Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • anémia

    , Autor: atyn3

    Dobrý deň p. doktorka.
    31. 8. som vám písala ohľadne nechutenstva môjho syna. Teraz má 9,5 mesiaca a na moju žiadosť mu jeho pediatrička dala urobiť krvný obraz a hodnoty železa. Výsledok železa - 2,93 + nízky hemoglobín. Máme predpísaný Maltofer denne 2x10kv. a kyselinu listovú. Chcem sa s vami poradiť, či mu môžem pomôcť aj nejako ináč. Tuhú stravu odmieta úplne, je len dojčený. Keď zvýšim príjem Fe vo svojej strave, bude ho viac aj v mojom mlieku, alebo sa jeho hladina nemení? Môžem synovi podávať napr. jablkovocvikľovú šťavu (ak bude ochotný ju piť)? Ako mu podávať ten Maltofer? Mimo dojčenia alebo pred či po dojčení? Môžem mu ho podávať zmiešaný s jablčnou šťavou? Zaujímajú ma akékoľvek vaše potrehy a rady, ako zvládnuť túto situáciu. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Maltofer zásadne podávať medi dojčením, nikdy nie s mliekom, pretože sa nebude železo z neho dobre vstrebávať. Zapiť ho treba čistou vodu, nikdy nie čajom.
    Chudokrvný je aj preto, že je plne dojčený. Materské mlieko neposkytuje dostatočný prívod železa. Preto musí dieťa konzumovať mäso: denne 30 až 40 gramov. Ak správne pripravíte mäsosozelneinový príkrm alebo ho kúpite od dobrej firmy, komerčne vyrábaný firmami pre detskú výživu, to je jediný zdroj železa pre dieťa. Nikdy nemôže zjesť toľko zelenej vňatky ani špenátu, aby si železo zabezpečil!!!!! Ani zvýšená dodávka železa do vašej stravy zásadným spôsobom nezvýši dodávku železa len z mlieka.