Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odstavila som a co dalej?

    Dobry den, mam 2 a stvrtrcneho syna, ktoreho som pred par tyzdnami odstavila. Manzel ho zobral na par dni k svojim rodicom, ked sa vratil, zalepila som si bradavky a tvrdila mu, ze su pokazene, ze uz nemaju mliecko. Z pociatku syncek plakal, no potom to zvladal uz v pohode, aj cez den, aj zaspavanie, aj v noci - lezim pri nom, drzim mu rucicku, hovorim basnicky, cez den pije viac vody. Akurat, kazdy den - aj niekolko krat denne kontroluje prsia, ci su naozaj este zalepene, ci su este stale pokazene, ci uz nemaju mliecko (po stlaceni z bradavky este vychadzaju kvapocky). Ako dlho to este moze trvat? Kedy na to zabudne?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobry den, na tuto otazku Vam nedokazem dat presnu odpoved. Moze to trvat este par dni, ale aj mesiace,tak ako aj postupne stracanie mliecka. Vam sa moze mliecko tvorit v prsnikoch este aj niekolko mesiacov, dokonca i rok. Zavisi to od hormonov, ktore ovplyvnuju jeho tvorbu. Ich vyplavovanie moze povzbudit napr. usmev alebo plac Vaseho synceka, pripadne len to, ze sa Vas dotkne. Odporucam Vam stiahnut si prsia obvazom, pripadne si dat na par dni tesnejsiu podprsenku, co by mohlo pomoct znizeniu az zastaveniu tvorby mliecka. Pokuste sa aj Vy sama nemysliet tolko na to, ci sa Vas syncek opyta na pokazene bradavky alebo nie. Prajem Vam vela pohody. S pozdravom Jana W.