Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • jedalnicek v jasliach

    , Autor: matejovamama

    Dobry den pani doktorka, mam 20mes syna, este je dojceny rano pooobede, vecer a v noci 2-4x. Jeho jedalnicek doteraz bol asi takto: rano kojenie, doobeda pol chlebika desiata jablcko, obed (pripraveny vylucne na pare, ako masko vela zeleniny priloha niekedy na stave alebo husta masova polievocka rozneho druhu) olovrant biely jogurt s ovocim bio vlockami napr. spaldovymi niekedy piskotka a vecera bio kasa (ovsena pohankova alebo aj krupicna), tento mesiac mi zacal syn navstevovat jasle. Jedalnicek sa mi vyrazne nezmenil, avsak odmieta tam jest hlavne jedlo, cize maso, polievky niekedy zje aj dve misky. Olovrant mu davaju taky ako mal doma kedze mu ho mozem nosit. Len teraz neviem ci mu mam davat na veceru maso, vlastne mu varit akoby hlavne obedove jedlo alebo mam v jasliach chciet aby mu skusili na olovrant davat masko z obeda a tak by som ja na veceru varila opat kase. Co ma potom jedine trapi je ze by nemal denne jogurt. Dakujem Vam za nazor a taktiez by ma zaujimalo ci takyto jedalnicek je vhodny.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jedálníček je vhodný. Možno by bolo vhodné, keby mu v jasliach to mäso buď rozmixovali / pravdepodobne ste to tak ešte robili/ alebo mu honaozja ponúkli odpoludnia. Jogurt môžete vynechať, dostane ho cez víkend alebo mu ho dajte namiesto chlebíka ráno pred odchodom do jaslí. Na večeru nie je veľmi vhodné dávať dieťaťu porciu mäsa, ak však nevečeria neskoro, eda dostal by prvú večeru hneď po príchode z jaslí, tak by ste mohli varené mäso so zeleninou, až x do týždňa podať takto. Cez víkend mu robte kvalitné mäsové polievky a potom ako druhé chod tiež mäso nemusí mať. Toto je jedálníček na prechodnú dobu, postupne sa naučí iste papť mäso aj na obed. Inak týždenne by mal skonzumovať cca gramov mäsa.