s prsníkmi problémy, preplnené prsia, hrče v prsiach, veľké bolesti prs, mlieko všade po mne tieklo, teploty som s toho horúčky dostala. čakám teraz druhé dieťa a ja sa bojím že nebude sať. Vždy som si myslela že ak je dieťa podľa hodnotenia pediatrov zdravé AS 10, a nemá ráštep podnebia že sa musí dieťa narodiť vrešťajúce, hladné a hlavne sajúce, zákon prežitia cicavcov, no neviem či som sa nemýlila, môže aj zdravý novorodenec nesať, a na 5 deň po pôrode neusať ani kvapku s prsníka? bojím sa druhého pôrodu, čo bude nasledovať. čím to môže byť že som mala takú životnú skusenosť? ďakujem za odpovede
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ako hovoril pán profesor Getlík v Amerike a medicíne je všetko možné. Detičky sú každé individuálne, sanie je síce reflex všetkých cicavcov, je to pre nich najpríjemnejší pocit ale aj napriek tomu vo výnimočných prípadoch môže chýbať aj u zdravého dieťaťa. Niekedy sa však urobia aj chyby pri začiatku dojčenia: dieťa sa nepriloží zavčasu, nesprávne sa drží, matka je vystresovaná z prvého neúspechu a tým viazne tvorba hormónu, ktorý riadi nie len tvorbu mlieka ale aj jeho uvolňovanie. Veľmi pomôžu dobré rady skúsenej poradkyne pri kojení ale hlavne vášho lekára, či blízkej osoby, ktorá má s kojením sama skúsenosti. Aj na diaľku cítim váš stres a strach - a príve ten môže byť príčinou neúspechu aj u druhého dieťatka. Snažte sa vytesniť vašu zlú skúsenosť z mysle, nebojte sa, povedzte si, že predsa nie je možné, aby ste rovnaký problém mala u oboch detí, keď je vo všeobecnosti veľmi vzácny! Skúste svoj problém zdieľať s inými mamičkami, vyhľadajte stránku laktačnej poradkyne pani Michoňkovej, myslím, že je to kojenie, môžete sa s ňou aj spojiť. Neviem kedy rodíte, ale pokojne môžete napísať alebo aj zavolať aj mne, budem síce na dovolenke, ale budem pracovať na tejto stránke, zväčša denne. Vy potrebujete povzbudenie a rady!!!!!!!!!!Tak sa ozvite, upokojte sa a všetko bude dobré!!!!Je to najviac o psychike!!!!Držím palce!
Odkaz na otázku

streptococ

jusepa, 19.07.2014 (12:22)
Dobrý deň pani doktorka ak má dieťa V nosteku streptococ pneumanie masívne dostali sme na 10 dní pamikon vrátili sme sa s dovolenky A j zahlieneny už je to lepšie tahame mu nostek aj pet krát denne striekame aj morský roztok je pre dieťa tento stept.nebezpečný? Už sme ho mali ako 3mesacny A tak nám zmizol. Vďaka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Tento streptokok môže byť nebezpečný. Za určitých okolností. Jednak ho poznáme niekoľko druhov a niektoré môžu spôsobiť vážne, až smrteľné ochorenie. Proti týmto typom sú však naše deti očkované.
Všeobecne tento streptokok býva súčasťou bakteriálneho osídlenia organizmu , aj u detí. Ak je dieťa zdravé, nie je potrebné liečiť , aby sa streptococ zlikvidoval, pretože sa tam pravdepodobne znova vráti. Streptokok sa ako vyvolávateľ ochorenia môže uplatniť vtedy, keď sa imunita zníži najčastejšie vyčerpaním a vírusovou infekciou. V takom prípade je však takmer jedno, či je streptokok prítomný v osídlení organizmu / práve vtedy však vyvolávateľom zväčša nemusí byť( alebo ho dieťa získa z prostredia kvapôčkovou nákazou.
Odkaz na otázku

zelené smoothie

mary, 17.07.2014 (13:27)
Dobrý deň,v pposlednej dobe je veľmi populárne piť zelené smoothie nápoje.neviem či ste o tom už pocula,je to vlastne rozmixovana zelenina (rôzne šaláty s ovocím)...píše sa o ňom že má blahodarne účinky na organizmus...je vhodné podávať takéto môjmu 22 mesačnemu synovi???je často chorý,všade sa píše že tieto nápoje vedia ,,liečiť,, čo si vy o tom myslíte???je vhodná pre takto malé deti napr.rukola,stopkovy zeler???všetko sa to mixuje v surovom stave.za odpoveď ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Aj sama tieto nápoje pijem, sú veľmi zdravé a nevidím dôvod nepodávať ich aj dieťaťu vo veku toho vášho. Pozor na niektoré súčasti, ktoré môžu byť alergénom. Je to hlavne zelerová vňať. Ak máte u priameho príbuzn=ho alergické ochorenie, tak sa práve zeleru vyhnite.
Odkaz na otázku

opat pocikava

Dominik, 15.07.2014 (09:18)
Dobry den, pani doktorka, moj syn bude mat 3 roky aj 8 mesiacov, uz sa pekne pytal na nocnik cikat pocas dna ked mal tri roky aj nejaky tyzden a pocas spanku popoludni ci v noci zacal byt bez plienocky asi tak uz tri styri mesiace, co sa nepocikaval.ale sa to zmenilo, aj pocas popoludnajsieho spanku sa pred par dnami pocikal a aj v noci..nie je to kazdy den a noc, ale predsa to je a uz nebolo..ani vecer nepije zeby nevydrzal co predtym aj vypil a v pohode vydrzal..v rodine sa nic nove neudialo, klasika aj deti, chodime vonku, pekne papa, neviem co sa deje..pocula som, ze treba vyhladat lekara, na nefrologiu a pod..pokial dieta, co sa uz pytalo sa prestane..no opakujem ze to nerobi kazdy den ani noc, podradte prosim, dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Príčin môže byť veľa, prechladnutie, veľa tekutín v teplých dňoch, možno sa budete diviť, ale aj zväčšenie nosnej mandle. Je preto vhodné navštíviť lekára a prebrať s ním možnosti, ktoré môžu byť príčinou tejto situácie.
Odkaz na otázku

kukurica

Silvia, 14.07.2014 (14:25)
Dobry den, pani doktorka, chcem sa opytat taku nevsednu otazku, dcerka ma dva rocky aj dva mesiace, moze papat kukuricu?myslim teeraz pukancovu, ako pukance urobene doma v popcornovaci, nie je to skodlive?ked sme robili v mikrovlnke, to sme jej nedavali, lebo mikrovlnka je vraj nebezpecna, tak sa pytam ci vobec moze dvojrocne dieta papat pukance, prip.od ktoreho veku a ci to moze byt z popcornovaca, nie z mikrovlnky, ci to nema nejaky podobny skodlivy vplyv..dakujem velmi pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Kukuricu ako takú papať môže ale popcorny určite nie, deti behajú, neobsedia na jednom mieste a podobne ako oriešky, arašidy, aj pukance im nedávame, lebo pri hre by ich mohli vdýchnuť, čo predstavuje závažný stav, kedy je nutné vdýchnutý predmet z dýchacích ciest vybrať a je to náročný výkon.
Odkaz na otázku

cistenie zubkov

jana, 10.07.2014 (14:48)
Dobry den p. Mudr.,
chcela by som sa poradit aka je vhodna zubna kefka pre trojrocne dieta???elektricka, alebo manualna??dakujem pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Myslím, že v tomto veku manuálna s vašou pomocou. Informujte sa najlepšie u svojho stomatológa.
Odkaz na otázku

zlomeny zub

Mária, 10.07.2014 (08:40)
Dobrý de, viem že to nepatrí do vašej kompetencie ale naša zubárka má dovolenku a nemám sa na koho obrátiť.Dcéra spadla z odrážadla a odlomila si z predného zuba do šikma a vyzerá to akoby jej tam ostalo niečo trčať,neviem či to môžu byť korene alebo niečo...neviem čo mám robiť,zatiaľ jej zub nečernie len občas keď si niečo odhrýza tak povie že ju bolí ale to nie vždy.Ďakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaľ je zubček na mieste je všetko v poriadku, určite by som však navštívila stomatológa, keď nie je váš prítomný, zistite, či ho niekto zastupuje alebo vyhľadajte iného vo vašom okolí.
Odkaz na otázku

spanok

denisa, 08.07.2014 (21:06)
dobry den..mam skoro rocne dieta ktore spava stale este aj doobeda aj poobede..doobeda spi vacsinou dlhie(cca 2 hod.) ako poobede(cca 1 hod.)zaujimalo by ma ako zistim ze mu staci uz iba poobedny spanok?podla jeho spravania alebo je vhodne postupne vypustat doobedny spanok a ponechat mu uz iba poobedny?nechcela by som ho zbytocne ukratit o 2 spanky...dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to individuálne, hlavne v horúcich dňoch aj teplo dieťa unaví. Sama iste poznáte, kedy je dieťa ospaté a treba ho uložiť. Určite tak spravte. AK sa dieťa zvýšene unaví, je nepokojné, hyperaktívne a nevie vôbec zaspať. Na jeden dlhý spanok pechádza dieťa okolo roka, niekedy potom ešte odpoludnia zaspí len na pár minút..
Odkaz na otázku

3mesačná dcérka sa skotúľala z postele

Simona94, 08.07.2014 (08:26)
Dobrý deň, rada by som sa spýtala. Moja 3-mesačná dcérka sa skotúľala z postele.Po kŕmeení sme obe zaspali a zo stredu sa skotúľala na zem tváričkou k zemi. Chvíľočku plakala asi od ľaku. Nemá napuchnuté ani modrinu ani nevrackala. Na internete som našla že ju mám sledovať ak bude ako obvykle netreba ísť k lekárovi čo mi poradíte vy ?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ak sa neobjavilo zvracanie, nepokoj alebo naopak neprimerané správanie dieťatka v zmysle nereagovania na bežné podnety, tak nie je potrebné vyšetrenie u lekára. V zásade však radím rodičom, že ak dieťa spadne z výšky a udrie si hlavičku, je potrebné vyšetrenie na detskej chirurgii.
Odkaz na otázku

kolika

lunenie, 07.07.2014 (16:58)
Dobrý deň pani doktorka,

rada by som Vás poprosila o radu s mojim 6-týždňovým chlapčekom. Je plne dojčený mojim mliekom, krásne priberá (1.3kg od narodenia), no napriek užívaniu Coliprevu (2 týždne), ho neustále trápia kŕče. Kvapky mu zaberajú, pretože bez nich je to ešte horšie, ale stále sa "pučí" a cez deň strháva na bolesti bruška. Ja som zo svojho jedálnička vylúčila všetky alergény a mliečne výrobky, žiaľ bez účinku. Ešte mi napadlo, či mu nemôže prekážať pečivo, či cereálie. Natieram mu aj bruško krémom pupík, no tiež to neustáva. Myslíte, že by som mu mala pridať ešte nejaké probiotiká, alebo Espumisan? Môžu sa kombinovať s Coliprevom? Stolicu máva väčšinou riedku, až celkom tekutú, oranžovej, alebo zelenej farby.

Vopred ďakujem za Vašu odpoveď a prajem Vám príjemný deň.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Prejavy ako ich popsujete sú normálne životné prejavy dieťatka v tomto veku. Nebol zvyknutý v brušku na svoje plné bruško a teraz sa naplní každé tri hdiny alebo aj častejšie. Obraz sa nahltá aj vzduchu a všetko to musí nejako spracovať. Nie sú to chorobné prejavy. Nechajte ho, nech sa pučí, mrví, grkgá, prdká a naťahuje. Coli prej je fajn, espumisan už netreba dávať. Na probiotika je ešte zavčasu. Vy si dávajte pozor hlavne na strukoviny, kyslú kapustu, kukuricu, redkvičku, niekedy aj mak a hrozno priťažia. Tieto problémy postupne ustúpia.
Odkaz na otázku

nadmerne potenie u 7mesacneho dietata

zuzana, 06.07.2014 (21:19)
Dobry den,

moj 7mesacny syn sa poti. Mam pocit, ze je to az nadmerne potenie a spoteny je hlavne za uskami a vzadu na hlavicke, uplne mokre vlasky, krk a cele pliecka vzadu a vpredu.
Papa prikrmy plus je kojeny a napr. aj ked pije mliecko sa spoti ale uplne moc, ze mu vystupia kropaje, ked sedi v autosedacke, ked lezi v kociari a pri zaspavani a niekedy aj pocas spanku.
Nadmerne potenie sa objavilo zhruba v 2.-3. mesiaci a v tom case som to povedala pediatrovi, ktory nam zdoraznil vetrat, neprekurovat, "nenaobliekat" a ze to prejde. Kedze to potenie neprechadzalo, spomenula som to pediatrovi opat a tentokrat nam zvysil davku Vigantolu. (davali sme 2 kvapky 5x za tyzden, vikend pauza, teraz davame 2 kvapky kedzy den.)
Chcem sa spytat, ci ste sa uz s niecim stretli pripadne poradit, co by to mohlo byt, resp. na ake vysetrenia by ste odporucila.

Dakujem pekne, zuzana
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Niektoré deti sa zvýšene potia. Je potrebné naozaj denne dodávať primeranú dávku D vitaminu, teda Vigantol. Nezabudnite ho vžey, keď je spotený prezliesť, vymeniť spotenú podložku, aby nezachládol. Toto nadmerné potenie je dočasné, určite prejde.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa