Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • kakanie

    Dobry den pani doktorka,chcela by som sa opytat ohladom mojho 4rocneho syna. Chodi do skolky 2.rok,pricom tento rok do inej. Velmi sa tam tento rok tesi. Minuly rok mal tazky-zacinal so skolkou a narodil sa mu bracek. okolo maja sa nam zacali problemy s kakanim v skolke,pricom 1.reakcia jeho na moju otazku,preco si nesiel na zachodik-odpovedal,lebo mi pani ucitelka povedala,ze mam vydrzat. A od vtedy sa nam zacal kolotoc s kakanim a nechodenim na zachod. Proste sa naucil potlacat to. Skusala som vsetko,a nakoniec na dovolenke sa nam to podarilo..od septembra uplne super v novej skolke,a teraz nam zacal zasa ,trucovat´neviem co mu sadlo na nos.Bojimsa aby si neprivodil nejke tazkosti,ci chorobu,ked nechodi pravidelne.Ked uz vidim ze mu treba,chytim ho a utekame na zachod aj sa vykaka,pochvalim ho. Chcela by som ho naucit tej pravidelnosti?ale ked nechce chodit ze mu netreba::proste trucuje strasne?stale mu hovorim ze ho veeelmi lubime rovnako ako mladsieho,ale akoby mi neveril, a nemam pocit,ze sa mu menej venujem,vzdy ho vybozkam,ked vybozkam maleho atd. Vidim to jedine v ziarlvosti na mladsieho brata..aj ho sem tam bije,neodpusti mu ziadnu jeho (aj nahodnu)strkanicu,vsetko riesi len udretim-bojim sa aby si nieco nespravili,neviem ako mu to mam vysvetlit. ci cakat ze z toho vyrastie?V skolke je zlaty,pani uc.ho len chvali.ako ho namotivovat s tym kakanim a vysvetlit to bitie surodenca? dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vy môžete dieťaťu vysvetlovať, že ho ľúbite, venovať sa mu keď je doma ale jeho základná pocit je, že ste ho odsunuli - do škôlky- pri narodení mladšieho brata. Ak začal chodiť do škôlky v dvoch rokoch, v tom čase ešte máloktoré dieťa je pripravené na separáciu od matky a považuje to za krivdu, z ktorej samozrejme viní prichodzieho súrodenca. Možno by pre vyriešenie problému pomohlo, keby ste si obidve deti nechali dlhšiu dobu doma a spoločne sa im venovali Chcelo by to najmenej 2 mesiace.