Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • E.coli v stolici u 16 mes. dieťaťa

    , Autor: sandricka86

    Dobrý deň pani doktorka,

    16 mes.dcéra začala pred 3 týždňami hnačkovať, bola jej braná vzorka stolice a zistená E.coli enteropatogénna O128. Pediatrička odporučila Enterinu, Smectu, Kulíšek, diétu a bezlaktózové mlieko. Situácia sa zlepšila a pri stolici vyzerajúcej "normálne" jej bola braná kontrolnä vzorka. 2 dni po odovzdaní vzorky znova nastúpili hnačky, kyslo zapáchajúce, také, ako predtým, keď bol nález pozitívny. Aký postup by ste zvolili ďalej? Pediatrička znova odporučila Enterinu a bezlaktózové mlieko. Vyzerá to, že dcére idú aj zuby. Nerozumiem, ako mohla byť kontrolná vzorka v poriadku.
    Ďakujem za názor.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môže to mať rôzne príčiny, pravdepodobne ste nie dostatočne dlho držali diétu, možno spapla niečo, čo znova zaťažilo zažívací trakt, ktorý sa ešte nedostatočne upravil po hnačke spôsobenej patogénnou e. coli a preto, aj napriek tomu, že vzorka už bola negatívna, hnačka sa znova objavila. Iná možnosť je, že na organizmus poškodený enteropatogénnou e. coli nastúpila niektorá vírusová hnačka, ktorých máme tiež dosť. Príčinou v zúbkoch by som považovala za posledné a menej pravdepodobnú príčinu. V každom prípade platí, čo povedala lekárka, enterina, podľa počtu stolíc podávať aj kulíšek, držať dostatočne dlho diétu, nezaťažovať dieťa ovocím, mliečnymi výrobkami, sladkosťami niekoľko dní až týždeň. K normálnej strave sa vrátiť postupne behom ďalšieho týždňa.