Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • účinok

    dobrý deň,
    ako dlho chráni očkovanie Rotarixom pred nakazením, do akého veku? je to už doživotná ochrana?
    ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie, nie je celoživotná. Aj prirodzený priebeh infekcie nezanecháva celoživotnú imunitu, preto sa tieto infekcie opakujú u detí aj dospelých. Očkovanie má ten význam, že chráni dojčatá, hlavne do jedného roka veku proti závažnej infekcii s ťažkým priebehom, ktorá často u nás privádza dieťa do nemocnice, v krajinách tretieho sveta na ňu tisíce detí zomierajú. Do veku asi piatich rokov dieťa chráni v tom zmysle, že môže ochoreiť, ale stále býva priebeh ľahký / tak ako u starších detí alebo dospelých, keď prekonávajú už opakované infekcie/. Do roka však očkovanie chráni spoľahlivo pred vznikom infekcie.