Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • atopicky ekzem

    , Autor: gabi16

    Dobry den, p. doktorka
    chcem sa opytat, ci je nejaky prirodny pripravok, resp. postup na natieranie atopickej koze u 11 tyzdnoveho babatka (hrudnik, tvaricky, ruky a kolienka)..Kupel z odvaru z ovsenych otrub? Olivovy olejcek tiez nerobil dobre..Používam 7 dni krem od Biodermy, (predtym som natierala Lipobase, ale zdal sa mi menej ucinny)ale nakolko je pokozka dietatka velmi tenka, prenikaju do telicka aj latky neprirodneho charakteru..Je nutne podavat Fenistil proti svrbeniu pokozky. Ak ano, v akych davkach a ako dlho?
    Dakujem vam velmi pekne za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Atopický ekzém je závažná diagnóza ale u takto starého dieťatka nie veľmi častá a a ni sa nedá ešte presne diagnostikovať. Nie je možné bez vyšetrenia dieťatka ordinovať liečbu ba ani radiť. Len zhodnotenie toho, čo už užívate: kúpele z odvaru ovsených otrúb určite nepomôžu, naopak môžu dráždiť.
    Olivový olej v tomto prípade určite nie je vhodný.
    Prípravky od Bioderma na atopickú dermatitidu sú veľmi kvalitné a zväčša majú dobrý efekt.
    Lipobase je na suchú pokožku, v tejto indikácii to zväčša dávam na tvár, hlavne keď idete vonku.
    Fenistil v začiatku je vhodný, v dávke 2 kvapky na kilogram hmotnosti rozdelený do dvoch dávok.
    Ja predpisujem krém s 1% kyseliny mliečnej na premasťovanie a do kúeľa linolla fett oil bad, samozrejme aj iné prípravky, podľa stavu pokožky.
    Liečba patrí do rúk detského lekára a vyžaduje pravidelné kontroly.