Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odmietanie stravy alebo nasledne vracanie

    , Autor: anci

    Dobry den pani doktorka, moj syn ma 5 rokov. Od dvoch rokov mame problemy s jedenim. Do dvoch rokov jedol vsetko ako z tabuliek a postupne zacal jedlo selektovat. Odmietal ovocie vsetky druhy, zeleninu, vacsinu varenych jedal,az vo veku 4 rokov mal uz len zopar jedal v jedalnicku , ktore zjedol. Zijeme v Anglicku a od septembra zacal chodit do skoly. Rano zje toast s arasidovym maslom (nijaku inu natierku nezje) , potom je v skole az do tretej, kde zje kusok chleba. Vobec nejedava obedy. Domov chodi hladny, vycerpany, uplakany. Nevie sa sustredit na citanie ani 5 minut, je agresivny voci mladsiemu synovi. Posledne dva mesiace ale prestal jest aj jedla, ktore doteraz zjedol. Pecene zemiaky mal rad, ryzu, uz nezje ani to. Hrasok, kukuricu tiez, to bola jedina priloha, ktoru doteraz jedaval. Grilovane kura mal rad, to odmieta. Ja neviem z coho zije, ale jedava minimalne. A ked som sa mu zacala vyhrazat, ze pojdeme k doktorovi tak zacal po kazdom jedle zvracat. Najprv som si myslela, ze ma nejaku virozu ale uz 5 dni, aj to malo co zje bud vyvrati hned alebo pocas spanku. A aj v spravni sa trosku zmenil, je dost tichy, sedi v obyvacke na gauci a pozera niekam do prazdna nepyta si ani aby som mu zapla telku. Moze to byt skolou ? Pytala som sa, ale oni si nic nezvycajne nevsimli. Neviem, kde robim chybu. Chcem aby bol zdrave stastne dieta. Beriem ho zajtra k obvodnemu lekarovi ale bojim sa, ze nebudu moc napomocni, kedze uz som s nim bola par krat kvoli jedeniu, vzdy ma odbili, ze to je len faza ale ocividne nie je a len sa to zhorsuje. Ospravedlnujem sa obsiahlu otazku ale mozno nieco poradite, mozno ste uz take dieta mali vo svojej praxi. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa má zjavne nejaký problém, traumu, s ktorou sa nevie vyrovnať. Je veľmi ťažké to niekedy určiť Určite je bilinguálny, ale neviem ako ovláda aglický jazy, či nie je pre neho škola veľká záťaž, nerozumie učiteľke alebo deťom. Už aj v tomto veku môže byť dieťa v škole kolektíve určitým spôsobom týrané, treba to preveriť. Možno je smutný, že on je celý deň v cudzom prostredí a vy ste doma s mladším súrodencom. Možno sa takto prejavuje jeho povaha, je uzavretý, samotársky, zamyslite sa, či niekto v rodine nie je taký. Ak sa jeho problémy budú prehlbovať, možno je namieste konzultácia u detského psychológa.