Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Hladny?

    , Autor: tabletoo

    Dobry den, p. doktorka,
    mam 16-mesacneho syna. Chvilku neposedi. Snazim sa s nim byt aj teraz vonku aspon 3 hodiny denne - byvame na dedine. To, co mi vadi je, ze rad jedava hlinu, zeminu. Aj piesok-ale ten mu asi tak nechuti... :-) Celkovo si uz od malicka dava do pusy vsetko co najde - ked sme vonku i vnutri - a to takmer neprestajne.
    Je este dojceny, jedalnicek je takyto:
    - po zobudeni mliecko
    - ranajky: jogurt s ovocim/chebik s lucinou/maslom
    - desiata: ovocie + mliecko pred spanim
    - obed: masovo zeleninovy prikrm
    - olovrant: jogurt/ovocie
    - vecera: cestoviny/ryza so zeleninou a maskom (ak niekde nie je maso, tak to snad ani nespapa).
    - nema rad zemiak a kase - asi mu vadi konzistencia.
    - pred spanim mliecko - zaspava na prsniku.
    Budi sa pocas noci vacsinou 4krat-niekedy viac, malokedy menej. Do takej pol noci mu staci dudlik, ak sa prebudi, inak iba mliecko, voda ako nahrada neuspela... zatial nemam to srdce nechat ho plakat.
    Aj pocas dna si okrem hore uvedeneho vypyta mliecko aj 3krat.
    Myslim si, ze hladny by nemal byt, tak preco ta hlina? Viem, ze deti jedavaju vselico, ale uz ked raz ochutnal, tak uz by nemusel. No on vzdy/kazdy den aj niekolkokrat a neda sa v kuse mat oci len na nom. A este ma z toho srandu. Som iba prehnane uzkostliva, kedze je to 1.dieta alebo je to priznak, ze mu nejaka zlozka v strave chyba?
    Jedla mu vobec neprisolujem, nesladim.
    A este - odkedy moze parmezan?
    Vopred dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Parmezán až po tretom roku, pretože je velmi slaný.
    Hlinu nejie preto, že je hladný ale podla literatúry to může byt z nedostatku železa. Je to zvláštne, keď vravíte, že maso má rád, ale tým, že vela pije mlieko, tak možno toho masa nezje predsa len dostatok. Takže bolo by vhodné skontrolovat krvný obraz a hladinu železa v sére.