Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • stravovanie

    , Autor: zuzi010

    Dobrý deň,5 ročný syn odmieta varené jedlo. Ak chcem doňho dostať polievku musím mu ju väčšinou dávať. Viem že to nieje správne ale inak by ju nezjedol.. Absolútne odmieta mäso zemiaky ryžu..Keď mal cca 2 roky zjedol takmer všetko..Postupne vynechaval odmietal základné varené jedla. Samozrejme ani v školke sa poriadne nenaje. Ak majú pomazanku a nechcú dostanú suché pečivo. Aj doma maximálne čo varené zje sú cestoviny. Inak sa snažím doňho dostať každý deň banán jablko príp. sezónne ovocie má rad rybezle jahody čerešne broskyne... Väčšinou tak že mu dávam odkusovat aby mal aspoň nejaké vitamíny.
    Už neviem ako ďalej..Nechcem ho nechať vyhladovat.. Vazi 20kg. Ďakujem za radu..

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Takéto postupne vznikajúce nechutenstvo má nejakú príčinu. Buď si myslíte, že by mal zjesť viac / čo v tomto veku nie je prirodzené/ a keď ho nútite nezje ani to, čo by normálne zjedol.
    Druhá vec je, že deti v tomto veku niekedy niektoré jedlá odmietajú, netreba ich do nich nútiť.
    Snažte sa mu dávať také jedlá, ktoré má rád, ak obsahujú zeleninu, ovocie, obiliny, mäso, nie je dôvod nechať ho jesť, to čo chce.
    Ak by nechutenstvo sa ďalej zhoršovalao je na mieste návšteva lekára a prípadné vyšetrenie krvného obrazu, mohol by byť chudokrvný.