Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Budenie z poobedného spánku

    , Autor: zuxa2013

    Dobrý deň, pani doktorka,

    Chcela by som sa spýtať, či je podľa vás vhodné budiť dieťa, keď spí dlho poobede. Dvojročný syn zaspáva okolo 13 hod., spí minimálne dve hodiny, večer zaspáva okolo 22 hod., aj keď ho ukladám skôr (ráno vstáva okolo 7 - 7,30 hod). Je schopný spať aj do štvrtej poobede, ale to by asi zaspával pred polnocou.
    Moja mama tvrdí, že deťom sa nemajú trhať sníčky a može mať z toho slabé očká, atď. Je pravda, že niekedy akoby viackrát po sebe zamrkal, ale stáva sa to zriedka, nežmúri oči.
    Papá dobre, von chodíme 2x denne, pobehá si, je aktívny.
    Može mať budenie a zasahovanie/usmerňovanie jeho spánkového rytmu nejaký negatívny vplyv na neho?

    Ďakujem vám.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Riešenie by som videla skôr v tom, aby ste ho ukladali k obednému spánku skôr - teda okolo dvanástej, tým by spinkal asi do druhej až tretej a nemalo by to narušiť večerné ukladanie.
    Budenie zo spánku nie je príjemné nikomu, ani dieťaťu. Býva potom mrzuté. Ale môžete spraviť to, že okolo tretej už nedodržiavate ticho v domácnosti, aj k nemu pristúpite, pohaldíte ho, možno sa zobudí. Ale včasnejšie ukladanie mi príde rozumnejšie aj šetrnejšie.