MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 8786

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

Očkovanie pri epilepsii

Jana, 19.08.2014 (22:06)
Dobrý deň, rada by som poznala Váš názor na očkovanie detí pri diagnóze epilepsia: Mojej 5-ročnej dcérke zistili pred rokom a pol parciálne epi záchvaty (nikdy nemala klasický epileptický záchvat, iba prevrátila niekoľkokrát za deň očka dohora, bez toho, aby to ovládala - vždy to išlo mimo ňu) a odvtedy užívame convulex 3x denne, odvtedy nič, čisté eeg, pomaly neurologička uvažuje nad postupným vysadením ... Teraz po 5.roku by sme mali ísť na povinné očkovanie... mám strach, aby nespôsobilo, resp. nevyvolalo nejaký nežiadúci účinok pri našej diagnóze...
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Očkovanie v piatich rokoch nie je pri epilepsii kontraindikované, teda zakázané ba ani neodporučené. Samozrejme, že dieťa má byť v stabilizovanom stave, v danej chvíli, keď budeme očkovať by som určite nevysadzovala lieky. Buď vysadiť lieky a s očkovaním počkať cca pol roka, alebo očkovať pri liekoch a asi po troch mesiacoch je možné vysadiť lieky. Nie preto, že by očkovanie zhoršilo ochorenie, len a len preto, že ak vysadíte lieky a zároveň zaočkujete a dieťa dostane nový záchvat, vždy to bude vyzerať, že záchvat má po očkovaní, aj keď to určite nebude pravda. Záchvat však môže dostať po vysadení liekov.
Odkaz na otázku

Pretrvavajúce teploty

Vierka, 13.08.2014 (22:03)
Dobrý večer,
mám synčeka , ktorý má 13,5 mes. a do dnešného dňa sme neboli očkovaný. Keď mal 2,5 mesiaca tak mu zistili v mieste komunikácie III.mozg.komory a postranných mozgových komôr cystickú léziu. Boli sme sledovaný pol roka neurológom, lenže keď už mal hlavičku zacelenú tak to už nebolo vidieť a tým sa kontroly skončili. Lenže začali nám zubky a s ým aj teploty do 39°C. Preto bolo očkovanie posunuté, lenže zubky vyšli a nám stále pretrvavajú teploty. Každý deň máme teploty od 37,2-37,5°C. Boli robené vyšetrenia močových ciest, obličiek-vysledky v poriadku. Boli sme odoslaný aj ku imunologičke, najprv sme brali imunor, ale teploty stále pretrvavajú. Bol urobený odber krvi a lab. výsledok je takýto: KO:WBC=9.17, RBC=4,74,HG=132,0,HCT=0,40,PLT=259,NEabs=1,40-,LYabs=6,50,MOabs=1,05+,EOZabs=0,20,NE%=15,2-,LY%=70,9+,MO%=11,5+,EOZ%2,2,PDW=12,30-,MPV=10,10+,CD3=77,0+,CD3ABS=5,01+,CD4=55,0+,CD4ABS=3,58+,CD8=19,0,CD8ABS=1,24,CD4/CD8=2,89,CD19=17,0,CD19ABS=1,11,CD3-cd16+56=5,00,cd3-cd16+56abs=0,33, ANA=neg, C3,C4=neg,RF=12,5/neg./.Chcem sa spýtať, čo to znamená keď ma takto zvýšené lymfocyty a monocyty a CD3 a CD4.Naša pediatrička nás chce v septembri očkovať, je to možné pri týchto výsledkoch a pri stálych teplotách?
Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Čo sa týka CD3 A CD4 to musí zhodnotiť imunológ, treba to prepočítať ale podľa mňa je všetko v poriadku.
Teploty, ktoré popisujete sú mierne zvýšené, býva to opakovane pozorované u úplne zdravých detí, ktoré prekonali horúčkové ochorenie/ tak ako ste mali aj horúčky vy pri zúbkoch a pravdepodobne aj nejakej vírusovej infekcii súbežne prebiehajúcej. AK je dieťa klinicky zdravé, imunologický profil zhodnotí ako imunulóg za normálny, nie je dôvod odkladať očkovanie pri uvedených teplotách. Samozrejme, že o očkovaní rozhoduje lekár, ktorý dieťa pred očkovaním vyšetrí, zhodnotí zdravotný stav a bude alebo nebude očkovať.
Odkaz na otázku

ockovanie

adavt, 13.08.2014 (13:49)
Dobri den . Dnes pri ockovani sa nam stala taka neprijemna vec . Syn 5 rocni sa pri ockovani mykol a sestricka sa pichla do prsta ihlou a nasledne ho tou istou ihlou zaockovala. Prosim vas nemoze sa synovi nieco stat? Nemoze dostat neaku chorobu ? Dakujem .
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Zdravotnícky personál je inštruovaný ako má postupovať pri poranení respektíve pichnutí sa ihlou. Neverím, že by sestrička po pichnutí sa ihlou, tou istou znova očkovala. Pravdepodobne sa to zdalo len vám, ak by sa sestrička skutočne pichla, ihlu by vymenila. Veď len ona cítila, či k penetrácii ihlou do jej kože došlo.
Zdravotnícky personál musí byť proti ochoreniam prenosným krvou, nástrojmi a krvnými derivátmi očkovaný, teda konkrétne proti žltačke typu. B. Ale naozaj si nemyslím, že došlo ku kontaminácii ihly vpichom do ruky sestričky. Ak ste si istá, že k pichnutiu došlo, informujte o tom sestričku a lekára a pri dôvodnom podozrení lekár zariadi všetko potrebné.
Odkaz na otázku

ockovanie a dovolenka

erika, 06.08.2014 (14:58)
dobry den dcerka ma 15.mesiacov a ma byt preockovana poslednou davkou hexa vakciny a synflorixu(oddelele osdtup mesiac synflorix cize v septembri), moja otazka je ci je to vhodne na cca 8-9 den pred dovolenkou(predlzeny vikend na Slovensku-hory,plus kupanie v bazene)alebo po dovolenke hned v tom tyzdni ako sa vratime.ja osobne si myslim,ze by sa malo 14dni pred a 14 dni po,len to nie je mozne,koli dovolenke nasej pediatricky a 14 dni po taktiez koli uz veku dcerky,zevraj nestihneme hornu hranicu na mmr ockovanie.dakujem pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Samozrejme, že je možné vám vyjsť v ústrety aj s intervalmi očkovania. Je úplne zbytočné očkovať hexu a synflorix v odstupe mesiac, úplne stačí 14 dní! Reakcia na očkovanie prichádza zväčša do 24 hodín a odozneje do 72 hodín. Pre istotu by som očkovanie realizovala týždeň pred odchodom na dovolenku a taktiež týždeň po návrate je možné očkovanie. Reakcia po Synflorixe nebýva takmer žiadne. MMR sa očkuje do osemnásteho mesiaca, je možné očkovanie v odstupe 14 dní od poslednej neživej vakcíny / čo je aj hexa aj synflorix/. Len po MMR, čo je živá vakcína musí byť odstup najmenej mesiac, ideálne nechávam 6 týždňov. Takže netreba z odstupov medzi očkovaniami robiť problém a ani podliehať mýtom o nutnosti dodžiavania ničím nepodložených odstupov.
Odkaz na otázku

žltačka typu A

Lenka, 05.08.2014 (07:00)
Dobrý deň p. Dr.,
prosím vás, tento druh očkovania nie je povinný a tak zvažujeme,či malého očkovať alebo nie.
Zisťovala som si ja u mojej lekárky, ja som nie očkovaná a prešla som škôlkou a školou a nedostala som žltačku a mali sme Rómov u nás na dvore, v škôlke aj v škole.
-Chcem sa prosím opýtať,keby sa žltačka niekde v škôlke alebo škole vyskytla alebo by s ňou prišiel do kontaktu,či sa môže hneď nakaziť,alebo to trvá dlhšiu dobu a keď sa príde na to,že je tam nakazený,tak ostatní sa náhlym vyšetrením, zaočkovaním hneď ochránia.
-druhá otázka,ak by ju aj dostal,či to spôsobí poškodenie pečene,alebo sa môže vyliečiť bez nejakých následkov
-či v neskôršom veku nemôže mať potom problémy s pečeňou ak ju v detstve prekoná
-uvažujem ale,že o 50 rokov bude už medicína úplne inde a bude sa dať veľa vecí inak riešiť a transplantácia pečene je aj dnes možná-takže snáď by sme mu tým život neohrozili,ak by sme ho nedali zaočkovať. Lebo ak s ňou nepríde do kontaktu,tak nemusí byť zaočkovaný tak ako ja a ak áno,tak sa zaočkuje pri kontakte.
Ďakujem pekne za odpovede.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Máte pravdu v poslednej vete, ak príde do kontaktu so žltačkou typu A, je možné ho v určitom časovom intervale zaočkovať. V takom prípade by ochorenie nemalo prepuknúť alebo by malo mať ľahší priebeh. Záludnosťou ovšem je, že vy ani nemusíte vedieť, že ste prišli do kontaktu s týmto ochorením: neviete, aký kuchár vám v reštaurácii či bufete varil jedlo, nemusel mať ešte príznaky ochorenia ale už ho prenášal. Neviete, kto držal kľučku pred vami.
Žltačka typu A nezanecháva trvalé následky na pečeni, ak tak len vo výnimočných prípadoch. Je to ochorenie, ktoré sa pri správnej liečbe, režime a diéte celkom vylieči, takže žiadna transplantácia pečene nehrozí / o transplantácii by som nikdy nehovorila s takou ľahkosťou ako to naznačujete, bude to vždy závažný zákrok s nejasným výsledkom!!!!!!! pre veľmi chorých pacientov/
Odkaz na otázku

Reakcia po priorixe tetra

Katarína, 02.08.2014 (20:50)
Dobrý večer. Dcérka bol 23.7.očkovaná priorixom tetra. Od 29.7.jej začala postupne stúpať TT max. do 39,5 1.8. Vtedy začali sa objavovať na koži červené fliačky a pľuzgiere. 2.8.boli horúčky nižšie, pľuzgiere ešte má. 31.7. som bola u pediatričky: CRP negat vyšetrenie bolo ok až na ľahké začervenanie hrdielka. Uzatvorili sme to ako pravdepodobnú reakciu na vakcínu. Je to možné?
Tie horúčky šli ťažko znížiť, bojím sa ju preočkovať v buducnosti aj proti ovčím kiahňam aj proti MMR.
ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Bola to reakcia na očkovanie, ktorá môže byť takáto výrazná. Proti MMR bude preočkovaná až v jedenástom roku života.
Tá reakcia bola pravdepdobne na zložku ovčích kiahní, aj keď bola trocha posunutá, zväčša sa uvádza na štvrtý deň. Je ťažké určiť, ako by zareagovala na druhú dávku vakcíny proti kiahňam. Taktiež je ťažké určiť, ako zareaguje, keď sa s ovčími kiahňami stretne, či ich dostane a aký bude priebeh. Zo skúseností vyplýva, že keď bola reakcia po očkovaní takáto výrazná, mala by sa vytvoriť dostatočná ochrana proti ochoreniu a nie je potrebná druhá dávka. Na druhej strane je aj pravdepodobné, že ochorenie na ovčie kiahne bez očkovania by malo ťažký príbeh v prípade tohto dieťatka. Ak by ste sa rozhodli pre druhú dávku očkovania prit ovčím kiahňam, odporúčam konzultáciu v ambulancii pre komplikácie očkovania, sú v Martine, Bratislave, Košiciach a Ban. Bystrici. Tam vám určite najlepšie poradia.
Odkaz na otázku

Soor a očkovanie

Tatiana, 29.07.2014 (10:25)
Dobrý deň, zajtra budeme očkované a maličká má po dobratí antibiotík soor v puse. Soor je infekcia, ona ma typu candida po antibiotikách, môžem dať očkovať aj keď mame soor, maličká bude mať o dva týždne 5 mesiacov, je to naše druhé očkovanie. Vopred ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Mala som v utorok neplánovane službu, tak sa ospravedlňujem, že odpoveď mešká. Soor ani podávanie antibiotík a ani mierna infekcia nie je kontraindikáciou očkovania, teda prekážkou v očkovaní. Ja osobne však očkujem len zdravé deti a najprv by som vyriešila liečbu soooru a až potom očkovala. Ale ani očkovanie so soorom , hlavne keď vieme, čo je jeho príčinou - liečba antibiotikami - nie je problém.
Odkaz na otázku

slzave oko

zuzana, 28.07.2014 (15:46)
dobrý den mam otázku dieťatko bude mat teraz 3mesiace ma byť očkovane 7.8. ale ma stale slzave očko chcem sa spytat či može byt zaočkovane aj napriek tomu že ma to oko slzave aj občas zahnisane
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Očkovanie zahnisané očko nebráni.
Ak je zahnisané, zatečené stále to isté očko, je potrebné vyšetrenie a liečba na očnom oddelení. Pravdepodobne sa jedná o upchatý slzný kanálik.
Odkaz na otázku

Očkovanie po antibiotikách

Tatiana, 25.07.2014 (07:08)
Dobrý deň. Včera, 24.7. sme dobrali antibiotiká,zapálené hrdlo, hnis na priedušnici, dostala to od staršej sestry, ešte mi sem - tam kíchne, nekašle, teploty nemá, o týždeň, 30.7. máme byť očkované, maličká ma 4 mesiace. Všade sa píše, že je potrebný 2 týždňový odstup, naša pediatrička povedala, že stačí týždeň. Nechcem názory od mamičiek, preto píšem sem. Môžem ju dať zaočkovať? Vopred ďakujem za odpoveď. Tatiana
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Odstup od antibiotík nemusí byť ani žiadny. Na to nie sú žiadne pravidlá, sú deti, ktoré sa očkujú aj počas liečby antibiotikami.
Dieťa pred očkovaním vyšetrí lekár, zhodnotí jeho zdravotný stav, ako sa vyrovnal s infekciou a rozhodne o očkovaní. Nie je potrebné sa obávať.
Odkaz na otázku

imenrix

Hena , 15.07.2014 (12:11)
Zdravím. Ja som Vám pisala ohľadom očkovania na meningitídu.ale som si pomýlila vaocinu.bola to imenrix.So synom som bola na kontrole kvôli horúčke 38.5, ospalostou, nechutenstvom, na druhy deň chodil ako opity.chytal sa za hlavičku..11.7. Bol touto vakcinou očkovany, a dalsi deň večer mal chvíľkovu teplotu do 38. Tu ďalšiu teplotu cez 38 a aj tuto noc teplotu..jeho stav sa nelepsi.Včera doktorka.to zhodotola ako neziaduce účinky tej vakciny..a sme vypísaný do nemocnice keby sa nelepsilo..môže mať nejaké následky z toho ? A kolko čakať.ci to prejde? Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Vakcína sa volá Nimenrix a môže mať vedľajšie účinky, zvyknú však trvať maximálne tri dni. Pri každom očkovaní môže dôjsť ku koincidencii očkovania s ochorením, ktoré ešte nebolo v čase očkovanie detekovateľné. Určite je potrebné dieťa sledovať a ak lekár zváži potrebu hospitalizácie, je potrebné dieťa pozorovať v nemocnici.
Odkaz na otázku

synflorix

Hena, 13.07.2014 (21:34)
Dobrý večer, chcem sa spýtať na toto ockovanie. Dale som ním zaočkovať moje deti dcéru 5,5 rovnú a syna 1,5 ročného. Dcéra sa pp očkovaní sťažuje na bolesť hlavy..a zacalo dost pokasliavat...este k tomu bere aj monteleukast. A syn na druhy deň po očkovaní zacal mať teplotuale tak do 38... S tym že zrazu je studený a zachvilu horúci...a tak dokola.tiez si chytá hlavičku.zmoli oči..čo je ospalejsi, nechuťou jesť..no dnes je treti deň a on ma 38,5... A behom chvíle ked my to zrazím mokrou handrickou 36.9, povedzte čo mam robiť.mam strach aby nakoniec z toho nemali meningitídu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Menigitídu nedostanú ani žiadne iné ochorenie z tohto očkovania. Mohli by sme mu prisúdiť tie bolesti hlavičky, Ostatná reakcia , vzhľadom na to, že to majú obe deti, mi pripadá ako práve prebiehajúce vírusové ochorenie, ktoré vo chvíli očkovania ešte nemalo žiadne prejavy, deti však už boli pravdepodobne v inkubačnej dobe.
Odkaz na otázku

antibiotika

mipu, 13.07.2014 (16:59)
Dobry den, dnes 13,7 sme dostali antibiotika sumamed. 28,7 by sme mali ist ockovat. moze sa uz vtedy ked antibitika budu dobrate v priebehu tyzdna? dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Očkovať sa, čo sa týka antibiotík určite môže. Pred očkovaním lekár vyšetrí dieťa, opýta sa ako sa javí vám jeho zdravotný stav a vyšetrí ho. Až potom rozhodne, či je v danej chvíli možné očkovať.
Odkaz na otázku

priorix,

marcela gašperová, 30.06.2014 (21:58)
Dobrý den,prosím Vás o názor na očkování vakcína priorix, priorix-tetra, předesílám, že žiji v české republice.
Chci vědět, zda vakcína, kterou se očkuje na slovesku je stejného složení jako ta, kterou se očkují děti v české republice.
U vás na slovensku máte jiný očkovací kalendář, pro mě mnohem sympatičtější a šetrnější a jedná se mi konkrétně o vakcínu priorix.
v 18 měsících jsem nechala naočkovat dceru priorix tetra, nyní po roce jsem se rozhodla jen pro vakcínu priorix ale i tak bych chtěla druhou očkovací dávku odsunout na maximum.Je možné očkovat druhou vakcínu s odstupem např. dvou let? U nás bohužel v očkovacím schématu má být druhá dávka aplikována 6-10 měsíců po první a já vím , že u vás se píchá druhá mnohem později.Mám obavvy z reakce , děkuji za odpověď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Vakcína je rovnaká na celom svete. Obavy z reakcie nemusíte mať.
Každá krajina má svoj očkovací kalendár, dôvodov je veľmi veľa od epidemiologických až po ekonomické. Odporúčam dodržiavať očkovací kalendár v zemi, kde žijete.
Očkovanie druhou dávkou je možné kedykoľvek, za určitých okolností sa očkujú aj dospelí ľudia.
Odkaz na otázku

ockovanie

kamca43, 19.06.2014 (21:29)
Dobrý deň, chcela by som sa s vami poradiť. Dcérka ma ísť na očkovanie. ako 5 rocna ale stale ma nejake sopliky a neviem ci ju mozem dať zaočkovať. Nie je chorá tie sopliky neviem preco ju stále držia vyzerá to ako keby bola alergická potvrdené to máme iba od homeopata ale uz skoncilo peľové obdobie tak neviem...dosť ma znepokojuje aj jej nadmerné potenie možno aj z toho má stále sopliky ze ju ofúkne. Uz som poziadala doktorku o sprievodny list na endokrinologiu kvoli stytnej zlazy lebo ja uzivam na to lieky a bola som aj na operacii. Tak mi prosim poradte ci ju mam zaockovat alebo radsej nie?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Máte čas na rohodnutie medzi piatym a šiestym rokom života. Ak lekárka indikuje vyšetrenie na endokrinológii, tak ho absolvujte a potom už aj pominie peľová sezóna a ak bude dievčatko zdravé, môžete očkovať. Len veľmi neodkladajte, vlani som takto mala stále odkladané toto očkovanie a nakoniec dievčatko dostalo čierny kašeľ. V každom prípade dieťa lekár pred očkovaním vyšetrí a on rozhodne, či za danej situácie je alebo nie je možné očkovať.
Odkaz na otázku

porucha humoralnej imunity a 3 očkovanie

soňa, 19.06.2014 (18:00)
Dobrý deň,chcela by som sa spytať či možem dať 3 davku očkovania hexa+prevenar13 mojmu synčekovi,nakolko nam zistili poruchu humoralnej imunity,znižene hodnoty IgG(HODNOTY IGG ma 1,65g/l a iga 0,09 , IGM0,52 , IGE:48,86kIU/l,potom mame ešte rozpisane to IGG takto:S-IgG 1:1,00 , S-IgG 2:0,25 , S-IgG 3:0,09 , S-IgG 4 :0,07 , S-KREAT enz :27,90 umol/l + alegriu na vaj.bielok.Očkovanie nas čaka 9.jula 2014,kedy bude mať 11 mesiacov , boli sme aj na pretestovaní ale vysledky budemem mať až v polovici jula,mam počkaťalebo možem dať syna zaočkovať? Zároveň,mam aj druhu otázku,rozpravali sme sa s imunologičkou o očkovani MMR a povedala mi že my budeme musieť isť na očkovanie do nemocnice,mám z toho velke obavy,...možem dať syna zaočkovať ked ma poruchu imunity a alergiu na bielok touto vakcinou?Kedže je to živá bakcina a je testovana na slepačích zárodkoch? (čo mi potvrdila aj imunologička,neni alergia na bielok ako KONTRAINDIKACIA ???vo vakcine MMR, alebo mám radšej vakcinu odložiť ? Ak sa mu stav zlepší napr.v 2 rokoch možem ho dať na MMR zaočkovať aj vtedy ?
Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
O očkovaní rozhodne imunológ, ktorý dieťa pozná a má v starostlivosti. Podľa mojich vedomostí uvedené hodnoty nie sú v žiadnom prípade kontraindikáciu, teda dôvodom na noečkovanie neživou vakcínou, ktorú predstavuje hexavakcína a prevenar. Práve naopak, dieťa potrebuje byť chránené voči týmto bakteriálnym nákazám.
Čo sa týka očkovania MMR, alergia na vaječný žĺtok, pokial sa neprejavila ako anafylaktická reakcia nie je dôvodom pre neočkovanie, nie je kontraindikáciou očkovania. Neviem aké vyšetrenia budete mať. Pri určitých poruchách imunitného systému je očkovanie MMR naozaj kontraindikované, zväčša býva kontraindikácia dočasná a po úprave stavu sa bude môcť očkovať. O tom však naozaj rozhoduje imunológ. Tieto deti by mali byť očkované so zvýšenou opatrnosťou a môže sa tak diať v špecializovanej ambulancii pre komplikácie očkovania. Takéto ambulancie sú v Bratislave, Martien, Ban. Bystrici a Košiciach. Zatiaľ môžete očkovanie odložiť, epidemiologická situácia s osýpkami je u nás dobrá. Vzhľadom na stále častejšie odmietanie tohto očkovanie zo strany rodičov, podotýkam , že nie zo zdravotných dôvodov, sa môže aj u nás, hlavne v niektorých krajoch, očakávať výskyt tohto ochorenia. Potom sú najviac ohrozené detičky ako vaše, ktoré majú poruchu imunitného systému a nemohli byť očkované. Nie sú chránené tzv. kolektívnou imunitou.
Odkaz na otázku

Oneskorene ockovania

Mirka, 11.06.2014 (09:37)
Dobry den pani doktorka,
chcela by som sa poradit ohladne ockovania vakcinou MMR.
Nasa pani doktorka mala dlhodobu PN a nasledne dovolenku, terminy ockovania a poradne nasej dcerky sa tak predlzili. V novembri, ked mala 19 mes. bola zaockovana poslednou hexa a pneumo vakcinou, teraz ma dcerka 26 mesiacov a este stale nebola zaockovana MMR vakcinou. Kedze sa touto vakcinou ockuje okolo 18. mesiaca zivota, je nejake riziko, ak by sme boli ockovani az teraz, v 26. mesiaci?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Riziko by bolo to, že keby ste sa stretli s dieťaťom chorým na osýpky alebo tesne pred vypuknutím osýpok / čo nie je na dieťati vidieť/ tak by vaše dieťa na osýpky ochorelo. Začať očkovanie nikdy nie je neskoro. Mali by ste čo najskôr vyriešiť u vašej lekárky objednanie na toto očkovanie! V zásade mala byť očkovaná 14 dní po poslednej dávke hexa vakcíny a pneumokoka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odkaz na otázku

MMR

Linda, 02.06.2014 (23:21)
Pani doktorka, prosim vas, je normalne ze dieta dostane osypky napriek tomu ze bolo 2x zaockovane MMR vakcinou? Dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V medicíne je možné všetko! Ale nemalo by ochorieť, ak by sa tak stalo priebeh by mal byť mierny. Okrem toho môže byť príčinou to, že dieťa ochorelo závažnou poruchou , ktorá má vplyv na imunitný systém a preoti sa už ochrana očkovaním neuplatňuje. Najpravdepodbnejšie však je, že dieťa nemá osýpky ale iné vírusové alebo aj bakteriálne ochorenie prejavujúce sa podobnou vyrážkou.
Ďalšou možnosťou je, že dieťa je tzv. nonresponder, teda jeho imunitný systém na podanie očkovacej látky nereagoval a nevytvoril protilátky.
Odkaz na otázku

Dlhodobá svrbivá vyrážka po očkovaní

Zuzana, 01.06.2014 (13:03)
Dobrý deň.Chcela by som vás poprosiť o váš názor.Moj syn má 4 roky a od posledného očkovania,ktoré bolo asi v druhom roku života,má vstehennom svale malú svrbiacu zdureninu,ktorá mu zmizne po vtieraní fenistilu asi za tri dni.Po týždni sa mu objaví a svrbí ho to.Naša pediatrička vraví,že je to normálne,že sa to časom vstrebe.Ale mne sa to zdá nekonečné.Používam asi druhý deň octanovu masť a dúfam ,že to konečne zmizne.Synček nemá iné problémy,len to svrbenie.Vopred ďakujem za váš názor a vašu radu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Už som odpovedala.
Odkaz na otázku

Dlhodobá svrbivá vyrážka po očkovaní

Zuzana, 01.06.2014 (13:03)
Dobrý deň.Chcela by som vás poprosiť o váš názor.Moj syn má 4 roky a od posledného očkovania,ktoré bolo asi v druhom roku života,má vstehennom svale malú svrbiacu zdureninu,ktorá mu zmizne po vtieraní fenistilu asi za tri dni.Po týždni sa mu objaví a svrbí ho to.Naša pediatrička vraví,že je to normálne,že sa to časom vstrebe.Ale mne sa to zdá nekonečné.Používam asi druhý deň octanovu masť a dúfam ,že to konečne zmizne.Synček nemá iné problémy,len to svrbenie.Vopred ďakujem za váš názor a vašu radu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V druhom roku povinné očkovanie nie je, takže neviem identifikovať, o aké očkovanie sa mohlo jednať.
Ja by som musela eflorescenciu vidieť, ale keď vykazuje určitú aktivitu - po fenistile ustúpi, znova sa objaví, myslím že by som stav skonzultovala s dermatológom.
Odkaz na otázku

Mmr ockovanie a teplota

Stevka, 24.05.2014 (14:02)
Dobry den,chcela bby som sa informovat ohladom mmr ockovania.Dcerka ma 16 mesiacov na10 den od zaockovania jej vybehla teplota na 38,2,po podani lieku proti teplote,bola noc bez teploty.No dnes na 11.den ma cely den od37,2-37,8 teplotu.Mam ju zrazat liekmi?a ako dlho moze trvat toto teplotove obdobie?Dakujem za vasu odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to reakcia na očkovanie, teraz už lieky od bolesti nemusíte dávať, ke´dže teplota nie je viac ako 38 st. C. Teplota trvá 48 až 72 hodín.
Odkaz na otázku

nezaočkovanie kvôli zvýšenej teplote

Martina2204, 16.05.2014 (21:04)
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, môj syn má 13 mesiacov. 8.októbra 2013 bol 2.krát očkovaný. 31.marca sme navštívili našu pediatričku s tým, že mal zvýšenú teplotu (v riťke po odpočítaní 0,5 stupňa mu teplota nestúpla nad 38 stupňov). Prezrela ho a povedala, že je to ešte skoro keď to má len jeden deň, že zatiaľ žiadne zápaly ani nič nevidí, že asi to bude zo zúbkov a máme sa zastaviť za pár dní keď mu to neprejde. Vo štvrtok - 4 dni na to sme ju navštívili s tým, že má stále teplotu. Povedala, že máme priniesť vzorku moču a spraví sa rozbor. V utorok 08.04.2014 sme pediatričku znova navštívili aj so vzorkou moču (stále mal zvýšenú teplotu). Spravili mu rozbor moču a všetko bolo v poriadku. Po popozeraní syna skonštatovala, že má v ušku tmavší maz a že nás pošle k ušnému aby sa na to pozrel. A v tento deň 08.04.2014 mal byť aj 3.krát zaočkovaný, ale kvôli teplote sa neočkoval. Hneď na druhý deň sme išli k ušnému, ktorý skonštatoval, že je v poriadku že tam mal len slabý začínajúci zápal, dal nám kvapky a o dva dni keď sme k nemu išli na kontrolu povedal, že je všetko v poriadku, nič v ušku nemá a že z toho tú zvýšenú teplotu určite nemá. Tak som s výsledkami išla aj ku svojej pediatričke, ktorá mi na to povedala, že to bude asi zo zúbkov a že nemusím ani chodiť do poradne 22.04.2014 ale že mám prísť až keď mu zmizne teplota. Teplota mu do dnešného dňa neklesla ale dnes ma kontaktovala pediatrička, že syna musím dať už zaočkovať. Vraj mám prísť k nej ešte ho popozerá ale že musí sa dať zaočkovať. Preto sa chcem spýtať či nemal by nemal môj syn podstúpiť aj nejaké širšie vyšetrenia kvôli tej teplote aby sme ho mohli bez akýchkoľvek obáv zaočkovať? A čo sa stane ak očkovanie odmietnem do času kým mu teplota neustúpi popr.kým sa nespravia potrebné vyšetrenia? Je nejaké povinná doba, do ktorej treba dať dieťatu 3.očkovaciu dávku? Ak ano čo ak ju do tej doby nedostane?

Ďakujem za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Interval preočkovanie po šiestich mesiacoch sa môže predĺžiť prizávažnom ochorení. Očkovanie sa tým nezruší, nie je potrebné ho začínať odznova.
zvýšená teplota, ktorá dlhšie pretrváva, ale dieťatko nejaví známky ochorenia, nie je závažné ochorenie ani dôvod na nedoočkovanie. To je však všetko v teoretickej rovine. Konkrétne sa stav hodnotí podľa zdravotného stavu dieťatka, priberania, výživy. Odporúčam denne merať teplotu v ronvakom čase / napr. okolo 17.00/, zapisovať hodnoty, prípadne nejaké zvláštnosti v správaní. Lekár potom zhodnoté, či je dieťatko akoby nastavené na vyššiu teplotu pri normálnom zdravotnom stave, alebo je potrebné pátrať po nejakom ochorení. Toto rozhodnutie je zásadné aj pre rozhodnutie o očkovaní.
Odkaz na otázku

obavy z ockovania

Lucia, 14.05.2014 (16:40)
Dobrý deň, chcem sa na vás obrátiť s prosbou - naša 2 mesačná dcérka by mala by teraz zaočkovaná, ale váhame pre viaceré autoimunitné ochorenia v blízkej rodine, ktoré sa v našej rodine vyskytujú u viacerých členov- celiakiu a hypotyreózu. Taktiež som od mala alergička, a ako od mala som mala zníženú imunitu. Viaceré zdroje uvádzajú, že povinné očkovania môžu byť spúšťačom autoimunitného ochorenia. Chcem sa poradiť, či je dieťa v takomto prípade vhodné očkovať a aké sú možné riziká? Prípadne na akého lekára -odborníka sa máme obrátiť o bližšie info, či by nebolo napr. vhodné nejaké imunologické vyšetrenie.
Ďakujem pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ku každému dieťatku aj očkovaniu pristupujeme individuálne. Chápeme obavy rodičov pri očkovaní, hlavne ak sa v rodine vyskytujú rôzne ochorenia. Môžem vás uistiť, že výskyt ochorení, ktoré udávate v širšej rodine ani vaše prejavy alergie nie sú dôvodom na obavy. Problematika autoimúnnych ochorení je taká zložitá, že sa nedá povedať u mnohých z nich, čo je spúšťačom ochorenia ani čo ochorenie vyvoláva. Je tam však vždy nejakým spôsobom zmenená imunita. To však môže znamenať, že jedinec môže byť ohrozený práve tými ochoreniami , proti ktorým očkujeme. Ak by nemal protilátky, nebol by očkovaný, jeho organizmus by mohol ochorenie znášať oveľa horšie a mohlo by prebiehať veľmi ťažko. Tým chcem povedať, že očkovanie nie je kontraindikované, zakázané u osôb s autoimúnnym ochorením a preto nie je dôvod na obavy ani u ich príbuzných. To sú raritné prípady, kedy dochádza k spúšťaciemu mechanizmu očkovaním.
Odkaz na otázku

povinne ockovanie, pneumokoky

Mia, 13.05.2014 (22:14)
Dobry vecer pani doktorka,

velmi ma zaujimaju otazky, ktore tu uz boli polozene vo februari, ale nenasla som na ne od Vas odpovede. Konkretne ide o:
3.Mohla by som povinné očkovanie proti pneumokokom uplne vynechať a nedať ju nikdy proti pneumokokom zaočkovať? Nehrozí pokuta?
4. Alebo ju dať zaočkovať proti pneumokokom napr. až po 2. rokoch a potom len teda 1 vakcinou? Ma ale toto očkovanie význam až po 2 rokoch?
5.Ak ale dcerku dam zaočkovať proti pneumokokom, je lepšie kôli imunite očkovať s odstupom od Hexy 1 mesiac? alebo stačia 2 týždne?
6. Aka vakcina je lepšia Prevenar lebo Synflorix (viac hliníka?)?
7. Alebo toto 1. pov.očkovanie (hexa a pneumokoky) cele odložiť a začať až ked bude mať dcerka aspoň 6 mesiacoch?Alebo je lepšie očkovať už teraz ked ešte plne kojím? A dcerke nerastu zubky?

Dakujem za odpovede.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Očkovanie nemá s kojením veľa spoločného, ale je fakt, že v tom čase je dieťa ľahšie upokoiiteľné, ak je reakcia po očkovaní spojená s plačom ale aj teplotu. Na druhej srane sú práce, že kojené deti lepšie reagujú na očkovanie, tvorbou protilátok. Takže kojenie je aj vo vzťahu k očkovaniu výhodou.
Deti očkujeme preto, aby neochoreli na život ohrozujúce ochorenia, nie preto, aby sme si splnili povinnosť a vyhli sa pokutám!!!!!!!!!!!!!Dieťa je najviac zraniteľné v prvých mesiacoch a rokoch života, veď najviac detí v minulosti zomieral v prvom roku života na infekčné ochorenia. Nie je žiaden racionálny dôvod odkladať očkovanie.
Nedá sa povedať, ktorá vakcna je lepšie, každá je postavená inak, obidve sú kvalitné a nepozorujeme po nich závažné nežiadúce účinky, dokonca môžem povedať, že aj zvýšenú teplotu, niekedy riedšiu stolicu pozorujeme len veľmi zriedkavo. Prevenar obsahuje o tri sérotypy pneumokoka viac.
Očkovanie hexavakcínou a proti pneumokokom je možné oddeliť, interval stačí 14 dní, zväčša volím najskôr protipneumokokvú vakcínu a potom hexavakcínu. V súčasnej epidemilogickej situácii je dieťa viac ohrozené pneumokokmi.
Očkovanie proti pneumokom vá význam počas celého života, v školskom veku a dospelosti u zdravých ľudí nie je také dôležité, ale v každom prípade je dôležité u chronicky chorých ľudí. Najdôležitejšie je u detí od dojčeneckého veku / veď preto začíname očkovať v treťom mesiaci/ a u seniorov. Sú práce, ktoré dokazujú, že očkovanie detí vo viacgeneračných rodinách chráni aj seniorov pred ochorením spôsobeným pneumokokmi. Ak budete čakať do dvoch rokov, môže sa stať, že dieťa na toto závažné ochorenie ešte pred očkovaním ochorie.
Očkovanie proti pnemokokom je plošné, povinné očkovanie a jeho odmietnutie podlieha hláseniu ako každé iné povinné očkovanie.
Odkaz na otázku

horucka

mata486, 03.05.2014 (17:30)
dobry den pani doktorka, moja 1 ročna dcerka bolla na ockovanie a uz 5 dni ma vysoke horucky 39,6 po podani jej klesnu na 37,4 ale po 4 hodinach zase zacnu supan.. chem sa opytat ze ci je to normalne ze po ockovani trva horucka tolko dni ...
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Už som odpovedala.
Odkaz na otázku

horucka

mata486, 03.05.2014 (17:30)
dobry den pani doktorka, moja 1 ročna dcerka bolla na ockovanie a uz 5 dni ma vysoke horucky 39,6 po podani jej klesnu na 37,4 ale po 4 hodinach zase zacnu supan.. chem sa opytat ze ci je to normalne ze po ockovani trva horucka tolko dni ...
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa