Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Obmedzeny jedalnicek

    , Autor: lienka235

    Dobry den, p. Dr
    rada by som Vas poprosila o radu. Mam 17 mesacnu dceru, ktora ma velmi obmedzeny jedalnicek. Celkovo ma k jedlu taky vlazny vztah, nepomaha, ani ked jeme pri nej, ked to nechame na tanieri pred nou a pod. Je stale dojcena, v noci sa budi niekolko krat, vzdy ju uspim iba na prsniku. Cez den zvykne tiez na prsniku "odpocivat", prist sa ukludnit, napit a pod...a to jej nechcem odopierat. No a teda k tym potravinam... tie, ktore ma celkom rada a zje ich v podstate bez problemov (iba s miernou potrebou ju zabavat knihou a pod), su tieto: rozok, detske kase (ci uz mliecne alebo nemliecne, ktore jej robim z ovsenych vlociek, spaldy, pohanky, do ktorych dam vodu, biely jogurt a ovocie), akekolvek ovocne pyre, lipanek, piskoty (aspon sa snazim davat celozrnne), suche cestoviny, tvrdy syr. Potom su jedla, ktore do nej dokazem dostat, len ked je zaujata pozeranim TV, aj to nie vzdy: spenatova polievka, cestoviny ala perkelt (pisem ala, lebo maso nezje), tekvicova polievka, paradajkova polievka - vo forme hustej polievky, ktora musi byt pomixovana. Ak sa v jedle nachadzaju kusky, vypluva ho. Maso niekedy "prepasujem" do tych polievok, ale ako pisem, tie mi nechce zjest kazdy den, najma teraz, ked jej idu zuby. Inak niekedy je ochotna zjest trosku detskej sunky. Takze v zasade sa da povedat, ze zije na mojom mlieku, kasiach, rozkoch a ovoci. Je mi uplne jasne, ze to je malo. Chcem sa ale opytat, ci existuju nejake potraviny, ktore by sa podobali na tie, ktore ma rada (cize obilniny do kase alebo specificke ovocie), ktore by jej aspon z casti vedeli nahradit maso a zeleninu? Dakujem. Lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Treba vedieť základné veci:
    1. deti v tomto veku neradi prijímajú nové druhy potravín, hovoríme tomu neofobia a nie je treba ich do nich nútiť
    2. Deti v tomto veku nemjaú konzumovať celozrnné výrobky, jednak ich potreba vlákniny je nižšia a jednak veľa vlákniny bráni riadnemu vstrebávaniu živín
    3. Šunka je údenina, deti do troch rokov to nemajú čo konzumovať, takže nie je potrebné ani správne tým nahrádzať mäso*!
    4.Kaše podávajte prevážne krupicové, ryové, ovsené, pohánka, špalda n epredstavujú nič zdravé, sú doplnkové a skôr môžu mať negatívny účinok/ špalda obsahuje veľa lepku, pohánka nafukuje/
    5. Dieťa v tomto veku má skonzumovať asi 250 gramov mäsa týždenne, v zásade to má byť varené mäso, mohlo by byť vždy súčasťou kvalitnej polievky.
    6. Ak dieťa preferuje mixovanú stravu, základný mäsovozelninový obedný príkrm dajte mixovaný a druhé jedlo v malých, mäkkých kúskoch papá ručičkou
    7. Dieťa nikdy pri jedle nezabávajme v snahe, aby nevedelo, že papá. Rozprávame s ním, môžeme hovoriť básničku, spievať, ukazovať obrázok - nie však rýchle sekvencie na mobile alebo iped.
    8. Deti v tomto veku nepapjú veľa, oni ani veľa nepriberú ani nenarastú. Neobávajte sa, hlavne ho do jedl anenúťte.